Poďme kvasiť! Aká je Sila prírodnej fermentácie?

13. septembra 2022

Ľudské telo je hostiteľom bakteriálnej populácie, ktorá obsahuje sto biliónov stvorení! A tak ako oni nemôžu žiť bez nás, my nemôžeme žiť bez nich.

Máte šťastné mikróby?  

Vedeli ste, že hormón šťastia serotonín sa tvorí v črevách?   

Aj to, čo jeme, môže mať vplyv na to, ako sa cítime. Dokázané už boli súvislosti medzi jedálnym lístkom (pozostávajúcim najmä z jedál bohatých na tryptofán, ako je napríklad syr) a depresiou. Vysvetľuje sa to účinkami „molekuly šťastia“, ako sa nazýva hormón serotonín, ktorý sa tvorí prevažne v črevách za pomoci črevných mikróbov. Iba malé množstvo serotonínu sa vytvorí v mozgu. Neverili by ste, ale je to menej ako päť percent!

Serotonín hrá významnú úlohu pri regulácii spánku, chuti, citlivosti na bolesť a, samozrejme, vplýva aj na depresiu. V črevách serotonín síce reguluje hybnosť a sekréciu, ale môže ovplyvniť aj funkciu mozgu prostredníctvom blúdivého nervu, ktorý je prepojený s mozgom, a tak vplývať na reguláciu nálady.

Serotonín funguje doslova ako mediátor medzi črevnými mikróbmi a črevnými bunkami. Existujú štúdie, ktoré dokonca ukazujú, že serotonín, ktorý sa vyplaví do čreva, môže byť vychytaný aj črevnými mikróbmi, u ktorých sa tiež zistilo zmenené správanie. 


TEXT: RELAX
FOTO: isifa/ shutterstock  

3/3
Zavrieť reklamu