Poznáte Piešťany? Preverte svoje vedomosti v 10 otázkach a dozviete sa veľa zaujímavostí
Piešťany sú známym kúpeľným mestom, a to nielen u nás na Slovensku. Vďaka tomu, že sa tu cítite ako na dovolenke, sú snáď jedným z najpríjemnejších slovenských miest. Skúste, či o nich viete tieto základné informácie.
Viete, do akého obdobia spadá prvé osídlenie Piešťan a ich okolia?
Piešťany a ich okolie, teda napríklad obce Banka, Ratnovce a Moravany nad Váhom, boli osídlené už v praveku! V blízkosti termálnych prameňov sa usídlili lovci mamutov a dôkaz isto poznáte – je ním Moravianska Venuša – soška ženy z mamutieho kla z obdobia približne pred 23 000 rokmi!
Kto bol Adam Trajan?
Adam Trajan napísal po latinsky báseň „Uzdravujúce piešťanské kúpele“. Je to najkrajšia spomienka na piešťanské kúpele a pochádza z roku 1642. Adam Trajan bol farár pochádzajúci z Benešova pri Prahe, ktorý emigroval do Uhorska a konvertoval z evanjelickej na katolícku vieru (počas obdobia tridsaťročnej vojny).
Gróf Jozef Erdödy dal vybudovať prvé murované kúpeľné budovy, dnešné Napoleonské kúpele III. Viete, kedy sa začínali budovať?
Gróf Jozef Erdődy začal s výstavbou murovaných piešťanských kúpeľov. Prvé drevené budovy konečne začali dopĺňať ďalšie budovy: krytý bazén Gehbad - Panský kúpeľ. V roku 1821 dal Erdödy postaviť murovanú štýlovú klasicistickú budovu s vaňovými kúpeľmi s prvým piešťanským zrkadliskom (dnešné Napoleonské kúpele III). Dobudovávali sa v priebehu celého 19. storočia.
Pre Piešťany bola významná rodina Winterovcov. Viete prečo?
Keď si po roku 1889 Winterovci prenajali kúpele od Erdődyovcov, Alexander Winter a jeho synovia dokázali, že kúpele nadobudli medzinárodný význam.
Ako vznikol symbol Piešťan, barlolamač?
Bronzová socha barlolamača je symbolom uzdravujúcej sily piešťanskej termálnej vody a kúpeľného mesta. Síce bola socha odliata v roku 1933, tento symbol Piešťan vznikol už dávnejšie. Už koncom 19. storočia potreboval Ľudovít Winter pre Piešťany jednoduchý symbol uzdravenia, a tak poveril začínajúceho výtvarníka, aby „jedinou figúrou vyjadril uzdravenie“. O pár dní dostal náčrt Lámača barlí, ktorú ihneď prijal, dal symbol patentovať a odvtedy sa barlolamač objavoval na plagátoch, reklamách, atď.
Aká vodná nádrž sa nachádza pri Piešťanoch?
Vodná nádrž Sĺňava bola vybudovaná v rokoch 1956-1959. Dnes sa využíva na športovo-rekreačné aktivity: na veslovanie, rybárčenie, cyklistiku a korčuľovanie. Okolo nádrže totiž vedie obľúbená cyklotrasa a z jednej strany Sĺňavy sa po cyklotrase výborne korčuľuje na kolieskových korčuliach.
Kolonádový most v Piešťanoch je:
Kolonádový most je najdlhším krytým mostom na Slovensku. S myšlienkou mosta prišiel Ľudovít Winter a jeho pripomienkam dokázal vyhovieť mladý architekt Emil Beluš. Aj názov mosta „kolonádový“ vystihuje jeho funkciu: stretávanie, oddych a korzo pre pacientov a návštevníkov kúpeľného ostrova. A určite dáte za pravdu, že poskytuje zážitok z krásneho prírodného prostredia.
Prečo je na kúpeľom ostrove socha cisárovnej Sissi?
Piešťanské kúpele mali mnohých významných návštevníkov: cisára Františka Jozefa s manželkou Sissi, bulharského cára Ferdinanda I., nemeckého cisára Wilhelma II., maharadžov, prezidentov a diplomatov ako aj svetoznámeho maliara Alfonza Muchu či ruského speváka Fjodora Šaliapina.
Nad Piešťanmi stála kedysi populárna vyhliadková reštaurácia. Viete, ako sa volala?
Obľúbená vyhliadková reštaurácia Červená veža stála nad Kúpeľným ostrovom od roku 1929, celých 60 rokov. Pod krycím manévrom rekonštrukcie sa ju pokúsili zlikvidovať, avšak kvôli ochrane historických objektov ju nemohli zlikvidovať úplne, a tak zvyšky Červenej veže nájdete nad Piešťanmi ešte dnes.
Ako sa volá južná časť vážskeho ostrova, ktorú s Piešťanmi spája „hojdací“ most?
Južná časť dlhého ostrova medzi riekou Váh a jej rovným kanálom sa volá Lido a je to obľúbené miesto na rekreáciu, prechádzky, opekanie, rybárčenie aj kúpanie.
Kvíz: Aký máte prehľad o slovenskej hudbe? Časť prvá
Text: MS
Foto: Shutterstock, Wikipedia, FB – Piešťany – history