Prečo priberáme? Lebo málo jeme
Emócie vplývajú na naše zdravie, kvalitu života, aj na to, ako vyzeráme. Pri chudnutí sú dôležité nielen pohyb a strava, ale aj to, v akom stave je naša myseľ.
Takže rozhoduje nielen rýchlosť spaľovania, ale aj predispozícia?
Sčasti, a je dobré o tom vedieť, pretože počas života už nové tukové bunky nenadobudneme, môžeme zväčšovať len tie, s ktorými sme sa narodili. Niekedy za mnou prídu ženy, ktoré chcú mať päťdesiat kilogramov. Otázka znie, či je to reálne. A veľmi často aj na základe merania zistíme, že hoc by aj maximálne zredukovali prebytočný tuk – lebo nejaký predsa len telo potrebuje na syntézu hormónov, vitamínov a minerálov – tak svojich vysnívaných päťdesiat kilogramov nedosiahnu.
Je to zvyčajne sklamanie, lebo majú vlastnú predstavu a túžia po hmotnosti, ktorú má kamarátka. Ale tak to skrátka funguje. Telo sa môže dostať len do takej najlepšej formy, na akú má predispozíciu.
Aký je pre redukciu hmotnosti dôležitý pohyb?
Som nielen trénerka, ale aj športovkyňa, preto vám to poviem úprimne: Pohyb tvorí tridsať a strava sedemdesiat percent. Keď som sa pripravovala na fitnes súťaž, dvanásť týždňov som sa držala určitých obmedzení. Sama som si vyskúšala, že ak som v strave prijímala menej energie, ako som vydala, mohla som cvičiť aj trikrát denne a telo sa nemenilo. Až so zmenou stravy prišli prvé výsledky, nie so zvýšenou fyzickou aktivitou alebo s väčšou trénovanosťou.
Teraz sme potešili tých pohodlnejších…
Určite áno, ale mám aj takých klientov, ktorí si povedia, že si radšej zabehajú, pretože si chcú dať na večeru svoje obľúbené jedlo. Aj tento prístup uznávam, lebo si aspoň uvedomujú, koľko energie musia spáliť a na jedlo sa tešia.
Kedy ľudia väčšinou v snahe schudnúť zlyhávajú?
Ak im niečo naruší systém. Väčšinou si niečo nastavíte a zrazu zistíte, že vám obed zjedlo dieťa, alebo nemáte nič v chladničke a neviete rýchlo vymyslieť alternatívu. Máte stres v práci, nestíhate mítingy, nerátate s tým, že sa porada môže predĺžiť a mohli by ste si so sebou vziať tyčinku, banán, jablko alebo nejaký fresh. Neviete, že máte mať vždy niečo v kabelke, v zásuvke, skrátka poruke a všetko vám to berie energiu a čas.
Zo začiatku vám vždy pomôžu nejaké usmernenia, zmena musí byť postupná, preto sa svojich klientov snažím pozorne počúvať, aký majú denný režim. Či sa ráno stihnú naraňajkovať, kde majú najbližšiu reštauráciu, prípadne či si môžu jedlo objednať. Spoločne hľadáme čo najprístupnejšiu cestu, ktorá nebude proti ich všetkým nastaveniam.
Poďme si to celé zhrnúť. Chcem schudnúť, čo by ste mi poradili?
Odporučila by som vám stretnutie s odborníkom. Stojí to za to, minimálne vás postaví na bioimpedančnú váhu, a nielen preto, aby ste mali rukolapný dôkaz, že máte nadváhu, ale aby ste presne vedeli, v akej časti tela je nadváha situovaná, koľko máte viscerálneho tuku, či máte málo alebo veľa svalovej hmoty. Zbytočne si budete predstavovať, že musíte schudnúť tridsať kíl, keď vám v skutočnosti stačí dať dole desať, lebo máte prebytok svalovej hmoty.
A možno máte predispozíciu po starej mame a len by ste sa zbytočne trápili a stresovali. Zistíte aj, koľko vody máte v tele, vďaka čomu dokážete odhaliť, v akom stave sú vaše tenké a hrubé črevo. Najprv musíte prejsť detoxikáciou a odľahčiť črevnú stenu, lymfatický systém od nánosov, splodín či toxínov. Tie vznikajú procesom metabolizmu bielkovín, ktoré sa zdržiavajú v tráviacom trakte takmer štyri až osem hodín – najdlhšie zo všetkých makroživín.
Potom sa porozprávame, zvyčajne zistím, že jete nepravidelne a málo, preto ste si spomalili fyziologicky metabolizmus. Poradím vám zloženie stravy, koľko gramov čoho by ste mali prijímať. Keď si tieto množstvá dáte na kuchynskú váhu alebo na lyžice, získate predstavu, ako má jedlo vyzerať na tanieri. Ak ste nemali čas na prevenciu, mali by ste absolvovať vyšetrenia krvi, aj podľa toho sa upraví strava. Ak sa poradíte, nebudete si zbytočne ubližovať a trápiť sa a bez veľkej námahy nájdete efektívnejšiu a zdraviu prospešnú cestu.
Odrazí sa to aj na psychickej pohode?
Áno, ľudia zostávajú motivovaní, keď sú pod kontrolou.
Spomínali ste detox, ktorým by sa to možno celé malo začať. Čo to znamená?
Ide len o odľahčenie od nánosov alebo prebytočne spracovaných potravín, ktoré sme v predošlom období konzumovali. Lymfatický systém, tenké a hrubé črevo, obličky sa zanášajú už len vzduchom, ktorý dýchame (a nie je najčistejší!), vodou, ktorú pijeme (lebo nie je krištáľovo ultračistá!), liekmi, ktoré denne musíme užívať. To všetko sú faktory vplývajúce na kyslosť vnútorného prostredia a väčšiu tvorbu odpadových látok, čím vzniká diskomfort – zvýšená únava, kazivosť zubov, nafukovanie, problémy s vylučovaním, migrenózne stavy, onkologické problémy, mnohé kožné problémy, alergické reakcie alebo problémy s imunitným systémom.
Telo nám tým dáva na známosť, že by sme ho mali odľahčiť. Detox nesúvisí s pitím litrov vody alebo ovocno-zeleninových štiav. Práve naopak, môj odľahčený jedálniček by sa mal dodržiavať minimálne dva týždne, je v ňom zahrnutá vláknina, lebo je klinicky potvrdené, že v európskej strave chýba. Denne by sme mali prijať 30 g čistiacej zásaditej vlákniny, ktorá napomáha rastu prospešných na úkor zlých baktérií v črevnom mikrobióme.
Obsahuje stravu plnú enzýmov, dostatok ovocia a zeleniny, ovsených otrúb, hnedej ryže, celozrnných cestovín, zemiakov v šupke. Nie je to žiadna kozmická strava, ktorú by ste si nevedeli bežne pripraviť. Z bielkovín sú zastúpené vajíčka, ryby, zdravé tuky v olivovom oleji alebo nepražených a nesolených orieškoch. Počas detoxu nebudete hladovať, ale musíte dodržiavať presné načasovanie, kedy, v akej kombinácii a ktoré živiny máte konzumovať a musíte zvýšiť a zefektívniť pitný režim.
Celý rozhovor si môžete vypočuť v podcaste Všeobecne o zdraví na Apple Podcasts, Spotify, Youtube a www.vszp.sk. Tento rozhovor bol publikovaný so súhlasom Všeobecnej zdravotnej poisťovne.