Pri pití si nedávajme nálepky

10. apríla 2023
Priatelia sa zabávajú na párty

Kto si s partiou nedá alkohol, často čelí otázkam, či prišiel autom, alebo má na to zdravotné dôvody! To sú typické predsudky, s ktorými sa „v piatok vonku“ stretnete, ak nepijete. A niekedy len so zdvihnutým obočím: To akože fakt nebudeš?

Predsudky sa zvyknú utvárať voči tým, ktorí sa odchyľujú od zaužívaného správania a rozhodnú sa konať inak ako zvyšok (našej) svorky. A pretože mozog je zradný orgán, ktorý chce určovať, kto kam patrí a aký je (aby nám to trochu zjednodušil), často si ani neuvedomujeme, aký vplyv majú predsudky na naše správanie a rozhodovanie (čím sa nám to zasa trochu komplikuje).

Neospravedlňujte sa, nemáte za čo

Asi preto cítime potrebu ospravedlniť sa, ak sa zachováme inak, ako sa od nás očakáva. Ak si objednáme nealko alebo virgin verziu alkoholického drinku, nechceme, aby si o nás mysleli, že sme nudní, upätí, alebo nie je s nami zábava. Ak vám toto všetko beží hlavou, musíme vás vyviesť z omylu.

Áno, je pravda, že ľudia odvodzujú to, akí ste, aj z toho, čo jete alebo pijete. V Nemecku preto minulý rok uskutočnili online štúdiu s názvom Ste to, čo pijete: Stereotypy o konzumentoch alkoholického a nealkoholického piva. Účastníci mali pomocou prídavných mien popísať osobu, ktorá si objednala klasické pivo a pivo bez alkoholu. Osobu, ktorá pila nealkoholické pivo, vnímali ako zdravotne uvedomelú, racionálnu, modernú, tolerantnú, spokojnú alebo disciplinovanú. Nie, to nie je niečo, za čo by ste sa mali ospravedlňovať.

Priatelia sa zabávajú na párty
Ak si objednáme nealko alebo virgin verziu alkoholického drinku, nechceme, aby si o nás mysleli, že sme nudní, upätí, alebo nie je s nami zábava. Foto: Shutterstock.

Nevyhovárajte sa. Prečo aj?

Dobrou správou je, že podľa čísel Eurostatu 2019 sa Slováci v objeme skonzumovaného alkoholu na osobu umiestnili na starom kontinente až na jedenástej priečke. Pitie alkoholu sa však stále považuje za bežné spoločenské správanie.

Pohár dobrého vína stále bežne vnímame ako odmenu na konci náročného pracovného dňa, bežne sa stretávame v bare, ako inak, „pri drinku“ a večeru spláchneme oroseným vychladeným pivom. A ak chceme oslavovať, štrngneme si šampanským!

Nemáte na alkohol práve chuť? Tak sa nevyhovárajte. Problém s výhovorkami je ten, že sa po niekoľkých použitiach stávajú neuveriteľnými. Nakoniec, vraví sa, že priatelia naše výhovorky nepotrebujú a nepriatelia im aj tak neuveria. Tak prečo mrhať energiou? Rozhodnutie piť či nepiť alkohol a ak áno, tak aké množstvo, by malo byť len na nás.

A platíto obojstranne – rovnakú šancu voľby by sme mali dať aj ostatným. V zahraničí sa trendy v konzumácii alkoholu menia, ľudia pijú alkohol menej, do popredia sa dostáva všímavé pitie a tí, ktorí sa rozhodnú vychutnať si dúšok, sa stávajú náročnejšími na kvalitu.

Nealkoholické verzie alkoholických nápojov už dávno nefičia len u tých, ktorí piť z rôznych dôvodov nemôžu, trendsettermi sa stali generácia Z a mileniáli, ktorí si chcú užiť večer rovnako, ako na druhý deň ráno.

Nealko vám bude chutiť

Počas písania tohto článku sme nevypili ani kvapku alkoholu. Potrebovali sme na to čistú hlavu. To ale neznamená, že sme si nenaliali! Nealkoholické verzie alkoholických nápojov sú to najlepšie z oboch svetov: Poskytujú zmyslový pôžitok a súčasne neovplyvňujú myslenie a správanie. Či už musíte pracovať, chcete sa venovať rodine, škole, alebo veríte v striedmosť a triezvy rozum.

Ak ste napríklad nealko pivo ešte neochutnali, alebo ochutnali naposledy pred zopár rokmi, budete poriadne šokovaní, keď zistíte, ako dobre dnes chutí nealko pivo Birell. Ale najlepšie zo všetkého je, že si môžete dopriať aj niekoľko pohárov (alebo pohárikov v prípade virgin nápojov), odviezť sa domov, dobre sa vyspať a ráno si ísť s pokojom v duši zabehať.

Vedeli ste, že?

Nealkoholické pivo sa objavilo v roku 1919, keď americký kongres zaviedol prohibíciu ktorá obmedzila obsah alkoholu v pive na 0,5 %. Veľké pivovary začali variť pivo bez alkoholu, ale bolo nevýrazné a mdlé. V roku 1933 bola prohibícia zrušená a všetci sa vrátili k bežnému pivu s alkoholom. Málokto by si vtedy pomyslel, že raz budú mať ľudia z pitia nealko piva skutočné potešenie a chuťou sa vyrovná pivu s alkoholom.

Máš už svoju obľúbenú príchuť na leto? Vyber si z limitovanej edície Birell!

Nová príchuť Mango & Citrón zaváňa exotikou a jej chuť ťa prenesie do tropického raja. Navyše, energetická hodnota tohto nealkoholického radlera (18 kcal/100 ml) je v porovnaní s inými nápojmi (cca 40 kcal/100 ml) polovičná. Preto je tento variant ako stvorený na leto.

Ďalšou príchuťou je Čučoriedka & Brusnica, kde sa stretli dva z najobľúbenejších slovenských plodov. Chuťou prekvapí aj Mandarínka & Yuzu, kde mandarínka unikátne dopĺňa chuť ázijského citrusu yuzu. Tieto tri príchute ulahodia aj fanúšikom menej sladkých nápojov, keďže obsahujú iba 3,1 g cukru na 100 ml. Skupinu uzatvára minuloročná Višňa & Černica, ktorá si svoje postavenie v limitovanej edícii svojou obľubou vydobyla aj na tento rok. Vybral si si svojho favorita? Birell si dám!

Birell - nové príchute

Text: RELAX
Foto: Birell, Shutterstock

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu