Rozhodli ste sa v zime vyskúšať indoor cyklistiku? Poradíme vám
Chlad nie je nič pre vás a svoj bike už máte pekne zazimovaný? V tom prípade nastal čas na indoor cyklistiku.
Že ste zatiaľ nepodľahli jej čaru? Je najvyšší čas zmeniť to a užiť si pohyb síce v interiéri, no stále na vašom milovanom bicykli, respektíve na jeho ideálnej náhrade. Chce to len vyznať sa v detailoch a spríjemniť si to najviac, ako sa len dá.
Alfou a omegou je, samozrejme, kvalitný trenažér, ktorý však už dnes nie je žiadny problém zohnať. Závisí len a len od vás, koľko chcete minúť a nakoľko realistický zážitok z jazdy túžite mať. Pre fajnšmekrov rozhodne odporúčame investovať do inteligentného trenažéra, ktorý mu umožní pripojiť sa k virtuálnym tréningovým platformám.
Bez čoho sa počas indoor cyklistiky nezaobídete?
A hurá bicyklovať sa. Nezabudnite však na ventilátory, ktoré vám pomôžu schladiť sa počas potenia. O tom, že sa totiž potiť riadne budete, niet vôbec pochýb.
Odporúčame vám preto aj ochranu pre váš trenažér v podobe lapača potu. Jednoducho sa inštaluje a jeho materiál absorbuje kvapkajúci pot, čím chráni váš bike. Skvelá je jeho kompatibilita s akýmkoľvek rámom a skutočnosť, že vám pri jazde nebude nijako zavadzať. A pokojne ho môžete prať aj v práčke.
Vám zase pri potení pomôžu čelenka a potítka na zápästia pre indoor tréning. Super je, že priadza kvalitnejších modelov absorbuje pot, ale nezmáča sa tak rýchlo ako tradičná bavlnená froté konštrukcia.
Aby ste si svojou indoorovou jazdou nezničili podlahu, rozhodne sa oplatí zaobstarať si podložku pod trenažér. Zároveň veľmi dobre tlmí vibrácie aj samotný hluk. Rozmer 190 x 90 cm je vhodný v podstate pod akýkoľvek typ trenažéra a protišmykový povrch zabezpečuje jeho stabilitu. Býva tiež odolná voči potu a ľahko umývateľná.
Veľký efekt má aj podložka pod predné koleso, ktorá vyrovnáva výškový rozdiel, keď jazdíte na trenažéri. Je kompatibilná s cestným i MTB kolesom. Má na spodku gumené protišmykové plôšky pre stabilnú pozíciu počas výkonu.
Ako zostať na jeseň v suchu a teple?
Drobnosti, ktoré sú na nezaplatenie
Aby sa vám dobre bicyklovalo, myslite aj na drobné detaily, ktoré vám nielen spríjemnia, ale najmä zjednodušia športovú aktivitu. Ide napríklad o stojan, na ktorý si uložíte fľašu či pohár s nápojom (rátajte minimálne jednu na hodinu tréningu) a občerstvenie – napríklad v podobe tyčinky či banánu. Budete tiež potrebovať miesto na uloženie monitora či virtuálnej platformy. Poruke vždy majte aj uterák.
Indoorové cyklo-oblečenie má množstvo vychytávok
Tiež nie je vhodné vhupnúť na trenažér bez špeciálneho indoorového cyklistického oblečenia. Verte nám, má to svoje výhody. Jednotlivé modely sú odborníkmi navrhnuté tak, že vás dokážu schladiť viac, ako keby ste na sebe nemali nič. Funguje to preto, že rozptýlia pot na väčšiu plochu, aby sa napomohlo chladeniu odparovaním. Samozrejme, vďaka tomu sa nezbavíte potenia, no budete vo väčšom pohodlí. Oceníte tiež prírodnú úprava proti zápachu HEIQ Fresh Tech, ktorá zabraňuje jeho hromadeniu v odeve.
Okrem dresu budete rozhodne potrebovať aj indoorové nohavice. Špeciálne indoor kraťasy vás udržia v chlade. Celá konštrukcia je zameraná na to, aby bola čo najvzdušnejšia, najľahšia, dobre ochladzovala a zároveň poskytovala potrebnú oporu. Tkanina v rozkroku je ľahká a bočné sieťované panely pomáhajú s extra ventiláciou.
Pre dámy i pánov
Topkou je tiež napríklad cyklistický dres, ktorý je maximálne funkčný. Ten od firmy Castelli má napríklad množstvo vychytávok, ako napríklad skutočnosť, že tkanina 3D Mesh umožňuje maximálne prúdenie vzduchu pre ochladenie, zatiaľ čo 100 % polyester zaisťuje maximálny odvod vlhkosti. 3D sieťovina nie je príliš priehľadná, pre prípad, že ho chcete nosiť na skupinové tréningy.
Ale ak ho používate doma a chcete si ho po zahriatí vyzliecť, tak dlhý zips vám to uľahčí. Na chrbát pridali tvorcovia pár vreciek, aby ste mohli mať pri sebe svoj prehrávač, telefón, čelenku, alebo čokoľvek, čo potrebujete počas tréningu. Golier sme urobili maximálne nízky pre maximálne ochladenie.
Indoor cyklistika sa však rozhodne netýka len pánov. Množstvo funkčného a pritom vkusného oblečenia je na trhu k dispozícii aj pre dámy. V ponuke sú dresy i nohavice, stačí si správne vybrať.
A naša rada na záver? Nezabúdajte, že pri indoorovej cyklistike vydávate viac energie než v exteriéri. Venujte jej preto približne len polovicu času intenzívneho tréningu v porovnaní so športovaním na vzduchu.
Text: SK Profi Bike
Foto: SK PROFI, Shutterstock