Starostlivosť o zuby vám môže zachrániť život
Témy akokoľvek spojené s prácou zubára nie sú medzi ľuďmi veľmi populárne. Pravdepodobne aj vy ste radšej, keď k zubárovi nemusíte, a ak vás začne bolieť zub, ešte nejaký čas čakáte a veríte, že to prejde. Samo.
Nejde však len o naše zuby. Posledné výskumy ukazujú, že to, čo sa deje v našich ústach, môže priamo odzrkadľovať situáciu v tele. Prípadne môže byť prekurzorom nepríjemných záležitostí, ako je kognitívny úpadok, cukrovka a niektoré pohlavne prenosné choroby.
Kedykoľvek máte v ústach infekciu, neostáva len tam – cez krvné riečisko sa môže dostať do rôznych kútov tela, ovplyvňujúc orgány a imunitný systém.
Nie je riešením, ak odkladáte pravidelné každoročné prehliadky u zubára až na koniec roka, keď sa často stáva, že sa k nemu už ani nedostanete. A tak sa môže stať, že z malého, ľahko riešiteľného problému vo vašich ústach sa časom stane niečo oveľa závažnejšie. Na aké znamenia si treba dávať pozor?
Škvrny na zuboch
Škvrny nie sú len otázkou estetiky. Hoci samy osebe nie sú nebezpečné, netreba ich podceňovať, pretože radi na sebe hromadia lepkavé baktérie. Úsmev plný zanesených zubov znamená ústa hemžiace sa mikróbmi, ktorých príliš vysoké množstvo môže viesť k ochoreniam ďasien.
Citlivosť zubov
Horúce alebo studené nápoje a jedlá sa vašim zubom nemusia páčiť a dajú vám to aj mierne najavo. Ak si však poviete au, je to zlé znamenie.
Neliečená citlivosť zubov je nebezpečná v tom, že sa môže rozšíriť na okolité nervové tkanivo. Dôležité je zachytiť tento problém už na začiatku – keď prerastie do vážnych bolestí, môže byť neskoro.
Samozrejme, ako vždy pri zdravotných problémoch, najlepšia je prevencia. Takže, nečistite si zuby príliš tvrdou kefkou, neobhrýzajte si nechty ani iné tvrdé predmety.
Zápach z úst
Áno, môže to byť „len“ cesnak, ktorého ste si včera na večeru dali trochu priveľa. Ale ak z vašich úst nevonia po kvetinkách viac ako dva týždne, vinník môže byť iný.
Korčuľovaním zlepšíte držanie tela a posilníte zabudnuté svaly
Pod nepríjemný zápach sa môžu podpísať otvorené zubné kazy, rozpadnuté zubné korene, paradentóza… Potrava nahromadená v ústach je zdrojom osídlenia hnilobných baktérií – tie produkujú zapáchajúce látky s obsahom síry, ktoré vytvárajú nepríjemný až hnilobný zápach, ktorý sa šíri z ústnej dutiny.
Krvácanie
Stáva sa vám, že so zubnou pastou po čistení zubov sa v umývadle ocitne aj krv? Je možné, že ste len príliš snaživý čistič. Ale ak pravidelne vyplachujete skôr zafarbený ako číry materiál, nemali by ste návštevu u zubára odkladať. Krvavé ďasná môžu byť znakom zapálenej ústnej dutiny alebo ďasien.
Veľkosť ďasien
Zdravé ďasná sú svetloružové a vyzerajú ako minipuzdrá pre vaše zuby. Ak sa vám ďasná zdajú zrazu menšie, nie je to dobré znamenie – môžu byť zapálené. Ak sa vám zdajú väčšie alebo ak sa vám oblasť, kde ďasná začínajú zakrývať zuby, zdá viac biela, môžete čeliť oveľa závažnejšiemu problému. Ustupujúce ďasná sú nebezpečná záležitosť, pretože odkrývajú korene, ktoré sa tak stávajú zraniteľnými. Návštevu zubára určite neodkladajte.
Problémy s jazykom
Možno sa vám to bude zdať nechutné, ale je to pravda – zdravý jazyk vyzerá, akoby bol trochu chlpatý. Ak je váš jazyk hladký po stranách, môže to znamenať nedostatok vitamínu B. Ak vyzerá sfarbený do biela, môže to byť pre zápal alebo vinníkom môže byť dokonca kvasinková infekcia.
Opary
Bolestivé pľuzgieriky oparu nie sú nič príjemné. Navyše, vôbec nepridávajú na estetickosti. Zvyčajne sa však stratia samy bez toho, aby spôsobili nejaké dlhodobé následky.
Ak si však na perách alebo v ústach nájdete pľuzgierik sfarbený do biela, ktorý sa drží viac ako tri týždne, určite navštívte lekára.
Orálna HPV infekcia je u mladých žien čoraz častejšia a zlá správa je, že môže viesť k rakovine ústnej dutiny. O jeden dôvod navyše, prečo nezanedbávať dentálnu hygienu – zanedbané zdravie ústnej dutiny zvyšuje riziko orálneho HPV.
Sahara ústam neprospieva
Sliny sú veľmi dôležité – sú prvou líniou v obrane vašej ústnej dutiny. Sliny majú antibakteriálny charakter, vďaka čomu dokážu zabíjať mikróby a hojiť ranky (možno ste si všimli, že ranky v ústach sa hoja rýchlejšie ako inde na tele). Sucho v ústach je magnetom na zdravotné nepríjemnosti, takže čím viac slín, tým lepšie. Dosiahnete to dobrou hydratáciou – pite aspoň deväť pohárov vody denne.
Ak máte však v ústach stále pocit Sahary, dajte si žuvačku bez cukru, ktorá nielen pritiahne sliny, ale taktiež zvýši hodnotu pH v ústach, vďaka čomu znížite riziko zubného kazu. Ak nemáte poruke pohár vody, môžete si dať tiež žuvačku bez cukru, ktorá vám pomôže vyrovnať pH v ústach na potrebnú hladinu.
Preplachujte, preplachujte
Po každom jedle si prepláchnite ústa vodou. Pomôže vám to zbaviť sa kúskov jedla, ktoré ostávajú v ústnej dutine – na zuboch, medzi zubami –, ktoré spôsobujú nepríjemnosti, ako je zubný povlak, zubný kaz, zápal ďasien…
Dajte si poriadny dúšok vody po každom jedle a prepláchnutiu venujte náležitý čas – malo by vám záležať na tom, aby sa voda dostala do všetkých zákutí vašej ústnej dutiny. Vodu môžete potom vypiť alebo vypľuť.
Nezabúdajte na relax
Výskumy ukazujú, že takmer všetky zdravotné nepríjemnosti ústnej dutiny sú spojené so spoločným rizikovým faktorom: stresom. Chronické napätie oslabuje váš imunitný systém, čím sa telo stáva slabším pri bojovaní s infekciami – samozrejme, aj s tými, ktoré sa vyskytnú v ústach.
Stres môže spôsobiť aj zníženie produkcie slín a presmerovanie tekutín do iných častí tela. Zároveň zvyšuje riziko zubného kazu.
Čistíte si zuby správne?
Je to jednoduché – tak prečo to nerobiť správne?
Na paste záleží.
Hoci príliš veľa fluoridu sa spája s problémami pamäti, pre zdravie ústnej dutiny väčšina zubných lekárov stále odporúča zubné pasty s fluórom.
Dôležité číslo dva.
Zuby si čistite minimálne dvakrát denne, vždy aspoň dve minúty. Kefku držte v 45-stupňovom uhle, dajte si však pozor, aby ste zuby nedrhli príliš silno. Vhodné nie sú ani príliš tvrdé zubné kefky. Pri čistení nezabúdajte ani na jazyk!
Vybavte sa dentálnou niťou.
Používanie dentálnej nite je rovnako dôležité ako samotné čistenie zubov – odstraňuje zvyšky jedla, zubný povlak a odstraňuje zápach. Dentálnu niť by ste mali používať aspoň raz za deň a svoju pozornosť by ste mali venovať každému zubu.
Ústna voda bez alkoholu.
Veľa ústnych vôd obsahuje alkohol etanol – konzervačná látka, ktorá taktiež vážne vysušuje ústnu dutinu. Ak potrebujete používať ústnu vodu, v obchode sa poobzerajte po bezalkoholovej verzii.
Na Donovaly sa dovalia kreatívne sane
Text: Redakcia
Foto: Shutterstock