Stres je silný hráč pri vzniku rakoviny 

22. augusta 2023
žena leží na gauči a premýšľa

Prečo niektorí ľudia na rakovinu ochorejú napriek tomu, že žijú zdravo, no iní nie? Aj o tom sa v podcaste Všeobecne o zdraví s Miroslavom Chovancom zo Slovenskej akadémie vied rozprávala Eva Peterová.

To sú tie otázky medzi nebom a zemou? 

Áno. Nikto vám na to nedá jednoznačnú odpoveď. Sú na to rôzne hypotézy a teórie, ktoré sa overujú, ale jednoznačne vám to nepovie nikto.  

Jednoducho by sme mohli povedať, že rakovina vzniká, lebo sa bunky poškodia. Ale tie majú aj schopnosť opraviť sa. Môžeme teda na otázku, prečo niekto na rakovinu ochorie a niekto nie, odpovedať aj tak, že niekto má silný systém opravných mechanizmov, no niekto ho má slabší?  

Určite áno. Je nevyvrátiteľné, že starnutím sa mechanizmy opravy poškodenej DNA pomaličky oslabujú. Možno preto vzniká viacej mutácií, ktoré sú potrebné na to, aby sa normálna bunka začala meniť na nádorovú, vo vyššom veku. A zistilo sa, že ženy (aj keď nie je jasné prečo) majú tieto mechanizmy opravy DNA z nejakého dôvodu silnejšie.  

Zaujalo ma, keď ste v inom rozhovore povedali, že opravné mechanizmy môže oslabiť aj veľa pohybu. 

Dúfam, že za to nebudem upálený, ale povedal som, že nadmerná fyzická záťaž je škodlivá. Všetko má nejaké mantinely, môže to byť prospešné, ale ak sa dostaneme do extrému, tak nám to škodí. To sa stane, ak ťaháme náš organizmus a naše bunky do extrémnych podmienok, keď sa kladú nároky na rôzne metabolické procesy a produkciu určitých foriem akýchkoľvek zlúčenín, ktoré môžu prahovosť, pre bunku žiaducu a výhodnú, dostať do extrémnych polôh.  

Hovorí sa, že za väčšinu chorôb môže stres. Akú úlohu zohráva pri vzniku onkologických ochorení? 

S tým súhlasím. Dnes sa robia veľké detailné štúdie o tom, ako stres vplýva na organizmus a aký molekulárny aspekt sa za ním skrýva. Sám som bol prekvapený, keď som zistil, aké veci sa dokážu diať v dôsledku stresu, ale aj jeho eliminácie napríklad pomocou jogy. To sú vyslovene zmeny na úrovni DNA, a nie v jej primárnej štruktúre. Teda sa nebavíme o mutáciách, ale tieto zmeny majú takisto vplyv na manifestáciu nejakých procesov, akurát im nehovoríme genetické, ale epigenetické.  

Pri joge nejde iba o prácu s telom, ale tiež o prácu s mysľou. Znamená to, že aj z vášho vedeckého hľadiska je podstatné to, či myslíme pozitívne?   

Určite áno. Mnohé vyspelejšie onkologické kliniky majú psychoporadne, v ktorých pracujú psychiater alebo psychológ s ľuďmi v čase záchytu ochorenia, pretože prvotná reakcia je veľmi dôležitá. A potom, samozrejme, aj počas celého manažmentu a života pacienta sú obdobia, keď to ide lepšie, ale tiež obdobia, keď to ide horšie. A to má vplyv aj na zdravých ľudí okolo neho, ktorí by mali dodržiavať nejakú psychohygienu. Dnes už sa jednoznačne vie, že psychika je pravdepodobne faktor číslo jeden, ktorý pri liečbe zohráva úlohu.  

šťastná žena
Dnes už sa jednoznačne vie, že psychika je pravdepodobne faktor číslo jeden, ktorý pri liečbe zohráva úlohu. Foto: Shutterstock.

Niektorí ľudia tvrdia, že ich vyliečila viera, iní, že sa ich stav zmenil práve vtedy, keď si vyriešili nefungujúce vzťahy, keď niečo, čomu v živote odporovali, konečne prijali. Veríte tomu?   

Verím tomu ako faktoru, ktorý je súčinný, nie samostatný a exkluzívny.  

Niekto verí, že ho vylieči viera, Boh, iný superpotravinám. Už sme dávnejšie spomenuli kurkumu. Čo vy na to?  

Týmto veciam asi verím najviac. Už zopár rokov tvrdím, že príroda má liek na všetko. To, že ho nepoznáme, je už náš problém. Mnohé protinádorové liečivá sú odvodené na báze štruktúr, ktoré sa prevzali z prírody. Verím, že by sa dal aj z vedeckého, a nielen pocitového alebo marketingového hľadiska urobiť zoznam, ktorý by predstavoval top 10 zlúčenín, potravín či suplementov. 

2/3
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu