Svätojakubská cesta alebo Camino de Santiago na Slovensku je už vyznačené na 80%
Po osobnej skúsenosti z putovania do Compostely po Svätojakubskej ceste známej ako Camino de Santiago, v mnohých z nás driemala myšlienka vyznačenia cesty aj územím Slovenska, ktorá by sa pripojila na existujúce trasy v Európe.
Celá Európa je už prepojená a jednotlivé krajiny ponúkajú možnosti putovania doma, tak aby pútnik nemusel cestovať do Španielska. Má to veľké výhody a navyše pútnik môže spoznávať ďalšie krajiny.
Na základe historickej štúdie vieme, že v minulosti sa do španielskeho mesta Santiago de Compostela putovalo už z Veľkého Šariša pri Prešove alebo z Levoče.
Čo preferuje horský vodca? Skúsenosti klienta alebo úprimné zhodnotenie jeho schopností
V roku 2012 táto myšlienka teda dozrela a rôzni jednotlivci či skupinky snažiaci sa nejako spracovať túto túžbu začali bližšie spolupracovať. Nasledujúci rok sa nám podarilo založiť občianske združenie Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku – Camino de Santiago.
Túto pútnickú cestu budujeme v spolupráci s Asociáciou pútnických organizácii, ktorá má pre tieto aktivity podporu zo strany Konferencie biskupov Slovenska, a tiež v spolupráci s Klubom slovenských turistov a Slovenským cykloklubom.
Do budovania a starostlivosti o jednotlivé úseky pútnickej cesty sú zapojené aj biskupstvá cez územie ktorých prechádza. Spoločne sa snažíme spájať sily, prepájať organizácie a vytvoriť Camino Slovakia.
Zima v Žilinskom kraji
Kadiaľ vedie Svätojakubská cesta?
Vieme, kadiaľ pôvodná cesta viedla a tú sme sa snažili prispôsobiť do súčasných podmienok terénu krajiny a dopravnej cestnej sieti tak, aby v čo najväčšej miere zostala zachovaná pôvodná trasa, aby bola bezpečná a zároveň aby pútnikovi ukázala krásy Slovenska.
Svätojakubská cesta na Slovensku začína v Košiciach a končí v Bratislave, kde sa napája na rakúsku Jakobsweg.
Neskôr by sme radi ponúkli aj iné trasy, ktoré by sa mohli napojiť na túto existujúcu cestu.
Celý úsek meria 620 km a dá sa prejsť za približne 25 dní. Trasa je už na 80% vyznačená a dá sa po nej putovať so všetkým čo k tomu patrí.
Pútnik nemusí absolvovať celú trasu ale môže prejsť len vybrané úseky. Celkovo je trasa rozdelená na týchto 5 úsekov: Košice – Levoča, Levoča – Donovaly, Donovaly – Hronský Beňadik, Hronský Beňadik – Trnava, Trnava – Bratislava.
Každý z týchto úsekov je potom následne rozdelený na jednotlivé etapy, ktoré je možné pozrieť si na stránke www.caminodesantiago.sk. Podrobné informácie o trase, zaujímavostiach ale aj konkrétnych možnostiach ubytovania nájdu pútnici v bedekroch, ktoré boli ku každej trase vydané.
1. etapa
Prvým aj podľa poradia a aj podľa vzniku je úsek Košice – Levoča. Začína v najväčšom kostole na Slovensku – gotickej katedrále sv. Alžbety a smeruje na severozápad cez hrebeň Volovských vrchov na Kojšovskú hoľu cez mestá Gelnica a Krompachy na Spiš, kde prechádza Žehrou, Spišským hradom, vedie na Mariánsku horu a končí v Bazilike sv. Jakuba v Levoči.
Dĺžka trasy je približne 100 km, je rozdelená na 5 etáp a dá sa absolvovať za 4-5 dní.
2. etapa
Momentálne pracujeme na úseku Levoča – Donovaly. Trasa má viesť cez dolinu Váhu medzi tatranskými parkami do Liptovského Mikuláša. Tu sa stáča smerom na sever a cez Korytnicu pútnika privedie na Donovaly. Trasu kompletne vyznačíme pravdepodobne v roku 2020.
Lyže rastú s deťmi
3. etapa
Na Donovaloch začína ďalší úsek, ktorý pokračuje s možnosťou zachádzky na pútnické miesto Staré hory s Bazilikou Navštívenia Panny Márie a končí v Hronskom Beňadiku. Trasa má približne 150 km, je rozdelená do 5 etáp a dá sa prejsť za 5 dní.
Cesta vedie do malebnej Španej doliny, Banskej Bystrice ďalej cez Zvolen, Pustý hrad ďalej do romantickej Banskej Štiavnice. Následne cez Štiavnické Bane a mieste tajchy do Tekovskej Breznice, kde sa napojí na úsek, ktorý pútnika privedie do Hronského Beňadiku.
4. etapa
V bývalom benediktínskom kláštore v Hronskom Beňadiku začína ďalší úsek, ktorý nás privedie na západne Slovensko.
Vedie cez Inovec do Topoľčianok, pokračuje cez Zobor do starobylej Nitry, ďalej do Sereďe a následne do Trnavy – slovenského Ríma. Cesta už nevedie cez veľké pohoria, skôr cez polia a lúky.
Trasa Hronský Beňadik – Trnava má približne 112 km, a dá sa prejsť za 5-6 dní. Medzi kultúrne a prírodné zaujímavosti na tejto trase patrí kostol sv. Mikuláša v Žiranoch, Hrad Gýmeš, zámok a žrebčín v Topoľčiankach, vrch Zobor, Svoradova Jaskyňa.
Medzi dominanty historického mesta Nitra patrí Nitriansky hrad, Bazilika sv. Emeráma, kostol sv. Petra a Pavla, farský kostol Navštívenia Panny Márie, Kalvária či Divadlo Andreja Bagara. Múzeum Holokaustu v Seredi, Kaplnka Sv. Márie Magdalény v Modranke a cieľ putovania – kostol Sv. Jakuba v Trnave.
5 vecí, ktoré nezabudnite mať zbalené pri zimnej cyklistike
5. etapa
Z Trnavy čaká pútnika posledný úsek Svätojakubskej cesty, ktorý vedie cez Červený kameň, Pezinok, Marianku ako najstaršieho pútnického miesta až do Bratislavy. Odtiaľ sa trasa napája na rakúsku Jakobsweg v mestečku Wolfstahl.
Svätojakubská cesta vedie vo väčšine úsekov po turistických značných chodníkoch alebo cyklochodíkoch. Trasa je projektovaná tak, aby pútnik mohol nájsť každý deň ubytovanie buď v nejakom penzióne, či chate alebo v inom ubytovacom zariadení.
Trasa nasleduje prirodzené koridory niekdajšieho putovania či cestovania. Vedie pútnika cez najdôležitejšie a najkrajšie slovenské mestá, kultúrne pamiatky svetového či národného významu. Okrem toho umožňuje spoznávať národné parky aj ojedinelé prírodné úkazy a vidieť malebné scenérie.
Za účelom spoločnej koordinácie a propagácie myšlienky Camino Slovakia vzniklo v júni 2013 prvé občianske združenie pod názvom: Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku – Camino de Santiago, ktoré zastrešuje projekt obnovenia a vyznačenia Svätojakubskej cesty na Slovensku.
Okrem toho združenie vydalo originálny slovenský Credencial – preukaz pútnika na Svätojakubskej ceste, s ktorým môžete vyraziť na púť a používať ho na Slovensku ale aj na púti v Španielsku.
Všetky potrebné informácie o putovaní, o možnosti zapojiť sa do projektu nájdete na stránke www.caminodesantiago.sk. Ďalšie informácie o aktivitách združenia nájdete aj na sociálnej sieti: Svätojakubská cesta – Slovensko.
Podrobnejšie informácie o trase a možnostiach ubytovania nájdete na našej internetovej stránke: www.caminodesantiago.sk
Prvá pomoc pri zimných športoch
Credencial a Bedeker (sprievodcu Košice – Levoča, Donovaly – Hronský Beňadik, Hronský Beňadik – Trnava) si môžete objednať emailom cez stránku na sociálnej sieti alebo priamo zaslaním správy na info@caminodesantiago.sk
Buen Camino!
Text: Slavo Engel
Foto: Shutterstock, Slavo Engel