Tajomstvá rozkvitnutých lúk

V nenápadných farebných končinách sa to len tak hemží životom – objavte divokú stránku lúk!
Divoké lúky prekypujú životom a populácie opeľovacieho hmyzu prežívajú aj vďaka nim. Okrem toho zvyšujú biodiverzitu a živočíchom poskytujú domov.
Na divokých lúkach môže žiť až 1 500 druhov opeľovačov vrátane včiel aj motýľov. Či už ide o delikátne náprstníky, alebo skromné trebuľky, kvety im poskytujú potravu aj útočisko. A čím viac druhov kvetov na lúke rastie, tým rôznorodejšie druhy opeľovačov sa k nim dostávajú. Popri tom všetkom ponúkajú divoké lúky aj zásoby jedla pre hmyzožravcov.
Lúky sú ekologicky veľmi produktívne, ale zvyčajne rastú v neproduktívnej pôde, teda v pôde, ktorá je plytká, kyslá a neudržiava v sebe vodu. V produktívnej pôde totiž zvyčajne dominujú trávy, ktoré potom vytláčajú divoké kvety, ako napríklad zvončeky. Kvety sa však situácii prispôsobili a prekvitajú aj na horších miestach – práve na neproduktívnej pôde.
Polia bohaté na kvety sú však prudko na ústupe. Od 30. rokov sa v Európe stratili desiatky percent lúk a dnes pokrývajú len minimum pôdy. Stalo sa tak prevažne pre poľnohospodársky progres a vývoj krajiny.
K ústupu divokých lúk prispel aj rozmach chovu dobytka a používanie herbicídov. Okrem toho sa pôda obohatila využívaním umelých hnojív, takže dominantné druhy tráv začali vytláčať kvety. V úpadku lúk napokon zohrali svoju rolu aj rozvoj ciest a stavba obytných domov.
Ekologické organizácie a kampane chcú však tieto lúčne skvosty zachrániť. Venujú sa ochrane prícestných lúk a „zdivočeniu“ existujúcich záhrad, aby tak podporili populácie opeľovačov a zabránili ich vyhynutiu.

Divoké kvety sú bydliskom viacerých druhov živočíchov vrátane myšiek drobných. Foto: Shutterstock
Zdroj: Zázračná planéta
Foto: Shutterstock