Vek vesmíru: Ako vieme, že má 13,7 miliardy rokov?

15. marca 2025

Čas pre nás začal plynúť pred 13,7 miliardami rokov. ako to však vieme tak presne?

Na to, aby sme zistili, čo to vlastne čas je, musíme porozumieť aj veku vesmíru – ako ho však vypočítať?

Vieme, že od okamihu veľkého tresku vesmír neustále expanduje. Na to, aby sme mohli zmerať, ako rýchlo sa vesmír rozpína a ako ďaleko sú vzdialené objekty, si musíme predstaviť čas, ako sa rozvíja od momentu, keď bola všetka hmota v jednom bode.

Vedci sú schopní zmerať rozpínanie vesmíru pozorovaním fenoménu známeho ako supernova typu 1a. tieto „štandardné sviečky“ (tento názov sa dáva astronomickým objektom, u ktorých poznáme ich absolútnu veľkosť) vždy explodujú s presne rovnakou žiarivosťou bez rozdielu, kde sa nachádzajú, a vyžarujú pritom veľmi špecifické modré svetlo.

Ako toto svetlo putuje stále sa rozpínajúcim vesmírom, svetlo naťahuje svoje vlnové dĺžky a modré svetlo sa stáva červenším a červenším. toto sa nazýva červený posun.

Keď toto svetlo pozorujeme zo Zeme, môžeme zmerať jeho vlnové dĺžky, aby sme zistili, ako ďaleko bola supernova v okamihu, keď vyžiarila toto svetlo. takýmto pozorovaním najvzdialenejších objektov vo vesmíre môžeme zistiť, že vesmír – a samotný čas – je starý 13,7 miliardy rokov.


Zdroj: Zázračná planéta

Foto: Shutterstock

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 1/2025

Objednať

RELAX 1/2025

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu