Veľká noc. Otestujte sa a zistite, ako poznáte veľkonočné zvyky na Slovensku a v iných krajinách!
Veľká noc je najvýznamnejším kresťanským sviatkom v roku. Počas storočí sa v niektorých krajinách ustálili kresťanské zvyky, v iných také, ktoré nesúvisia s náboženstvom, ale skôr s lokálnou kultúrou a tradíciou.
Otestujte sa a zistite, či viete, ako prežívajú Veľkú noc Slováci či obyvatelia iných krajín. Poďme na to!
Dátum Veľkej noci sa každý rok mení. Podľa čoho sa ráta?
Výpočet dátumu Veľkej noci sa v jednotlivých cirkvách líši. Podľa kresťanských cirkví sa slávi práve po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Ak spln pripadá na nedeľu, Veľká noc sa o týždeň posunie. Veľká noc sa preto môže odlišovať medzi jednotlivými rokmi aj o viac ako mesiac.
Nóri majú neobyčajnú tradíciu, ktorej sa venujú počas veľkonočných sviatkov. Venujú sa jej dokonca v televízii a v tlači. O čo ide?
Nórska veľkonočná tradícia sa volá Paaskekrim (Veľkonočný zločin). Nóri sa snažia vyriešiť rôzne detektívne príbehy, nórske televízie zvyčajne vysielajú Hercule Poirota od Agathy Christie.
Naši predkovia sa riadili v záhrade pranostikami. Viete doplniť túto? Keď na Veľký piatok nie je mráz,...:
Škótske rodiny počas Veľkonočnej nedele súťažia. K súťaži potrebujú uvarené a namaľované vajíčko. V čom podľa vás súťaž spočíva?
Škótske deti sa zabávajú týmto spôsobom – namaľované vajíčko pustia dole kopcom. Víťazom z nich je majiteľ toho vajíčka, ktoré sa dokotúľa najďalej bez rozbitia. I keď táto aktivita pôsobí ako detská hra – má aj religiózny rozmer. Kotúľanie vajíčka symbolizuje otvorenie hrobu Ježiša Krista a teda je spojené s jeho vzkriesením.
Na Slovensku ešte stále počas Veľkonočného pondelka navštevujú dievčatá chlapci, ktorí ich oblievajú vodou alebo šibú korbáčom. Menej známa tradícia sa vzťahuje na utorok po Veľkej noci. O čo v nej ide?
Niekedy to šibači prehnali a dievčatá im tak mohli kúpačku oplatiť na druhý deň.
Vo Švédsku je tiež zaujímavá veľkonočná tradícia, ktorá vychádza zo starej švédskej legendy. Deti sa počas Veľkej noci prezliekajú za špecifickú postavu. Za koho?
Táto tradícia je podobná ako Halloween v USA, deti sa prezliekajú za čarodejnice, obliekajú si oblečenie svojich starých rodičov a chodia potešiť susedov od domu k domu, za čo dostávajú sladkosti. Čarodejnici sa hovorí Påskkärring (Veľkonočná čarodejnica).
Na Filipínach sú počas Veľkej noci obyvatelia poverčiví. Na Veľký piatok sa snažia žiť tak, aby sa nezranili, pretože veria, že rany, ktoré v tento deň vzniknú sa nemusia zahojiť. Niektoré miestne skupiny dobrovoľníkov robia opak:
Obyvatelia Filipín poukazujú na utrpenie Ježiša Krista tak, že sa nechávajú bičovať alebo pribiť na kríž. Niektorí dobrovoľníci sa prezliekajú do kostýmov rímskych vojakov, iní nosia kríž alebo tŕňovú korunu.
Poznáte naše (pred)vianočné tradície? Tento kvíz preverí vaše znalosti!
Text: EF
Foto: Shutterstock/Pexels.com