Ako zvládnuť chladné dni? Prežite zimu aktívne a v zdraví

31. januára 2025
žena, ktorej je zima

Ak si prečítate nasledovné riadky a budete sa riadiť našimi radami, určite sa vám to podarí.

Keď vás napadnú afty

Niekedy sa v priebehu nádchy na sliznici ústnej dutiny objaví obťažujúca zapálená škvrnka afta, akoby vriedok s bielym povlakom, s veľkosťou štyri až päť milimetrov, ktorá začne postihnutého znervózňovať a bolieť. Musí na ňu myslieť doslova každú chvíľku – pri každom pokuse niečo zjesť, pri rozprávaní, alebo keď si len tak prejde jazykom po vnútri úst.

Afty vznikajú väčšinou na jar alebo jeseň, u niektorých však aj po celý rok. Zvyčajne sa vyskytujú od pubertálneho veku do asi 35 rokov a ich najčastejšou príčinou je narušenie rovnováhy imunitného systému (obranyschopnosti). U niekoho však môžu afty vznikať aj ako reakcia na určité potraviny – napríklad po konzumácii orechov, inokedy stačí malé pohryznutie do jazyka alebo drobné poranenie ústnej sliznice.

Veľmi často sa tvoria afty aj v krízových situáciách, keď človek podľahne náporu stresu, rozčúlenia alebo má citové problémy. Po niekoľkých dňoch sa afty začnú strácať akoby samé od seba, ale medicína dosiaľ nenašla účinný liek na to, aby sa už viackrát neobjavili.

Na zmiernenie príznakov pomôže do určitej miery užívanie komplexu vitamínov B (najmä kyseliny pantoténovej) a kyseliny listovej, ľahké potieranie postihnutých miest na sliznici jódovou alebo propolisovou tinktúrou a návrat duševného i telesného pokoja. Pri častejšom objavovaní áft sa odporúčajú výtery zo sliznice ústnej dutiny a imunologické vyšetrenie.

Ak sú afty väčšie ako jeden centimeter, je ich viacej ako desať a nemiznú ani po niekoľkých dňoch, je vhodné navštíviť špecialistu – stomatológa alebo odborníka na ušné, nosné a krčné ochorenia, ktorý situáciu rieši inými liekmi, prípadne konštatuje vnútorné ochorenie vyvolávajúce afty.

„Zaručené recepty“ na liečbu áft – experimenty ako potieranie alpou, zubnou pastou alebo práškom z rozdrveného acylpyrínu môžu situáciu zhoršiť.

Skôr sa hodí použiť „babský“ recept – nechať si v ústach rozpustiť kocku cukru viackrát za deň.

Vykašlite sa na to…

Dýchacie cesty privádzajú do pľúc vzduch s potrebným kyslíkom, okrem toho však majú aj ochrannú funkciu. Sú vystlané riasinkovou výstelkou (epitelom), v ktorej sú umiestnené tzv. sekrečné bunky, produkujúce za normálnych okolností malé množstvo hlienu. V ňom sa pohlcujú vdýchnuté cudzorodé čiastočky (napríklad prach) a mikróby. Hlien sa posúva riasinkovým epitelom hlbšie do dýchacích ciest (hrtan, priedušnica).

Napadnutie sliznice dýchacích ciest vírusmi alebo baktériami veľmi často spôsobuje zvýšenú produkciu hlienu, ktorý je hustý a môže sa lepiť na steny dýchacích ciest, čím spôsobí ich zníženú priechodnosť.

Kašeľ je obranný reflex, ktorý udržuje dýchacie cesty priechodné.

Ak ste postihnutí ochorením dýchacích ciest, ťažko odkašliavate a vaše dýchacie cesty preplnené hlienom sú veľmi zle priechodné.

Ak sa produkcia hlienu nezvyšuje, býva kašeľ suchý, neproduktívny a dráždivý – trápite sa a nič nevykašliavate. Pre chrípku a iné vírusové ochorenia, ktoré postihujú dýchacie cesty, je typické, že v prvých dňoch je kašeľ dráždivý. Neskôr sa stáva produktívnym, pričom dochádza k zvýšenej produkcii hlienu – začnete vykašliavať hlieny s rôznorodým obsahom a farbou.

Na potláčanie kašľa sa používajú takzvané antitussiká, z ktorých väčšina tlmí kašľový reflex v mozgovom centre pre kašeľ. Použitie antitussika je namieste, ak kašeľ mimoriadne obťažuje a vyčerpáva.

Na uľahčenie odkašliavania sa používajú takzvané expektoranciá, ktoré napomáhajú prečisteniu a lepšej hygiene dýchacích ciest.

V každom prípade, viac ako týždeň trvajúci kašeľ treba konzultovať s lekárom, ktorý vás vyšetrí (kašeľ môže značiť aj iné ochorenie ako „banálne“ postihnutie dýchacích ciest) a nasadí správnu a účinnú liečbu s kontrolami v príslušných časových intervaloch a odporúčaniami pre vaše pohybové aktivity.

kašeľ

Lieky na potláčanie kašľa a uľahčenie odkašliavania by sa nemali brať súčasne

Vzhľadom na to, že medzi ľuďmi existuje vysoké percento samoliečiteľov, treba upozorniť, že lieky na potláčanie kašľa (antitussiká) a lieky na uľahčenie odkašliavania (expektoranciá) by sa nemali užívať súčasne, čo sa stáva pri neusmerňovanom a nekontrolovanom užívaní liečiv dosť často. Expektoranciá totiž zvyšujú produkciu hlienu a antitusiká bránia jeho odstraňovaniu tým, že kašeľ tlmia. Tak by dochádzalo k hromadeniu väčšieho množstva hlienu v dýchacích cestách bez možnosti vykašliavania.


Text: MUDr. Pavel Malovič, PhD., MPH.
Foto: Shutterstock

2/2
Najnovšie vydania

RELAX 2/2025

Objednať

RELAX 2/2025

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu