Zima v teple? Čo vám hrozí v exotických destináciách.

7. októbra 2017
Exotická dovolenka. Foto: Shutterstock

Radi by ste išli konečne aj vy počas jesenných dní či v zime na dovolenku niekam do tepla? Prečo nie, najmä exotické krajiny vám dajú zabudnúť na ponurú zimu, ale pripravte sa vopred na nástrahy, ktoré vás môžu čakať.

50 % dovolenkárov sa informuje o možných rizikách až v cieľovej destinácii.

Prilietajú počas noci a chcú cicať vašu krv. Počuť len bzukot ich krídiel, ktoré podvedome vnímate. Ani hektické mávanie rukami nepomáha. Ich pichnutiu sa jednoducho neubránite. Zločincom je neviniatko komár piskľavý, ktorý patrí k najotravnejším sprievodcom na dovolenke.

Štípance od komárov, hnačka a úpal sú najčastejšie sa vyskytujúce problémy na dovolenke. Zlé počasie a túžba po palmách, piesočných plážach a malebných horských dedinkách nás však neustále láka navštíviť dovolenkové raje tohto sveta. Kto si objedná dovolenku, dostáva k tomu automaticky bezplatne aj nepríjemných spoločníkov.

Nepomôže ani Stredomorie a dobrý hotel

V obľúbených cestovných destináciách sa vyskytuje nielen hepatitída alebo týfus, ale aj množstvo iných nebezpečných ochorení. Nie je ničím nezvyčajným, že si turista dokonca ja z dovolenky v južnom Taliansku, Španielsku alebo Turecku prinesie ako suvenír hepatitídu typu A, alebo počas dovolenky bojuje s hnačkou.

Aj napriek tomu patrí dovolenka v stredomorských krajinách stále k tým najobľúbenejším. Aj keď ste ubytovaní v hoteli vyššej kategórie alebo v klub hoteli, ktoré sú na úrovni západoeurópskeho štandardu, nedajte sa zmiasť. V hoteloch síce platia zvýšené hygienické pravidlá, potraviny však pochádzajú z miestnych zdrojov a s nimi sa do kuchyne dostávajú aj všetky choroboplodné zárodky.

Pripravte sa na medúzy

Skôr otravné ako nebezpečné sú medúzy, ktoré sa vyskytujú v Stredozemnom, Severnom aj Baltickom mori. Aj napriek tomu môže byť popŕhlenie ohňovou medúzou veľmi nepríjemné, pretože chápadlá morských živočíchov vylučujú po kontakte s pokožkou bolestivý sekrét. Pri umývaní ostávajú pŕhliace bunky prilepené na pokožke a odovzdávajú ďalej aj jed. Umytie pokožky sladkou vodou vedie k tomu, že pŕhľavové bunky prasknú a spôsobia ešte viac bolesti.

Na popŕhlené miesto sa odporúča priložiť piesok, jedlý ocot alebo kypriaci prášok, ktoré pŕhliaci účinok zneutralizujú.

Premnožovanie medúz v ostatnom období je spôsobené znižovaním sa počtu ich prirodzených predátorov – tuniakov alebo mečovcov. Stav týchto rýb sa markantne znižuje v dôsledku nekontrolovaného lovu, znečisťovania životného prostredia a zvyšovaním sa teploty vody, ktoré spôsobujú klimatické zmeny.

Tieto zmeny spôsobili aj výskyt mechúrovky portugalskej, nazývanej tiež portugalská galéra, a kockovej medúzy, ktorých prirodzeným domovom je Tichý oceán, južná časť Atlantiku, Indický oceán či Stredozemné more. Medzi najnapadnutejšie oblasti patrilo predovšetkým južné Španielsko.

Medúzy v Stredozemnom mori. Foto: Shutterstock
Medúzy v Stredozemnom mori. Foto: Shutterstock

Za všetko môžu klíma a globálny svet

Nielen výskyt určitého typu medúz mimo ich charakteristické oblasti je príkladom negatívnych dôsledkov meniacej sa klímy. Ako ďalší príklad možno uviesť výskyt komára rodu Stegomyia albopicta (takzvaný tigrovaný komár), ktorý prenáša život ohrozujúcu horúčku dengue. Jeho výskyt bol okrem exotických krajín zaznamenaný aj v Európe, napríklad v severnej časti Talianska, na juhu Francúzska, v Chorvátsku a dokonca aj na hornom Rýne.

Do nových oblastí sa komár tigrovaný, ktorého domovom ešte pred pár rokmi bola iba Ázia, dostal vďaka kontajnerovej lodnej doprave.

Riziko poštípania je zatiaľ veľmi nízke, pretože v dôsledku poklesu teplôt počas roka v európskych krajinách nemajú tieto komáre dlhotrvajúcu životnosť.

Informácie v prvom rade

Informácie o infekčných rizikách nachádzajú popri bikinách, kraťasoch a iných potrebách v batožine len zriedkakedy miesto. Približne iba 50 % dovolenkárov si tieto informácie vyžiada. Rozširujúca sa globalizácia podporuje trend – dnes si zabaliť veci a zajtra už sedieť v lietadle.

Ak aj vy uvažujete o tom, že zimu prežijete v niektorej z exotických krajín sveta a chcete sa vyhnúť nepríjemným ochoreniam, ktoré môžu mať aj fatálne následky, skúste si pred odchodom zistiť všetky dôležité informácie o možných infekčných rizikách. Relevantné informácie vám určite poskytnú pracoviská niektorej fakultnej nemocnice, ktoré sa špecializujú na cudzokrajné choroby, alebo Úrad verejného zdravotníctva SR.

Cestovná lekárnička

Poštípanie hmyzom

Fenistil Hydrocort krém 0,5 % (Novartis Consumer Health), Hydrocortison Hexal 0,5 % krém (Hexal) alebo Hydrocutan krém 0,25 % (Dermapharm).

Ochrana proti komárom

Najúčinnejšia ochrana proti tropickým komárom: Anti Brumm Forte (hermes), Care Plus a Nobite s DEET (30 až 50 %). Skoro rovnako efektívna je aj účinná látka Icaridin, napríklad obsiahnutá v prípravkoch Autan.

Bolesti a horúčka

Paracetamol (Ratiopharma), Ibuprofen (Heumann Pharma) alebo Alka Seltzer Classic (Bayer Vital).

Zápcha

Bifiteral (Solvay Arzneimittel GmbH) alebo Lactulose-Hemopharm sirup (Hemopharm).

Cestovná horúčka

Emesan (Aristo Pharma) alebo Superpep forte tobolky (Hermes).

Hnačka

Oralpädon (Stada), Infecto Diarrstop LGG (Infectopharma, Tannacomp (Medice Arzneimittel) alebo Perucur forte (Hexal AG).

Nevoľnosť/zvracanie

Metoclopramic (Docpharm) alebo Vomacur (Hexal AG).

Okrem toho

Rýchloobväz, pinzeta, teplomer, gáza, tlakový obväz.

Špecializované pracoviská na cestovnú medicínu

1. Inštitút očkovania a cestovnej medicíny (Inocem)

Teslova 33, 821 02 Bratislava
0915/889054

2. Úrad verejného zdravotníctva SR

Trnavská 52, 828 45 Bratislava
02/44 372 743

3. Poliklinika cudzokrajných chorôb

Americké námestie 3, 811 01 Bratislava
02/52 925 688

4. Ambulancia pre cudzokrajné choroby, Fakultná nemocnica

Rastislavova 43, 041 90 Košice
055/61 52 204

5. Oddelenie pre cudzokrajné choroby, Fakultná nemocnica

Kollárova 2, 036 59 Martin
043/42 03 522

Text: Andrea Dingová
Foto: Shutterstock

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu