Zjedli by ste vyprážanú húsenicu? Päť bizarných vianočných zvykov

23. decembra 2024
Guatemala, cestovanie s BUBO

Každý kút sveta oslavuje Vianoce tak trochu inak. Ktoré zvyky nás pobavili či prekvapili najviac?

V Taliansku nosí darčeky bosorka, kým Nóri pália metly, aby sa tieto bosorky nemohli vydať na polnočnú jazdu. Nemci zase vešajú na vianočný stromček uhorku. V exotickejších častiach sveta sú však vianočné zvyky a tradície ešte bizarnejšie.

Pálenie diablov v Guatemale

Presne o šiestej večer 7. decembra sa na dvoroch a väčších priestranstvách Guatemala City odštartuje vianočná sezóna zapálením vatier. Tie symbolizujú upálenie diabolských duchov. „Guatemalčania veria, že démoni sa ukrývajú v temných rohoch a iných zákutiach ich domovov. Spolu s haraburdím, ktoré povynášali, aby vatry lepšie horeli, by teda mali zhorieť aj tieto temné sily,“ píše jeden zo zakladateľov CK BUBO Pavel Fellner. Dodáva, že v Guatemale sa počas celého mesiaca spáli asi pol milióna vatier.

Guatemala, cestovanie s BUBO
Guatemala je celoročná destinácia a jazero Atitlán je takéto krásne aj počas Vianoc. Foto: Alena Spišáková, BUBO.

Na obed KFC

Zrejme sa viacerí z vás tešia na Vianoce len kvôli rybe či skvelému zemiakovému šalátu na stole. Japonci sa v rovnaký deň tešia na kura z KFC. V krajine vychádzajúceho slnka sa už viac ako 40 rokov vyberú kresťania (v Japonsku sú to asi 2 % obyvateľov) na Štedrý deň na vyprážané kuracie mäso. Má to však háčik. „Privíta ich postava maskota firmy v kostýme Santa Clausa, no porcia sa im ujde len vtedy, ak si ju stihli vopred objednať,“ objasňuje Pavel Fellner.

Vianoce v Japonsku, cestovanie s BUBO
My sa tešíme na kapra, Japonci na KFC. Foto: archív BUBO.

Vyprážané húsenice v JAR

Že Japonci zašli priďaleko? Tak to ste ešte nezažili Juhoafrickú republiku. Ani ryba, ani moriak, ale vyprážané húsenice motýlieho druhu okáň menší sú tu absolútnou delikatesou vianočného menu. Vraj chutia ako čaj a majú vysoké nutričné hodnoty. Skutočne ich nájdete na stoloch Juhoafričanov. „V BUBO však radšej aj počas Vianoc ochutnávame počas zájazdu v JAR juhoafrické vína, ktorých chuť je hotovým luxusom – veď preto ich vyhľadával aj Napoleon Bonaparte,“ kontruje Fellner.

Juhoafrická republika, cestovanie s BUBO
V JAR je počas našich Vianoc vrcholové leto a užívate si dokonalé výhľady zo Stolovej hory na Kapské mesto. Foto: Robert Taraba, BUBO.

Namiesto ihličnanu banánovník

Absolútny počet kresťanov v Indii je viac ako 30 miliónov, čo vôbec nie je zanedbateľné číslo. Vianoce oslavujú polnočnou omšou, keďže však na väčšine územia nerastú ihličnany, vymysleli si ozdoby inak. Úlohu vianočných stromčekov preniesli Indovia na banánovníky a mangovníky. Plody stromov sú naturálnymi ozdobami a veľké listy banánovníka sú zase ideálne na girlandy, ikebany a podobné dekorácie.

V Egypte sa končí pôst

Ortodoxní kresťania v Egypte oslavujú Vianoce až 7. januára. Vtedy sa končí veľký 43-dňový pôst, počas ktorého sa nesmie konzumovať mäso, ryby, mliečne produkty, ani vajcia. „Vrcholom slávnostnej bohoslužby v tento deň je podávanie chleba zvaného Qurban, v ktorého strede je vyrazený ornamentálny kríž. Z kostola sa komunity odoberú k spoločnému stolu, kde sa podáva pokrm fatta, pozostávajúci z mäsa a ryže,“ spresňuje Fellner.

Egypt, cestovanie s BUBO
Egypt je destináciou, kde sa viete počas našich Vianoc zohriať. V tomto čase majú tunajší kresťania pôst dlhý 43 dní. Foto: Ľuboš Fellner, BUBO.

Oveľa viac bizarných tradícií sa dočítate v blogu Netradičné vianočné zvyky z dielne BUBO. Pokiaľ chcete skúmať aj iné nezvyčajnosti spomenutých krajín, klikajte na bubo.sk.


Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Alena Spišáková, Robert Taraba, Ľuboš Fellner / BUBO

1/1
Zavrieť reklamu