Zvieratá sú najväčším pokladom Srí Lanky
Na Srí Lanke žije približne 5 000 slonov ázijských, až desatina svetovej populácie týchto nádherných a fascinujúcich zvierat. Ani zďaleka však nie sú jediným lákadlom ostrova, ktorého meno v preklade znamená Prekrásna krajina.
Perla Indického oceánu má tropické podnebie s bohatou vegetáciou a mnohými vodnými nádržami, rezervoármi a riekami. Aj vďaka tomu ponúka ideálne podmienky pre množstvo úžasných živočíchov.
Slon ázijský
Veľká väčšina slonov žije na Srí Lanke slobodne vo voľnej prírode, kde má naozajstný raj na zemi. Z pohodlia korby džípu môžete sledovať samice s nemotornými a rozkošnými mláďatami v ich prirodzenom prostredí. Slony vytvárajú veľké matriarchálne komunity, ktoré vedie alfa samica. Počas svojho života si vychováva nasledovníčku, ktorá raz bude pripravená prevziať zodpovednosť za celú skupinu. Slony dospievajú približne vo veku 10 až 12 rokov, ale rásť prestávajú až okolo 22. roka. Vtedy samice prvýkrát postojačky privedú na svet jedno mláďa.
Domáci využívajú slony počas celého ich dospelého života. Po stáročia im slúžili ako buldozéry, ťahače či bojové vozidlá. V blízkosti polí si miestni stavajú drevené posedy, z ktorých chránia úrodu pred nájazdmi divých slonov. Priemerná slonia partia dokáže zlikvidovať úrodu za pár hodín.
Toto sú dôvody, pre ktoré treba navštíviť Jordánsko
Dnes je na Srí Lanke v súkromnom vlastníctve okolo 200 slonov. Taký slon nie je vôbec lacná záležitosť a v prepočte stojí približne 30 000 eur. Ďalších 600 slonov sa nachádza v sloních sirotincoch. Dostali sa tam po zotavení zo zranení, napríklad po zrážke s autom či vlakom. Také nehody nie sú na Srí Lanke ničím výnimočným. Po vyliečení sa už nemôžu vrátiť do divočiny, a tak zostávajú s ľuďmi. Sloní sirotinec v Pinnawalle chová najväčší počet slonov v zajatí na celom svete. Je tu o ne dobre postarané. Za malý poplatok si tu môžete slona okúpať alebo ho nakŕmiť.
Opica Macaca sinica
Na Srí Lanke žijú tri druhy opíc. Najčastejšie sa vyskytujúci endemický makak (Macaca sinica) sa od ostatných odlišuje najmä tým, že samičkám vo vyššom veku sčervená tvár. Tunajšie makaky nie sú až také agresívne či drzé ako iné ázijské druhy, ale ak zacítia v plecniaku dobroty, nebojácne na vás skočia, otvoria zips a jedlo si vytiahnu.
Neodporúča sa nadväzovať s nimi kontakt, pri prudšom pohybe alebo nevhodnom dotyku môžu človeka napadnúť. Napriek tomu sledovať ich správanie, vzájomné vzťahy, materinskú lásku či obratnosť, s akou dokážu liezť či skákať, je fascinujúcim zážitkom.
10 otázok o kyslíku, ktoré by si mal ovládať z chémie zo základnej školy
Makaky žijú v komunitách, ktoré tvorí 40 až 50 jedincov. Každú vedie alfa samec, ktorý bojuje o teritórium a plodí potomstvo. V rámci zachovania zdravého genofondu sa z času na čas mladý samec vyberie skúsiť šťastie do inej komunity, kde musí prejsť tvrdou skúškou. Ostatné samce ho okamžite napadnú a taký boj môže skončiť aj jeho smrťou. Ak ale obstojí, komunita ho prijme a stane sa novým členom rodiny.
Ak zacítia v plecniaku dobroty, nebojácne na vás skočia, otvoria zips a jedlo si vytiahnu.
Vodný byvol
Ležať vo vode a prežúvať, to je pre byvoly bežná rutina. Tieto majestátne zvieratá majú na Srí Lanke výborné podmienky. Byvoly (Bubalus arnee) sú divoko žijúcou formou domácich býkov (Bubalus bubalis). Najčastejšie sa vyskytujú v národných parkoch, ale stretnúť sa s nimi dá aj vo voľnej prírode. Zväčša sú plaché, no pri kontakte s nimi treba byť opatrný.
Tradičný spôsob dopravy Srílančanov je voz ťahaný byvolmi. Byvoly a kravy však miestni chovajú predovšetkým na mlieko. Vyrábajú z neho tradičný tvaroh (Mee kiri), ktorý sa podáva po hlavnom jedle ako dezert. Má jemne kyselkavú chuť a polieva sa sladkým sirupom z kvetu kokosovej palmy.
Páv korunkatý
Na Srí Lanke žije 504 druhov vtákov. Volavky, kormorány, bociany, rybáriky, ale aj vrany, ktoré vám pokojne ukradnú jedlo zo stola. Pozorovať páva korunkatého vo voľnej prírode nie je žiadna rarita. Samce sú nádherne sfarbené a v období párenia vystavujú na obdiv svoje chvostové perie berúce dych. Vydávajú pri tom nízkofrekvenčný zvuk, ktorý zlepšuje ich vizuálne zobrazenie a láka samičky z väčších vzdialeností. Pávie perá sú pokryté maličkými kryštálovými štruktúrami, ktoré odrážajú rôzne vlnové dĺžky a vytvárajú nádherné trblietavé efekty, zatiaľ čo sa menia žiarivé oká. Po období párenia sa pávy chvostových pier, ktoré merajú až 1,5 metra, zbavia.
Leopard srílanský
Na leoparda musíte mať šťastie. Žije na jedinom mieste v Národnom parku Yala. Čas trávi v korunách stromov vnútri lesa. Táto šelma dosahuje prekvapivo úctyhodné rozmery, v kohútiku má až 80 cm a váži 90 kg.
Tip na výlet | Za skvelými výhľadmi Budapešti
Jej jedálny lístok je celkom pestrý. Väčšia korisť leopardovi vystačí niekedy aj na dva týždne. Na strom dokáže vyniesť až trojnásobok vlastnej váhy. Ide vôbec o najrozšírenejšiu veľkú mačku od Kapského Mesta v JAR až po Indonéziu. Nájsť leoparda v divočine pomáhajú miestni rangeri s vytrénovanými očami, ktorí pre turistov urobia maximum.
A mnoho navyše…
Srí Lanka je plná čarovných zvierat. Žije tu diviak lesný a rôzne jašterice, gekóny, krokodíly, varany či hady, ktoré sa človeku radšej z diaľky vyhnú. Na gekóna narazíte aj na izbe pod posteľami. Netreba sa báť, naopak, je to dobré znamenie, tento tvor vás zbaví nepríjemného hmyzu. Na srílanských plážach kladie vajíčka až päť druhov morských korytnačiek. Po stromoch skáče obria veverica alebo ratufa cejlónska. V národných parkoch vídať šakaly a na uliciach túlavé psy. Stretnete tu mnoho jedinečných tvorov, len nezabudnite pri ich obdivovaní zostať obozretní.
Ak sa chcete vydať na Srí Lanku, zamierte na web bubo.sk.
Text: BUBO
Foto: Martin Ferenčík, BUBO