10 bežných bežeckých chýb a ako sa im vyhnúť
Dopúšťate sa nasledujúcich tréningových omylov? Poradíme vám, ako svoju snahu nesabotovať.
Kto nič nerobí, nič nepokazí. A to platí aj v prípade behu. Robiť chyby je úplne normálne a ľudské, a tak nasledujúce riadky neberte ako kritiku ani ako návod na neustále hladké pokroky. Chceme poukázať na niektoré často sa opakujúce tréningové chyby a poradiť vám, ako ich vyriešiť.
1. Neučíte sa zo svojich chýb
Keď sa bežec dopúšťa chýb, nemusí to byť nevyhnutne zlá vec. V živote sa predsa vďaka pokusom a omylom učíme. Váš ideálny tréningový plán sa pravdepodobnene bude stopercentne zhodovať s tým, čo ste si stiahli z internetu. Bude to taký, s ktorým sa trochu pohráte a zmeníte si ho podľa svojich potrieb za pochodu.
Náprava: Nastavte sa na rast
Veďte si bežecký denník. Zapisujte si, ako vyzeral ten-ktorý tréning, ale aj čokoľvek, čo si všimnete na svojom životnom štýle. Ak vás začalo niečo bolieť alebo ste sa zúčastnili na pretekoch, ktoré vám nevyšli podľa plánu, zaznamenajte si, prečo sa tak mohlo stať, a následne urobte potrebné zmeny.
2. Nedávate si pozor na „priveľa“
Žiadny článok o bežeckých chybách sa nemôže zaobísť bez tohto bodu. Priveľa tréningu, priveľký bežecký objem priskoro, priveľmi náročný beh pričasto. Ak si do tela dávate priveľa, koledujete si o zranenie.
Náprava: Sústreďte sa na FIČT
Keď si zostavujete tréning, vo svojej moci máte niekoľko premenných – ako často trénujete (frekvencia), aký náročný je ten-ktorý tréning (intenzita), aký je dlhý (čas) a aký typ cvičenia si zvolíte (typ). Pozor, ak plánujete meniť viacero premenných súčasne.
Plyometria, kadencia, kondícia
3. Opičíte sa po iných
Je ľahké nechať sa zdeptať príspevkami na Strave, čítať blogy a rozhodnúť sa, že čo sa podarilo iným, musí sa aj vám. Pravdou je, že výkon ovplyvňuje veľa faktorov. Na Strave vidíte sériu tréningov, no nevidíte genetiku, životný štýl, kondíciu a skúsenosti daného jednotlivca.
Náprava: Nuž… Neopičte sa
Skúste pochopiť, že nie je jediný správny spôsob, ako trénovať. Je normálne, že sa inými necháte inšpirovať, no naučte sa dôverovať tomu, čo funguje u vás.
4. Skúšate skratky
V dobe instantného uspokojenia a zaručených rád, ako si jednoducho zlepšiť život, je veľmi ľahké nechať sa zlákať myšlienkou, že k veľkému cieľu (napríklad na štart maratónu) vedie krátka cesta (minimum tréningu). Pravdou však je, že takéto skratky vám môžu časom spôsobiť frustráciu alebo stagnáciu kondície, alebo vám môžu privodiť zranenia, ktoré vás odstavia na celé týždne či dokonca mesiace.
Náprava: Vybudujte pevné základy
Vytrvalostný tréning si vyžaduje trpezlivosť. Doprajte si dostatok času na prípravu na preteky a neponáhľajte sa so zvyšovaním súťažných vzdialeností. Pravdepodobne prídete na to, že treba niekoľko rokov konzistentného tréningu bez zranení, kým uvidíte, akí dobrí môžete byť. A tak by tréningový proces nemal byť o nič menej dôležitý ako súťažné časy.
5. Chcete toho stihnúť priveľa
Ak sa usilujete napchať do jedného týždňa priveľa a po veľkých pretekoch sa k tréningu vraciate priskoro, ľahko môžete prísť o motiváciu alebo k zraneniu. Intervaly v kopcoch, tempové behy, intervalový tréning, dlhé behy a behy v maratónskom tempe v tesnom závese predstavujú veľké zdravotné riziko.
Náprava: Dovoľte si trochu vydýchnuť
Veľa tréningových plánov sa riadi vzorcom ľahký deň, náročný deň, ľahký deň atď. No ak trénujete na maratón alebo vám zotavovanie trvá dlhšie, je rozumné dopriať si medzi náročnými tréningami viac ľahkých dní. Po veľkých pretekoch sa nežeňte späť do trénovania. Napríklad po maratóne si doprajte týždeň alebo dva, počas ktorých nebudete trénovať vôbec, a následne sa pustite do uvoľneného, menej štruktúrovaného tréningu. Vďaka tomu budete mať dosť energie a motivácie, keď to budete potrebovať.