Čo by mal každý turista a cestovateľ vedieť o Nízkych Tatrách
Rád chodíš na turistiku a spoznávaš prírodu a Slovensko? Nízke Tatry ponúkajú najkrajšiu slovenskú hrebeňovku, krásne doliny a vodopády. Tento kvíz ťa preverí a inšpiruje, čo ešte navštíviť.
O Národnom parku Nízke Tatry platí, že je:
NAPANT je naším najrozľahlejším národným parkom. Síce mal pôvodne rozlohu 1240 km2, dnes je jeho rozloha 728 km2. Jeho najväčšou atrakciou sú krasové javy a jaskyne, najkrajšia slovenská hrebeňovka, vrchy Chopok, Ďumbier a Kráľová hoľa.
Koľko bežne trvá hrebeňovka Nízkych Tatier?
Hrebeňovka Nízkych Tatier je jednou z najkrajších túr na Slovensku. Z hrebeňa Nízkych Tatier máte prekrásne a nekonečné výhľady na doliny aj na Vysoké Tatry. Túra trvá 4-5 dní.
Koľko meria hrebeňovka Nízkych Tatier?
Hrebeňovka Nízkych Tatier meria 98 km aj so zaradením vrchu Ďumbier. Hrebeňovka je totožná s cestou hrdinov SNP. Celkové stúpanie a klesanie je okolo 5500 m. Dajte si však pozor na počasie, ktoré sa v horách často mení.
Aký je najvyšší vrch Nízkych Tatier?
Najvyšším vrchom je Ďumbier s výškou 2043 m. Za ním nasleduje Štiavnica a po nej Chopok.
Ktoré horské chaty a útulne sú v Nízkych Tatrách?
Medzi horské chaty a útulne, kde sa môžete vyspať, prípadne najesť, patrí chata M. R. Štefánika asi 1,5 hod pod Ďumbierom, Kamenná chata pod Chopkom, chata Kosodrevina asi 1,5-2 hod pod Chopkom a o niečo nižšie chata Trangoška. Skromnejšie ubytovanie poskytnú útulne Andrejcová, Ramža a Ďurková. V núdzovom útočisku Kráľová hoľa sa dá ukryť pred zlým počasím, prípadne prespať na zemi.
Máme plesá aj v Nízkych Tatrách? Ak áno, koľko?
Áno, je ich 7. Najväčším je Vrbické pleso, ktoré sa nachádza v Demänovskej doline. Na opačnej strane Chopku nájdete Bystré pleso a pliesko a inde aj Krížske pleso, ťažko prístupné Lukovské pliesko a aj Latiborské pleso a pliesko, tieto však koncom jari vysychajú.
Koľko metrov má najvyšší vodopád Nízkych Tatier?
Voda Brankovského vodopádu padá z výšky 55 m. Je celkovo tretím najvyšším vodopádom na Slovensku a je to naša prírodná pamiatka. Leží neďaleko Ružomberka smerom na Donovaly.
Z rekreačného strediska Krpáčovo sa turistickou trasou môžete dostať k:
Vajskovská dolina sa nachádza v južnej časti Nízkych Tatier. Preteká ňou Vajskovský potok, na ktorom je (vyššie) pôsobivý, no málo známy Vajskovský vodopád. Trasa z horárne Črmné v Krpáčove popri potoku až k Vajskovskému vodopádu meria 9,3 km.
Ktorá dolina Nízkych Tatier je najdlhšia?
Jánska dolina meria až 15 km. Nájdete tu množstvo jaskýň a krasových priepastí, dostať sa však môžete len do Malej Stanišovskej jaskyne pri Liptovskom Jáne.
Na fotografii vidíme:
Demänovská jaskyňa slobody je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku. Z jej celkovej dĺžky 8 897 m je pre verejnosť prístupných iba 1 600 m. Jej najnižšou úrovňou preteká podzemný tok Demänovky.
Veľmi zriedkavo, ale predsa sa v Nízkych Tatrách v minulosti z týchto živočíchov vyskytol:
Losy boli síce na Slovensku vyhubené koncom 17. storočia, no od 60-tych rokov začali znovu prichádzať na Slovensko z Poľska. Momentálne je ich migrácia na Slovensko zriedkavá a aj populácie v okolitých krajinách klesli, no v Nízkych Tatrách sa toto najväčšie jeleňovité zviera niekedy vyskytlo. Populácia kamzíkov a rysy tam žijú „normálne“.
Táto chránená bylina, ktorá kvitne aj v Nízkych Tatrách ako jedna z prvých bylín počas jari, sa volá:
Poniklec slovenský je huňatá rastlinka, ktorá je poslom jari. Je zákonom chránený a jedovatý. Spôsobuje zápal na pokožke, pri vnútornom použití môže prísť až ku kóme. Jeho požitie môže uškodiť aj dobytku.
Podobne zavčas jari v Tatrách rozkvitá aj:
Šafran spišský sa líši od pravého šafranu siateho, ktorý sa používa ako vzácne korenie. Vďaka tomu, že je rozšírený na veľkom území a celé lúky sa z jari fialovejú, nepatrí medzi vzácne rastliny, no ohrozuje ho výstavba stredísk cestovného ruchu, ako napríklad Donovaly.
Čo sa týka návštevnosti Nízkych Tatier, sú:
Nízke Tatry sú druhým najnavštevovanejším pohorím Slovenska.
Spoznáte miesta vo svete podľa fotografie?
Text: MS
Foto: Shutterstock