Ako dobre poznáte Záhorie?
Oblasť Záhoria sa nachádza na západe Slovenska, na hraniciach s Českom a Rakúskom. Keďže leží blízko Bratislavy aj Trnavy, je pre veľa ľudí ideálnym miestom na jednodňové výlety. Otestujte sa, čo všetko o Záhorí viete, a získajte nové tipy na výlety.
Ktoré z nasledovných slov sú v záhoráčtine?
Ak by sme záhoráčtinu chceli k nejakému jazyku prirovnať, nachádza sa medzi spisovnou slovenčinou a češtinou. Najbližšie má k dialektom niektorých častí južnej Moravy. Typická je tvrdá výslovnosť, používanie U namiesto L (buato), dz namiesto ď a c, a zopár ďalších výnimočných javov... Pamätáte sa, kedy ste túto reč počuli prvýkrát?
Na Záhorí nájdeme jeden výnimočný prírodný úkaz, ktorý pre Slovensko nie je úplne typický. Viete aký?
Na Záhorí skutočne nájdeme slovenskú púšť. A nie je len taká malá, zaberá totiž 570 km². Vznikla pred vyše 2,6 miliónmi rokov tak, že tu vietor navial piesok z rieky Moravy. Púšť obkolesujú borovice. Tie dala vysadiť Mária Terézia, aby sa púšť ďalej nerozširovala. Chránený areál Šranecké piesky so slovenskou púšťou sa nachádza vo vojenskom obvode Záhorie, kam sa dá voľne dostať cez víkend, ak práve neprebieha vojenské cvičenie.
Ku chránenej krajinnej oblasti Záhorie patria:
CHKO Záhorie bolo prvou chránenou krajinnou oblasťou na Slovensku, ktorá chránila krajinu v nížine. Tvoria ju dve oddelené časti, jedna vedie pozdĺž rieky Moravy a chráni veľmi vzácne lužné lesy. Druhá časť leží pri vojenskom obvode Záhorie, kde sa nachádzajú borovicové lesy rastúce na zvlnenej rovine viatych pieskov.
Hrad Pajštún chránil v prvom rade:
Hrad Pajštún vznikol pri križovatke dôležitých ciest. Strážil cestu z Brna cez Holíč a Malacky do Bratislavy. Význam tejto cesty stúpol, keď tadiaľ povolil Ľudovít I. prechádzať českým obchodníkom v 14. storočí, takže nemuseli cestovať cez Trnavu. Bola to vlastne odbočka zo starobylej Českej cesty, Via Bohemica, z Prahy do Budínu. Pajštún chránil aj ďalšiu miestnu, ale dôležitú obchodnú cestu zo Svätého Jura do Stupavy a do rakúskeho Marcheggu. Pajštún s Devínskym hradom teda strážili aj brody na rieke Morava, a tým chránili Bratislavu pred nepriateľmi.
Plavecký hrad sa nachádza:
Plavecký hrad leží v zaujímavom prostredí na vrchu Pohanská. Na tomto kopci sa nachádza aj hradisko a národná prírodná rezervácia Pohanská. Je tu archeologické nálezisko a nájdeme tu stopy dávnych osídlení. V blízkosti je aj Plavecká jaskyňa a zvyšky kláštora. A ak sa sem už vyberiete, neobíďte ani Pálfiovský kaštieľ v Plaveckom Podhradí.
Kde môžeme navštíviť náučný chodník Bobria hrádza?
Vodná nádrž v obci Kuchyňa bola obľúbeným miestom na chytanie rýb a kempovanie. Od vybudovania náučného chodníka Bobria hrádza s dĺžkou 1,8 km sa teší veľkej popularite. Najatraktívnejším úsekom chodníka je visutá drevená lávka dlhá 300 m, krásne sú aj fotogenické staré vŕby. Mimochodom, aj Majk Spirit si toto miesto zvolil do videoklipu k pesničke Skúsme to v mieri.
Bazilika Sedembolestnej Panny Márie je jedným z najvýznamnejších chrámov na Slovensku. Viete, aký titul nesie?
Bazilika minor alebo menšia bazilika je titul, ktorý od 18. storočia prepožičiava pápež významným chrámom. Cieľom titulu je posilniť väzby týchto chrámov s rímskym biskupom a vyzdvihnúť chrám pre okolie.
Kde sa táto bazilika nachádza?
Bazilika Sedembolestnej Panny Márie sa nachádza v meste Šaštíne-Stráže. Budova je napojená na pavlínsky kláštor a celý komplex je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Je to pútnické miesto, ktoré každoročne navštívi až niekoľko desiatok tisíc veriacich.
Podľa čoho získali Smrdáky svoj názov?
Kedysi sa Smrdáky volali Nová Ves alebo Villa Nova. Súčasný názov získali kvôli zapáchajúcim minerálnym prameňom. Keď sa roľníci schádzali na jarmokoch v okolitých mestách, tých, čo prišli z Novej Vsi prezývali „Smrdáci“. Toto meno sa udomácnilo. Významné kúpele však liečia kožné ochorenia a pohybovú sústavu. A nachádza sa tu aj park so vzácnymi drevinami s rozlohou 16 ha.
Na Záhorí bolo veľa mlynov na spracovanie obilia. Škodáčkov mlyn je posledným zo štyroch, ktoré sa nachádzali:
V Čáčove, čo je časť Senice, sa kedysi nachádzali štyri mlyny. Tieto mlyny niesli mená podľa mlynárskych rodín, ktoré tam mleli obilie. Ako jediný zostal už len bývalý Škodáčkov mlyn. Pšenica sa tu napríklad mlela na hrubú a jemnú krupicu, hrubú, polohrubú alebo hladkú múku. Momentálne sa v mlyne nachádzajú dve stále expozície "História Čáčova" a "Mlyny a mlynárske remeslo na území dnešnej Senice". Mlyn je verejnosti otvorený na hody, inak sa treba vopred ohlásiť.
Na viacerých miestach Záhoria sa v minulosti začali usádzať habáni. Viete, kde nájdeme tento Habánsky dom, kde je v súčasnosti múzeum?
Habáni alebo anabaptisti boli kresťania, ktorý žili v komunitách a komunity mali spoločný majetok. Kvôli prenasledovaniu museli utekať zo Švajčiarska, Nemecka, Rakúska a Moravy až na západ Slovenska. Usadili sa aj na okraji Veľkých Levár a svojou prácou a zručnosťou pozitívne ovplyvňovali život obce i najbližšieho okolia.
V inej obci sa nachádza tento Habánsky mlyn, ktorý kúpili Habáni v roku 1546 a následne im patril až 400 rokov. Viete kde to je?
V zrekonštruovanom Habánskom mlyne v Sobotišti sa dnes nachádza Habánske múzeum. Nájdete tu napríklad aj ukážku habánskej keramiky, ktorou sa Habáni preslávili. Zaujímavé je, že do obce sem-tam zavítajú aj ľudia z cudziny hľadajúci svoje korene...
Aké prvenstvo v Československu drží obec Gbely?
V roku 1913 sa v Gbeloch začala ťažiť ropa. V meste sídli aj podnik Nafta Gbely. V roku 1989 tu založili Naftárske múzeum a skanzen. Okrem toho v chotári obce môžete navštíviť rekreačnú oblasť Adamov s možnosťou kúpania a vodných športov, ale aj krásne tiché zátišia pri ramenách rieky Moravy.
Kde sa rieka Morava vlieva do Dunaja?
Väčšina z vás na tomto mieste už asi bola, ale kto nebol, Devín určite navštívte. Miesto pri hrade Devín, kde sa Morava vlieva do Dunaja, je jednoducho krásne. Morava sa dá aj splavovať, táto rieka má pokojný tok, a preto splav zvládnu aj menej skúsení vodáci (ale na Dunaj už pozor). Rieka sa splavuje väčšinou od Moravského sv. Jána po Devín (2 dni) alebo z Vysokej pri Morave (1 deň). Sezóna trvá od júna do októbra, do 1. júna je splav Moravy zakázaný z dôvodu ochrany prírody.
Akému rodu patril kaštieľ v Malackách?
Zámok v Malackých sa stal rodovým sídlom Pálfiovcov. Bolo to najväčšie šľachtické sídlo v okolí. Stavba vznikla v prvej polovici 17. storočia a budova bola niekoľkokrát prestavaná. Predpokladá sa, že zo zámku vychádza aj rozsiahly systém tajných chodieb.
V ktorom meste sa nachádza takýto dom kultúry?
Mesto Skalica má viacero pamiatok a nájdeme tu aj krásnu stavbu jedného z najvýznamnejších slovenských architektov Dušana Jurkoviča. V budove z roku 1905 je veľká divadelná sieň s maľbami známych moravských umelcov Josefa Uprku a Antoša Frolku. Mozaika na fasáde je realizovaná podľa návrhu Mikoláša Aleša.
V Skalici, na návrší na kraji mesta, sa nachádza aj táto románska stavba. Čo to je?
Románska rotunda sv. Juraja patrí medzi najkrajšie románske stavby na Slovensku. Postavili ju ako hradný kostolík pravdepodobne v 12.storočí.
Ktorá európska krajina je rozlohou väčšia? Overte si svoje zemepisné znalosti
Text: MS
Foto: Shutterstock, OOCR Záhorie