5 krokov, ktorými pripravíte svoj bike na novú sezónu

25. februára 2022

Konečne je to tu. Ak ste ani túto zimu neboli vyznávačom cyklistických potuliek zasneženou krajinou, mali by ste pomaly, ale isto pripravovať svoj bicykel na prvé jarné výjazdy. Zložte ho zo stojanu, vyberte z pivnice, oprášte a hor sa do údržby. Na čo by ste nemali zabudnúť?

1. Skontrolujte brzdy a prehadzovačky 

Spoľahlivé brzdy sú pre cyklistu jednou z najdôležitejších vecí, od ktorých závisí vaša bezpečnosť. Pred sezónou je potrebné zistiť či správne fungujú a či nie sú veľmi opotrebované. Opotrebované brzdové obloženie rozhodne vymeňte za nové. K ich bezchybnému fungovaniu vám pomôže odvzdušňovacia sada na brzdy, ktorá zabezpečí jednoduchší servis vášho hydraulického brzdového systému. Pri mechanických brzdách je dôležitá ľahké ovládanie brzdovej páky. Skontrolujte a premažte lanká a bowdeny, prípadne ich poriadne vyčistite alebo vymeňte. 

Prehadzovačky by sme mali vyčistiť od nečistôt. Naneste čistiaci prostriedok a nechajte pár minút pôsobiť a handrou utriete špinu. Následne jemne premažte všetky pohyblivé spoje a prebytočné mazivo utrite. Otestujeme prevodové stupne, či náhodou neštrajkuje prehadzovanie a rovnako ako pri brzdách skontrolujte lanká a bowdeny a vykonajte ich servis podľa ich stavu.. 

2. Kdo maže, ten jede 

Táto múdrosť platí aj pre bajkerov. Osobitnú pozornosť pred prvou jazdou venujte reťazi. Je potrebné a dôležité, aby ste odstránili staršie vrstvy maziva a oleja a to nie len z reťaze ale aj ozubených kolies. Výborná je na to práčka reťaze, ktorú nasadíte priamo na reťaz a pretáčaním cez voľnobeh ju v čistiacom roztoku vyperiete. Následne ju stačí vysušiť. Nezabúdajte však na mazivá a oleje, ktoré sú pre reťaz dôležité. Po vysušení stačí reťaz namazať, mazivo nechajte na reťazi pôsobiť aspoň 30 minút, aby zatieklo do všetkých medzier a spojov a prebytočné mazivo z povrchu utrite handrou.. 

Cyclon Bike Care
Cyclon Bike Care

3. So zreteľom na kolesá 

Bez kolies, ani na krok a so sfúknutými to tiež nepôjde ľahko. Skontrolujte, či nemáte pokrivený ráfik, teda ľudovo, či nemáte na kolese osmičku. V takom prípade treba koleso rozhodne vycentrovať. Skontrolujte tiež, či nie je vôľa v ložiskách. Prekontrolujte matice, či rýchloupináky v nábojoch kolies, ktoré držia kolesá v ráme. Meradlo napnutia výpletu kolesa vám pomôže pri centrovaní či stavbe nového kolesa. Skontrolujte stav a tlak v pneumatikách a dofúkajte ich pumpou

4. Uvoľnené spoje 

Povolené spoje môžu spôsobiť počas jazdy veľa nepríjemnosti. Preto prekontrolujte dotiahnutie všetkých súčiastok ako hlavového zloženia, stredového zloženia, ale aj skrutky na riadidlách, sedlovke, pedáloch a podobne. 

Okrem mazania reťaze a laniek, myslite aj na ostatné súčiastky, kde dochádza k treniu. Zabezpečíte ich väčšiu efektivitu a vyššiu životnosť. Prebytočné mazivo utrite suchou handričkou. 

5. Svetlá a odrazky 

Na svetlá a odrazky mnoho cyklistov zabúda. Je potrebné skontrolovať, či nie sú prasknuté, poškodené alebo vypadnuté. Ak používate batériové LED osvetlenie, skontrolujte stav nabitia batérií. 

Okrem svetiel i odrazové sklíčka by mali patriť do povinnej výbavy každého cyklistu za zníženej viditeľnosti, môžete ich však nahradiť reflexnými nálepkami, ktoré môžete nalepiť na bicykel na viditeľné miesta pritom vám nepokazia jeho vzhľad a doplniť tak reflexné prvky na ostatnej cyklo výbave. Dôležité je myslieť na to zlaté pravidlo vidieť a byť videný. Vyberajte si cyklistické oblečenie tak, aby už tieto prvky obsahovalo. 

Novej cyklistickej sezóne zdar! Vidíme sa na cestách 🙂

Foto: Skprofibike

1/1
Zavrieť reklamu