Bez tohoto do hôr určite nechoďte

12. októbra 2022

Rozumne zvolené vybavenie turistu je alfou a omegou príjemnej a bezpečnej túry. Čo si vziať so sebou za každých okolností?

Vláčiť veľký batoh plný ťažkého vybavenia na ferrate či počas prechádzky v prírode nie je nič príjemné, ale na druhej strane, ešte horšie je, keď sa niečo stane vo veľkej nadmorskej výške a vy na to nie ste pripravení. Čím dlhšia túra, tým je náklad pocitovo ťažší, no rozhodne sa do hôr nevydávajte s taškou či kabelkou prehodenou cez plece, ale vezmite si vhodný batoh.

Jeho veľkosť by mala zodpovedať túre a postave, čiže prihliadajte na jeho objem a tiež dĺžku chrbtovej časti. Ergonomický bedrový pás vám pomôže lepšie rozložiť hmotnosť nákladu tak, že odľahčíte plecia a pláštenka proti dažďu zase udrží vaše veci v suchu. Prihliadajte preto pri kúpe aj na zdanlivé detaily, ktoré však môžu byť v teréne užitočné.

1. Dostatok tekutín

Turisti sa často spoliehajú na to, že sa napijú v horských chatách, ktoré však môžu byť ďalej, ako sa zdalo pri plánovaní výletu. Neoplatí sa riskovať. Vždy majte so sebou dostatok tekutín, a to najmä v teplom počasí. Na osobu odporúčame 3 litre čistej vody.

Na rozdiel od malinovky či sladeného čaju si totiž vodou môžete osviežiť tvár, prípadne umyť chodidlo pri ošetrovaní pľuzgiera.

2. Vhodné jedlo

Namiesto toho, aby ste si na vrchole dali veľký obed (najčastejšie pozostávajúci z kapustnice a vyprážaného syra s hranolkami), radšej pravidelne jedzte počas celého dňa. Takto si uchováte hladinu energie a vyhnete sa únave z hladu, či pocitu prejedenia cestou späť.

Zbaľte si ľahkú desiatu, ktorá ako zdroj energie kombinuje sacharidy a tuky s bielkovinami, napríklad zmes orechov, sušené mäso, ovocie, ovsené tyčinky alebo sendvič s lekvárom či šunkou a syrom.

3. Mapa a mobil

Kúpte si dobrú mapu, ktorá je vodoodolná, len tak ľahko sa neroztrhne a pokrýva oblasť celého výletu. Pribaľte si kompas a preskúmajte navigačné možnosti svojho telefónu a aplikácií v ňom. Naučte sa so všetkými pomôckami pracovať ešte doma.

Telefón by ste si mali tesne pred túrou plne nabiť. Pri smartfónoch totiž hrozí, že ak často fotíte, máte zapnuté mobilné dáta a GPS kvôli navigácii, rýchlo sa vybijú a v prípade núdze nebudete môcť komunikovať so záchranármi.

Dobrá výbava na turistiku vám môže pomôcť v neočakávaných chvíľach. Foto: Shutterstock.

4. Vhodná obuv

Pohodlné turistické topánky sú absolútna nutnosť! Ideálne je vyberať si také, ktoré vám poskytnú čo najlepšiu oporu a primerané pohodlie. Vaša obuv by vás mala v horách chrániť a zabezpečiť vám istý krok, takže žiadne šľapky, plátenky ani balerínky do hôr nenoste.

Do menej skalnatého terénu sú vhodné aj outdoorové tenisky.

5. Teplé oblečenie

Nepremokavá vetrovka či pončo proti dažďu by vám v batohu chýbať nemali, a to bez ohľadu na predpoveď počasia. Poobedňajšie búrky sú v horách bežné a vetrovka je drobnosť, ktorá má obrovský potenciál zachrániť vašu pohodu. Oblečte sa vo vrstvách, aby ste mohli zo seba veci zhadzovať, prípadne si ich obliekať, ak sa prudko ochladí. Nezabúdajte ani na čiapku, tenké rukavice a náhradné ponožky.

6. Bezpečnostný výstroj

Hoci návrat za tmy neplánujete, nikdy neviete, čo sa môže stať, a tak je lepšie byť pripravený ako prekvapený. Výkonná čelovka je teda užitočná súčasť výbavy. Nezabúdajte ani na opaľovací krém, slnečné okuliare, pokrývku hlavy, píšťalku (často býva súčasťou hrudného popruhu batoha), vreckový nožík, hygienické vreckovky a lekárničku.

V nej by nemali chýbať náplasti na otlaky, elastické obväzy či trojcípa šatka, dezinfekcia v spreji na rany a termoizolačná fólia. Žiadna z týchto vecí nezaberá veľa miesta, ani nie je ťažká a ak sa nedajbože niečo stane, budete radi, že ich máte.

Nepodceňujte ani turistické paličky a ak idete na ferratu, tak kompletnú ferratovú súpravu, ktorá obsahuje sedák, tlmič pádu a prilbu.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Exisport.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu