Už zasa vás seklo v chrbte?

25. januára 2023
Bolesť krku a krčnej chrbtice.

Rovnako ako každá budova v sebe skrýva opornú konštrukciu, aj ľudské telo má svoj základný oporný pilier – chrbticu. Zhruba 80 percent ľudí zažije bolesti chrbtice najrozličnejšieho pôvodu, ktoré patria medzi najčastejšie civilizačné ochorenia.

Bolesti chrbta sa vysokým percentom podieľajú na vzniku a dlhom trvaní práceneschopnosti, ktorá je asi o dva dni dlhšia ako jej priemerná dĺžka počas všetkých ochorení. S bolesťami chrbtice čaká u všeobecných lekárov polovica pacientov, v ortopedických ambulanciách je to zhruba štvrtina.

Telovýchovní lekári dokonca konštatujú, že osem z desiatich športujúcich detí po dvanástom roku života má problémy s chrbticou.

Vedeli ste, že zhruba 80 % ľudí zažije v priebehu svojho života bolesti chrbtice rôzneho pôvodu?

Dokonalá konštrukcia

Tak ako stĺpy bývajú postavené z tehál poukladaných na seba a spevnených maltou, tak aj chrbtica má svoje rôzne kombinované stavebné jednotky, ktoré tvoria „funkčné články“. Hlavnou stavebnou jednotkou chrbtice – akousi prstencovou tehlou – je stavec z kostného tkaniva, ktorý má v strede tela okrúhlu dutinu (je „deravý“).

Cez tento otvor prechádza nervový „prút“ – miecha tvorená zložitým nervovým tkanivom spojeným priamo s „centrálou“ – mozgom. Stavce naukladané na seba sú „navlečené“ na mieche podobne, ako keď na povrázok navliekame koráliky. Medzi stavcami sa nachádza „tesnenie“ – medzistavcová platnička.

Cez otvor, ktorý je „tesnený“ platničkou, z miechy vychádzajú nervy s určitým cieľovým zakončením. Stavce sú do stĺpcového usporiadania pospájané korzetom, ktorý je tvorený bohatým systémom väzov a svalov. Spojenie má rôznu pohyblivosť, pružnosť a pevnosť. Pre správnu funkciu chrbtice má zásadný význam dokonalá súhra svalových vzpriamovačov, ohýbačov a otáčačov článkov chrbtice spolu s nadväznosťou na ďalšie kĺbové spojenia ľudského tela.

Na prevenciu bolestí chrbta, najmä pri jednostrannom, nadmernom zaťažovaní, napríklad sedením, okrem vytrvalostného plávania (najlepšie znaku) pomáhajú aj viaceré cvičenia naordinované fyzioterapeutom alebo rehabilitačným lekárom. Ich účelom je aj spevnenie brušného svalstva, ktoré je rovnako dôležité pri správnom držaní tela.

Chrbát môže bolieť na hrudi

Bolesti chrbta sú často viazané na dýchacie pohyby, ktoré majú „na svedomí“ aj pohyb hrudníka a hrudnej chrbtice. Môžu vyžarovať z chrbtice do strán po obvode hrudníka a niekedy napodobňovať podráždenie obalov pľúc – popľúcnice a pohrudnice. Nezriedka sa porucha postavenia hrudných stavcov premieta do bolesti na prednej strane hrudníka a imituje ťažkosti pri ischemickej chorobe srdca.

Iba dobrá kondícia svalstva, ktoré tvorí akýsi korzet na chrbticu a hrudník, môže udržať správne postavenie stavcov a zabrániť „guľatému chrbtu“, ktorý je zdrojom chronických bolestí. To je tiež jeden z dôvodov, prečo by sme sa mali snažiť pri nosení bremena na chrbte o správne rozloženie hmotnosti.

Cviky na boľavý chrbát. Foto: Shutterstock
Na bolesti krížov sa častejšie sťažujú ľudia ráno, keď sa zle vyspia na nevhodnej, zvyčajne príliš mäkkej posteli. Foto: Shutterstock.

Zasa vás seklo?

Pravdepodobne najviac trpíme bolesťami „v krížoch“. Telá piatich bedrových stavcov sú zo všetkých stavcov chrbtice najväčšie, šesť krížových stavcov splýva druhotne v jednotnú krížovú kosť a štyri až päť stavcov kostrče zodpovedá akémusi zakrpatenému „chvostovému“ oddielu.

Je to lokalita, ktorá vzhľadom na nosnosť tela patrí k najviac zaťažovaným oblastiam a veľmi citlivo reaguje na teplotné zmeny. Na túto časť chrbta sa prenášajú najväčšie tlaky pri zdvíhaní bremien, skákaní či dopadoch, ale aj pri pasívnej činnosti, akou je dlhodobé sedenie (napríklad za počítačom alebo pri šoférovaní na dlhé trasy).

Na bolesti krížov sa častejšie sťažujú ľudia ráno, keď sa zle vyspia na nevhodnej, zvyčajne príliš mäkkej posteli, a sú veľmi často prítomné aj u tých, ktorí nesprávne a nadmerne cvičia s veľkými hmotnosťami. Neraz sa bolesť ozve nielen na chrbte, ale premieta sa dopredu do slabín alebo sa prenáša po zadnej strane stehna až do lýtka alebo prstov nôh.

Bolesti tejto časti chrbta nezriedka súvisia aj s plochými nohami, nekvalitným obutím alebo nesprávnym postavením kolenného či bedrového kĺbu.

Osem z desiatich športujúcich detí má po dvanástom roku života problémy s chrbticou.

Vyriešte pravú príčinu

Bolesť chrbta je síce veľmi nepríjemná a chceme sa jej čo najskôr zbaviť, no treba si uvedomiť, že hrste liekov a „kilá“ mastí proti bolesti vlastne vôbec nepomáhajú. Neriešia príčinu, ale len krátkodobé uvoľnenie bolesti. A ešte ku všetkému môžu poškodiť žalúdočnú sliznicu, srdce a cievy.

Ešte horšie je nechať si do boľavého miesta „pichnúť“ napríklad znecitlivujúcu látku. Tá nepomôže, len otupí boľavé miesto a je trochu lepšie. Dôležité je vyšetrenie, liečba naordinovaná špecialistom (ortopédom alebo neurológom) a rehabilitácia s cvičením.

Len dlhodobé a pravidelné cvičenie môže naozaj zlikvidovať problémy. Pravda je ale, bohužiaľ, taká, že len málokto má takú pevnú vôľu, že dokáže naozaj pravidelne a sústavne cvičiť. Určite to poznáte: chrbát už nebolí, je vám fajn, a tým sa to pre vás končí. Aspoň dovtedy, kým sa bolesť zasa nevráti..


Text: Pavel Malovič
Foto: Shutterstock

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu