Poznáte oxidačný stres? Takto ho odhalíte

28. mája 2024
oxidačný stres

V našich bunkách sa potichu odohráva veľký súboj. Našťastie už vieme zistiť, ako na tom sme.

To, že psychický stres môže byť spúšťačom rôznych ochorení, je známy fakt. Vedeli ste, že existuje aj iný? Má ho na svedomí kyslík a nestresujeme sa my, ale potichu naše bunky, do ktorých dobiedzajú voľné kyslíkové radikály. Oxidačný stres je zákerný, nenápadný a spája sa s takmer všetkými chorobami, na ktoré si len spomeniete –  cukrovka, ateroskleróza , alergie, ekzémy aj akné, poškodenie nervov, sivý zákal, autizmus, Alzheimer i rakovina.

Udržanie rovnováhy

Voľné kyslíkové radikály sú nestabilné molekuly kyslíka, ktoré sa v našom tele môžu tvoriť pri bežných metabolických procesoch alebo vplyvom vonkajších faktorov. Patrí medzi ne napríklad opaľovanie, fajčenie, alkohol, stres či znečistené životné prostredie. Labilné molekuly sa môžu vo veľkom počte hromadiť v tele a poškodzovať naše bunky, proteíny, lipidy a dokonca aj DNA. Tento proces môže viesť k predčasnému starnutiu, zhoršeniu zdravia a zvyšovaniu rizika vážnych chorôb, ako sú srdcovo-cievne ochorenia, rakovina a neurodegeneratívne poruchy.

Oxidačný stres je nerovnováha medzi tvorbou voľných radikálov a schopnosťou organizmu ich neutralizovať,“ vysvetľuje MUDr. Veronika Szabóová, PhD. z laboratórií MEDIREX. Čo to znamená? Na to, aby nebezpečné radikály nemali v našom tele voľné pole pôsobnosti, potrebujeme proti nim postaviť antioxidanty. Tie týchto buričov doslova lapajú a udržujú na uzde. Kto by to bol povedal, že až vtedy, keď sú sily vyrovnané na úrovni molekúl, zavládne v našom živote skutočná rovnováha!

veronika szaboova
Nadmerný oxidačný stres môže spôsobiť únavu a pocit vyčerpania, varuje MUDr. Veronika Szabóová. FOTO: MEDIREX.

Ako domček z kariet

Pre ženy môže oxidačný stres predstavovať osobitné riziká. Mnohé čelíme zvýšenej záťaži v práci a rodine, nedostatku spánku, neskôr s vekom aj zmene hormónov. Voľné radikály môžu mať negatívny vplyv aj na našu plodnosť, u mužov môžu ovplyvniť kvalitu spermií.

Aj keď sa zodpovedne stravujeme a dbáme na zdravý životný štýl, aktivite voľných kyslíkových radikálov  nedokážeme úplne zabrániť. Keďže tento proces súvisí s okysličovaním organizmu, vznikajú dokonca aj pri intenzívnom cvičení. „Áno, aj športová aktivita môže spôsobiť zvýšenú produkciu voľných radikálov. Tie sú súčasťou mnohých ďalších prirodzených procesov v organizme a sú dokonca potrebné. Problém nastáva, keď ich je nahromadených priveľa a vydajú sa, zjednodušene povedané, na útok. Poruchy v oxidatívnom stave môžu viesť k poškodeniu bunkových štruktúr a funkcií, čo má za následok rozvoj rôznych patologických javov,“ vraví MUDr. Szabóová.

Poškodená bunka stráca svoje funkcie a napokon zanikne. A s ňou ďalšie a ďalšie ako kocky domina alebo domček z karát. Po bunkách sú napadnuté celé tkanivá, orgány a vzniká choroba.

zdravá strava

Som v oxidačnom strese?

Nadmerný oxidačný stres môže spôsobiť únavu a pocit vyčerpania. Prispieva k vzniku kožných problémov, ako sú vrásky, pigmentácia, suchá koža a akné. Aj slabšia imunitná odpoveď a zvýšená náchylnosť na infekcie môže byť jeho dôsledkom. Tieto príznaky ale môžu byť spôsobené aj inými faktormi, preto je dôležité akékoľvek obavy o svoje zdravie konzultovať s lekárom,“ radí odborníčka.

Či sa vás reálne týka riziko oxidačného stresu si môžete dať otestovať v laboratóriách MEDIREX. Vyšetrenie OXIDAČNÝ STRES sleduje v krvi 9 dôležitých parametrov. Kontroluje hladiny najdôležitejších vitamínov a minerálov, zisťuje zápalové parametre a meria množstvo tzv. homocysteínu, ktorý zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. Test môžete absolvovať bez predošlej návštevy lekára, výsledok s ním stačí konzultovať neskôr. Vyberte si najbližšie miesto k vášmu bydlisku zo zoznamu odberných centier laboratórií MEDIREX, ktoré sú po celom Slovensku.

ovocné smoothie

Farebné zdravie na tanieri

Na boj proti voľným radikálom pomáha pestrá strava. Hoci viaceré antioxidanty môžete užívať vo forme výživových doplnkov, radšej uprednostnite vitamíny a minerály v potravinách. „Vyvážená strava s dostatočným množstvom antioxidantov sú kľúčové pre minimalizáciu negatívnych účinkov oxidačného stresu a zabezpečenie optimálneho zdravia,“ upozorňuje MUDr. Szabóová, expertka z laboratórií MEDIREX. V jedle totiž neprijímate len jeden izolovaný vitamín, ale celé spektrum zložiek, ktoré vzájomným pôsobením zosilňujú svoj liečivý potenciál.

zdravé tuky

Siahnite po bobuľovom ovocí, napríklad čučoriedky sú plné antokyánov, ktoré chránia mozog a podporujú zrak. Avokádo, rastlinné oleje, semená, vajcia, ale aj strukoviny obsahujú vitamín E, ktorý pomáha udržiavať zdravú pokožku a srdcový systém. Znižovať oxidačný stres dokáže aj vitamín A, ktorý získame z mrkvy či broskýň. V mäse a orechoch je zas dôležitý koenzým Q10. Kurkuma je známa svojimi protizápalovými účinkami vďaka kurkumínu. Aj voňavé klinčeky a škorica majú antioxidačné vlastnosti, horká čokoláda zas obsahuje zdraviu prospešné flavonoidy. Superznámym antioxidantom je vitamín C, ktorý posilňuje imunitný systém a nájdeme ho v citrusoch, paprike či zelených vňatiach.

Kompletnú ponuku vyšetrení z krvi so zoznamom odberných miest a lekárov nájdete na www.medirex.sk


Text a foto: Medirex

1/1
Zavrieť reklamu