Ako si vychutnať Rím naplno a za málo peňazí
Rím láka mnohým. Krásne historické mesto stojí za návštevu, či už cestujete s deťmi, svojou polovičkou alebo s celou rodinou. Nádherné pamiatky, nefalšovaná talianska atmosféra, vynikajúce jedlo a nádych minulosti na každom kroku. Rím toho ponúka naozaj veľa!
Hlavné mesto Talianska je ideálne spoznať peši. Väčšinu turistov tiež poteší, že tie najkrajšie rímske pamiatky si môžete pozrieť úplne zadarmo (alebo veľmi lacno). Rím nemusí zruinovať vašu peňaženku, stačí totiž vedieť, ako na to. Preto vám prinášame niekoľko tipov.
Zdolajte najvyššie vrchy krajín. Tipy na najlepšiu túru sveta
Kde začať?
Najlepšie rovno Koloseom. Do najväčšieho amfiteátra rímskeho sveta sa v čase jeho slávy vmestilo až 50 000 divákov a prvé hry trvali nepretržite až sto dní. Bojovali tu gladiátori, zvieratá, dokonca aj lode, pretože ho bolo možné naplniť vodou. Vystúpite na zastávke metra Colosseo a zrazu sa pred vami objaví siedmy div sveta, priamo v centre mesta a vo svojej plnej kráse. Aj keď je vstup do interiéru spoplatnený, exteriér si môžete pozrieť úplne zadarmo.
Forum Romanum sa potom objaví hneď vedľa vás. Môžete si pozrieť ruiny starovekých trhovísk, správnych a cirkevných budov, alebo veľkolepé oblúky – Konštantínov a Titov. Aby ste si toto miesto užili naplno dokonca ani nemusíte platiť vstupné.
Prejdite okolo Forum Romanum po pravej strane po širokej Via dei Fori Imperiali a ocitnete sa na vyhliadkovej plošine, ktorú budete mať po ľavej ruke. Forum Romanum budete vidieť ako na dlani. Alebo vybehnite na jeden zo siedmich rímskych pahorkov Campidoglio, kde sa vám okrem výhľadu na Forum Romanum naskytne aj pohľad na Kapitol. Jeho tvar navrhol geniálny Michelangelo.
Najkrajší a najstarší
Po Ríme sa možno pohybovať peši. Jednoducho sa dostanete na námestie Piazza Venezia, kde sa podľa mnohých Slovákov a Čechov nachádza najkrajšia pamiatka Ríma – pomník Viktora Emanuela II., prvého kráľa zjednoteného Talianska. Ani tu neplatíte vstupné a môžete sa kochať pamiatkou, na ktorej krásu majú Taliani trochu iný názor. Často ju posmešne nazývajú tortou alebo písacím strojom.
Po krátkych 15 minútach chôdze sa dostanete na námestie Piazza Navona. Barokové námestie s Fontánou štyroch riek je najkrajšie v Ríme. Má tvar pozdĺžneho antického štadiónu, kde sa konali záprahy a gladiátorské hry. Vo filme Anjeli a démoni sa tu vo fontáne utopil kardinál. Je to skvelé miesto na drink alebo na zmrzlinu.
Z tohto námestia to máte naozaj blízko k Pantheonu a aj k Fontáne di Trevi. Pantheon je najstaršia voľne stojaca stavba, ktorá sa dodnes používa. Je tu pochovaný Rafael a vstup do jeho hrobu je zadarmo. Di Trevi s bohom Neptúnom je zasa cieľom zamilovaných a zaplatíte len vtedy, keď do nej vhodíte mince – tieto peniaze však idú vždy po vybratí z fontány na charitu.
Pokračujte ku Španielskym schodom, ale nesadajte si na ne. To už nie je možné niekoľko rokov, inak zaplatíte pokutu. Pokiaľ teda ostanete stáť a budete obdivovať Trinità dei Monti, sledujete ďalšiu rímsku pamiatku zadarmo.
Srdce kresťanstva
Po Karlovom moste Ríma, Ponte Sant’Angelo, ktorý bol postavený v rokoch 134-139, sa dostanete k nádhernému Anjelskému hradu. Most zdobí desať sôch anjelov, ktoré navrhol Bernini. Obdivuhodný hrad bol kedysi Hadriánovým mauzóleom. Dodnes sa v ňom zachovali ostatky siedmich rímskych cisárov. Hrad slúžil tiež ako útočisko pápežov počas invázií.
A keď už hovoríme o pápežoch, nie je možné obísť ich sídlo – Vatikán a najslávnejší kostol na svete, Baziliku svätého Petra. Pred chrámom sa nachádza Svätopeterské námestie, ktoré obklopujú dve kolonády. Tvorí ich 284 stĺpov a 140 sôch svätých. Uprostred námestia stojí egyptský obelisk s dvoma veľkými fontánami. Tu sa ale musíte postaviť do radu. Ten sa hýbe rýchlo a nič neplatíte. Len prejdete kontrolou a nachádzate sa v najveľkolepejšom kostole na svete.
Pokiaľ dodržíte tento postup, môžete si Rím pozrieť za jeden deň a zbytočne neminiete peniaze. Arrivederci!
Podobné tipy na prehliadky miest z celého sveta nájdete na webe bubo.sk/blog.
Text a foto: BUBO