Francúzska Polynézia – kde nájdete Štefánika, či najlepšie čierne perly sveta
Bora Bora či Tahiti poznajú mnohí. Najvzdialenejší nedotknutý raj lákajúci bohatých dovolenkárov, nedotknuté biele pláže a zelené hory stúpajúce z mora.
Miesto, kde chcel najväčší Slovák založiť kolóniu a svoj raj tu našiel aj Krstný otec. Prečítajte si zaujímavosti o raji menom Francúzska Polynézia, ktoré ste netušili.
Tahiti je len jeden ostrov
Mnohí si pojmy Francúzska Polynézia a Tahiti zamieňajú, prípadne ich vnímajú ako synonymá. V prípade Polynézie však hovoríme o mnohých ostrovoch v Oceánii roztrúsených na obrovskej ploche o veľkosti západnej Európy. No plocha zeme je len niečo vyše 3 500 km2 a z nej ostrov Tahiti zaberá 1 045 km2.
Ide o „dvojostrov“ Veľké Tahiti (Tahiti Nui) a Malé Tahiti (Tahiti Iti), ktorý vyzerá ako malá osmička. Ostrov Tahiti je vzdialený 4 400 km od Havaja a 5 700 km od Austrálie. Patrí medzi Spoločenské ostrovy (ako aj Bora Bora), čo je len jedna z piatich hlavných oblastí Francúzskej Polynézie. Zvyšnými a menej známymi sú Tuamotu, Austral, Markézy a Gambierové ostrovy.
Najvzdialenejší pamätník M. R. Štefánika
Ísť na Tahiti je zdĺhavé – najprv doletíte do Los Angeles a následne vás ešte čaká let cez vyše polku Tichého oceánu. Ani si však len neviete predstaviť, ako dlho zabrala táto cesta Milanovi Rastislavovi Štefánikovi ešte v roku 1910. Na kopčeku nad hlavným mestom Papeete, čo v preklade znamená „Košík vody“, postavil najväčší Slovák observatórium na pozorovanie Halleyho kométy.
Dnes sa na mieste malého observatória nachádza pamätník rodáka z obce Košariská. Ide o najvzdialenejší pamätník Štefánika na svete a leží vo vnútri vojenských kasární. Mimochodom, v tomto kúte sveta chcel Štefánik založiť kolóniu Nové Slovensko. Ambiciózny plán však napokon nezrealizoval.
Olympijské vlny
Letná olympiáda sa v roku 2024 uskutoční v Paríži, no surfistické disciplíny prebehnú na Tahiti Iti v oblasti Teahupoo. Najvyššie vlny sú tu od mája do októbra a odkedy bolo oznámené toto miesto ako dejisko OH, mieri sem oveľa viac turistov. Samotní Tahiťania vám o ňom povedia, že toto „miesto, kde končí cesta“ je najkrajším vôbec na Tahiti.
Obľúbené miesto Krstného otca
Slávny herec Marlon Brando, ktorý stvárnil aj hlavnú postavu vo filme Krstný otec, hral aj vo filme Vzbura na lodi Bounty. Tá sa nakrúcala práve na Francúzskej Polynézii a tu si Američan našiel ako svoju manželku, tak aj raj na zemi, ktorý chcel zachovať. Aj dnes preto v blízkosti Tahiti nájdete atol Tetiaroa, kde sa nachádza rezort The Brando. Zachované sú tu všetky prvky polynézskeho života a dbá sa tu na ekológiu a udržateľnosť.
Najpotetovanejší ľudia sveta
Až päť hodín letu z Tahiti trvá cesta na Markézske ostrovy označované za najvzdialenejšie na svete. Osídlené Polynézanmi však boli ako prvé a je tu najsilnejšia polynézska kultúra vôbec. A tiež tí najpotetovanejší ľudia na Zemi – doslova od hlavy po päty. Tetovanie všetkých Markézanov je v skutočnosti to isté a veľmi obdobné. Ide o znak spolupatričnosti. Mimochodom, tu sa usídlil aj slávny maliar Paul Gauguin a svojimi maľbami spopularizoval Francúzsku Polynéziu.
Obchod s čiernymi perlami
Rovnako menej známe Gambierové ostrovy sú oblasťou, ktorá sa vyľudňovala, no dnes zažíva renesanciu. Dôvod je jasný – biznis s čiernymi perlami. Na juhu v studenších vodách Atlantiku vedia vyprodukovať vyššiu kvalitu. Čierne perly sú v skutočnosti šedozelené a skutočne prenádherné. Patria k najkvalitnejším perlám sveta a sú drahé, avšak asi o polovicu lacnejšie, než by ste ich kúpili napríklad vo Viedni.
Najväčší atol sveta
Francúzska Polynézia skrýva aj ďalší neznámy unikát – ostrovy Tuamotu, ktoré sú najväčšou reťazou atolov na svete. Žije tu 16 000 rybárov, ktorí mimo iného spracovávajú aj kôpru a domácim jazykom je tuamotština. Ostrovy objavil ešte Ferdinand Magellan na prvej ceste okolo sveta v roku 1521. Dnes sú rajom najmä pre potápačov, ktorí si chcú zaplávať so žralokmi. Tie nepredstavujú nebezpečenstvo a cítite sa tu skutočne ako v poslednom raji.
Ešte viac zaujímavostí a aj tipov, ako ušetriť v najdrahšej destinácii sveta, sa dočítate v BUBO blogoch Tahiti – tipy a triky a Francúzska Polynézia – návraty do raja.
Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Ľuboš Fellner / BUBO