Beh so psom. Čo áno a čo nie.

4. januára 2022

Pes môže byť vaším najlepším a najvernejším sparring partnerom. Rozmýšľajte. Vždy s vami rád trávi čas a kedykoľvek má dostatok prebytočnej energie, ktorú s radosťou spáli po vašom boku.

ÁNO: Dajte tomu šancu

Tak ako my, aj psy potrebujú každodenný pohyb, aby boli dlho zdravé a šťastné. Nie všetky psy sú stvorené na to, aby dokázali zvládnuť viac kilometrov naraz, no mnohé sa dokážu stať skvelými bežeckými partnermi.

Možno máte pocit, že váš štvornohý miláčik je príliš hyperaktívny či nedostatočne vychovaný, a tak máte obavy, či tréning zvládnete obaja bez ujmy na zdraví.

NIE: Automaticky nepredpokladajte, že je váš pes bežec

Prv ako vybehnete so psom do ulíc, zvážte jeho zdravotný stav, stavbu a rasu.

Staršie psy môžu trápiť problémy s kĺbmi, ktoré ich spomaľujú a beh si pre ne váš štvornohý miláčik nedokáže naplno užiť. Psy s krátkymi nohami nemusia byť schopné udržať s vami krok a veľké rasy zase zvyknú trpieť dyspláziou bedrových kĺbov.

Ide o dedične podmienenú vývojovú anomáliu bedrových kĺbov, ktorá je napríklad príčinou následnej artrózy. Negatívne ovplyvňuje pohyblivosť aj vytrvalosť psa.

Ak vlastníte čivavu alebo buldoga, teda nejakú krátkonosú rasu, beh môže u vášho psa spôsobiť dýchavičnosť a je možné, že bude preňho prosto priveľmi namáhavou činnosťou.

Nie každý pes automaticky vládze bežať. Všímajte si to a neignorujte to. Ísť nasilu je chyba. Foto: Shutterstock

ÁNO: Poraďte sa s veterinárom

Ak si nie ste istí, či váš pes beh zvládne, neváhajte sa poradiť s veterinárom. Urobte tak radšej aj v prípade, že ste o bezchybnom zdravotnom stave vášho miláčika úplne presvedčení. Lekár vám môže dať cenné rady o úprave jedálnička štvornohého bežca.

NIE: Nebehajte so šteniatkom

Beh po tvrdom povrchu môže poškodiť kĺby a kosti vášho šteniatka. Preto by ste ho do tréningu nemali zapájať až dovtedy, kým sa mu nezačnú uzatvárať rastové platničky.

To, kedy je rast vášho psa ukončený, však závisí aj od jeho rasy. Menšie psy môžu začať behávať skôr ako tie väčšie.

ÁNO: Začnite zľahka

Človek so sedavým životným štýlom nemôže jedného dňa jednoducho vyskočiť z gauča a zabehnúť desať kilometrov. To isté platí aj pre psa.

Priveľa náporu naraz môže viesť k zraneniam, preto začnite so psíkom pomaly a na menšie vzdialenosti. Striedajte beh s chôdzou, aby váš štvornohý sparring partner stíhal nabrať nový dych.

Počkajte, kým váš pes oslávi minimálne prvé narodeniny, pretože jeho kosti a kĺby sa vyvíjajú. Foto: Shutterstock

NIE: Nevynechávajte warmup

Predtým než sa pustíte do behu, nezabudnite na správny warm-up. Postačí pár minút chôdze alebo klusania. Rozohriate svaly sa ľahšie vyhnú zraneniam.

ÁNO: Vyberte sa do prírody

Beh v lese je k nohám vášho psa šetrnejší ako beh po asfalte. Koniec koncov, to isté platí aj pre vaše vlastné nohy. V prírode si pes navyše užije viac príjemných zvukov a pachov.

NIE: Nedovoľte, aby vás pes ťahal

Počas behu používajte nanajvýš dvojmetrovú vôdzku. Čokoľvek dlhšie by mohlo prekážať. Pes sa má predsa držať pri vašej nohe – ňufák by mal mať zarovno vašich kolien. Za dobré správanie ho potom pokojne pustite navoľno, teda v prípade, že to dovoľuje premávka.

ÁNO: Robte si prestávky na pitie

Psík vám nedokáže povedať, že je smädný, preto treba dávať na správnu hydratáciu pozor zaňho. Zo začiatku robte prestávky na pitie častejšie – pokojne aj každých desať minút. Postupne získate predstavu o tom, koľko vody a ako často váš kamarát potrebuje. Extra veľký pozor si treba dávať v horúcich letných mesiacoch.

NIE: Nebehajte so psom, keď je príliš horúco

Psy sa prehrievajú oveľa ľahšie ako ľudia, keďže majú na rozdiel od nás kožuch a navyše sa nepotia. Preto si treba dávať počas horúcich dní dobrý pozor.

Úplne zabudnite na beh na pravé poludnie. Ak má váš psík dlhú srsť, dajte mu ju skrátiť. Nie však priveľmi, lebo slúži aj ako ochrana pred úpalom.

Počas behu vyhľadávajte tieň a vyhýbajte sa asfaltu či piesku, ktoré by mohli spáliť vášmu miláčikovi labky. Neviete odhadnúť, či je asfalt pre vášho psíka prihorúci? Vyzujte sa a položte naň na desať sekúnd chodidlá. Ak je na nevydržanie pre vás, potom vedzte, že rovnako to cíti aj váš malý sparring partner.

Dlhosrsté psy majú problém zvládať letné horúčavy, nie to ešte beh v nich. Foto: Shutterstock

ÁNO: Skontrolujte psíkovi labky

Po behu si nájdite chvíľu času a uistite sa, že váš pes nemá porezané či spálené labky. V zime sa vyhýbajte behu po osolených cestách a chodníkoch – soľ dokáže psíka poriadne štípať.

NIE: Neignorujte varovné signály

Počas behu a po ňom sledujte, či váš pes nevykazuje známky vyčerpania či úpalu. Sú nimi letargia, slabosť, slintanie, tmavočervené ďasná, zvracanie, hnačka či dýchavičnosť.

Ak váš pes odmieta v behu pokračovať, v žiadnom prípade ho nenúťte. Môžete si byť celkom istí, že to nerobí preto, že sa mu s vami bežať nechce.

Ak máte podozrenie, že je váš miláčik prehriaty, vyhľadajte tieň a dajte mu chladnú (nie ľadovú!) vodu. Trochu mu ňou pokropte aj hlavu a telo.

Nedovoľte však, aby jej psík počas behu a po ňom vypil priveľa. Keď je totiž rozhorúčený a smädný, prirodzene nemá nikdy dosť. To však môže mať fatálne následky vyplývajúce z nerovnováhy elektrolytov v tele.

Pri nadbytku vody sa bunky začnú nadúvať. To vedie k vnútrolebečnému tlaku. Ako sa tento tlak zvyšuje, môže byť prietok krvi do mozgu prerušený, čo znefunkčňuje centrálny nervový systém, spôsobuje záchvaty, kómu či dokonca smrť.

ÁNO: Psíka naučte základné povely

Od psa, ktorý sa nedokáže správať slušne na prechádzke, nemôžete očakávať nič iné ani počas behu. Kým sa teda pustíte do spoločných bežeckých tréningov, naučte psíka chodiť na vôdzke, a to tak, aby sa nevliekol za vami ani neťahal ďaleko dopredu.

Veľmi dôležitým povelom je „Zostaň!“ (alebo akékoľvek iné slovo, na ktoré si obaja zvyknete), a to najmä v prípade, že psíka máte navoľno a chystáte sa prejsť cez cestu.

NIE: Neodmeňujte priskoro

Hneď po dlhom a vyčerpávajúcom behu, keď ešte stále ledva lapáte po dychu, pravdepodobne nejete. Poriadne by vám to zdvihlo žalúdok, čo poviete? To isté platí aj pre vášho psíka, preto s odmenami počkajte, kým si vy aj on trochu nevydýchnete. Rovnako zabudnite aj na ľadovú vodu. Kým nadíde ten správny čas na maškrty, odmeňte vášho sparring partnera pochvalou a pohladením.

ÁNO: Bavte sa!

Pes by mal byť vždy pripravený a celý bez seba, keď si s vami môže ísť zabehať. Ak to tak nie je, teda ak vzrušene neposkakuje a nevrtí chvostom, keď vás vidí, ako sa súkate do bežeckého oblečenia, nechajte ho párkrát doma. Možno si len potrebuje oddýchnuť a uvidíte, že keď bude zase fit, s veľkou radosťou sa k vám opäť pridá.

Beh vám pomáha zostať vo forme, predlžuje vám život a ste vďaka nemu zdraví a šťastní – a to isté platí aj pre vášho psa.

Text: Running
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu