Cesta hrdinov SNP je výzva, akých je na Slovenku len málo. Poznáš 15 zaujímavostí tejto trasy?
Čo tak prejsť naprieč Slovenskom peši, po vlastných nohách. Príliš šialené? Potom si trasu SNP môžete rozdeliť na niekoľko úsekov a prejsť ju postupne.
Cesta hrdinov SNP je najdôležitejšia turistická magistrála na Slovenku. Vieš, odkiaľ a kam vedie?
Cesta SNP spája miesta Devín a Dukla. Zdolať túto cestu je snom mnohých nadšencov, ktorí túžia aspoň raz prejsť peši cez celé Slovensko. Prechádza väčšinu významných oblastí, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas Slovenského národného povstania, alebo počas oslobodzovania krajiny.
V ktorom roku prebiehalo oslobodzovanie Slovenska známe ako SNP, na pamiatku ktorého je táto trasa pomenovaná?
Povstanie sa začalo 29. augusta 1944 ako obrana pred nemeckými okupačnými jednotkami. Nepriamo bolo i útokom proti autoritatívnej vláde na čele s Jozefom Tisom.
V akom roku sa táto trasa pomenovala ako Trasa hrdinov SNP?
Trasa získala svoje pomenovanie v roku 1956.
Aká je dĺžka trasy SNP?
Dĺžka trasy sa pohybuje okolo 765 kilometrov (líši sa podľa zdrojov v počte pár km).
Stala sa kvôli svojej dĺžke najdlhšou turistickou trasou na Slovensku?
Cesta hrdinov SNP je najdlhšou turistickou trasou na Slovenku.
Ak by ste sa rozhodli prejsť túto trasu celú. Koľko dní pešej chôdze by vás to stálo?
Celá cesta trvá v priemere 25–28 dní. Trasa je ale rozmanitá. Prechádza nielen horami ale na určitých úsekoch zasahuje aj do obývaných kotlín a miest. Celou cestou vás bude sprevádzať turistická značka.
Ak by ste chceli získať lepší čas, koľko kilometrov by ste museli denne prejsť aby ste trasu prešli za menej dní, než je priemer?
Ak by ste prešli denne aspoň 32 km, stihli by ste trasu zdolať aspoň o deň skôr, než je priemer. To znamená, že by ste naprieč Slovenskom prešli v priebehu 24 dní.
Túto trasu každoročne zdolá viacero odhodlaných turistov. Nájdu sa však aj majstri, ktorí túto trasu zdolali v rekordnom čase. Aký je doposiaľ najkratší čas prejdenia tejto cesty?
Rekord si doposiaľ držia traja zdatní nadšenci – Patrik Hrotek, Mikuláš Kéri a Ivan Mudroň, ktorí sa ju podujali prebehnúť a to za rekordných 9 dní.
Aký je známy najrýchlejší prechod tejto trasy v ženskej kategórii?
Najrýchlejší ženský čas prechodu tejto trasy sa podaril Júlii Batmendijnovej a to 11 dní.
Ktoré ročné obdobie je odporúčané na zdolanie trasy ?
Na turistiku je najlepšie vyraziť na jar, pokým krajinu netrápia tropické horúčavy, avšak mnohí trasu zvládli aj s nimi. Keďže sú turisti často nútení prespať počas túry aj núdzovo aj v prírode pod stanom, odporúča sa využívať teplejšie noci počas neskorej jari až leta.
Trasa vedie cez mnohé zaujímavé miesta. Cestou natrafíte na niekoľko naj. Najstrmšie miesto, najpomalší prechod, najkrajšia oblasť a podobne. Uhádnete však, s akým najvyšším vrchom sa na trase stretnete?
Najvyšším vrchom celej cesty je Ďumbier v Nízkych Tatrách z výškou 2043 m.n.m.
Cesta hrdinov SNP je označená červeným turistickým značením. Vieš, prečo práve touto farbou?
Červenou sa označujú najdôležitejšie, hrebeňové a dĺžkové trasy. Už toto značenie ukazuje, že trasa nie je vhodná pre bežného turistu bez počiatočnej prípravy na dlhé trasy a dobrej kondície.
Počas putovania budete prechádzať aj cez pomyselný stred Európy. Na akom mieste sa nachádza?
Slovenský geografický stred Európy sa nachádza v Kremnických vrchoch. Leží trochu bokom od hlavnej cesty z Kremnice do Martina, pri gotickom kostole svätého Jána Krstiteľa v Krahuliach.Tento dôležitý geografický bod je označený malým pamätníkom pri obrannom múre kostola.
Na koľkých miestach prekročí trasa územie Slovenska?
Trasa prekročí hranice Slovenska iba na jednom mieste a to v Bielych Karpatoch. Cez územie Českej republiky vedie 26 km a následne prechádza naspäť na územie Slovenska.
Cesta SNP je sama o sebe dostatočne motivujúca. Ak však vytrváte a absolvujete trasu celú, aké malé ,,ocenenie“ na vás bude čakať?
Vytrvalí turisti, ktorí cestu hrdinov SNP zdolajú celú môžu za jej úspešné absolvovanie dostať malé, kovové odznaky. Neplatí to však iba pre tých, ktorí trasu zdolajú naraz Odznak dostanú aj turisti, ktorí cestu absolvujú po kúskoch. V zmysle pravidiel je potrebné priebeh trasy zdokumentovať.
Na hory s profíkom. Ako si vybrať vhodnú túru a dobrého horského vodcu?
Text: VF
Foto: Shutterstock