Detský bicykel nie je hračka. Ako ho vybrať rozumne?

29. júla 2024
dieťa na pumptracku

Na prvý pohľad deti nie sú nároční zákazníci a tešia sa z akéhokoľvek bicykla. Ale akýkoľvek bicykel a dobrý bicykel je aj v detskom svete rozdiel.

Kupovanie bicykla pre dieťa akejkoľvek vekovej kategórie môže byť pomerne náročná úloha. Na trhu je totiž veľa rôznych druhov bicyklov, ktorých ceny sa od seba môžu radikálne líšiť. Siahnuť po tom najlacnejšom s argumentom „veď malé dieťa kvalitu ešte nepotrebuje“ je viac než lákavé, ale nie vždy správne. Prečo?

Návratnosť počiatočnej investície

Lebo najlacnejšie bicykle v skutočnosti nie sú športové náradie, ale len objekty vytvarované tak, aby vyzerali ako bicykle – hračky. Majú vzhľad malého bicykla, ktorý však neposkytuje jeho funkčnosť, rám a komponenty sú vyrobené z nekvalitného ťažkého materiálu, a ak sa takýto „bicykel“ pokazí, máte „vymaľované“.

Dobrý bicykel je zostavený z komponentov, ktoré sú servisovateľné a dajú sa pri poškodení alebo opotrebovaní vymeniť a môžu ho zdediť ostatní súrodenci alebo sa dá predať v bazári. A tak sa pomaly dostávame k tomu, že počiatočná investícia do kvality vlastne nie je až taká hrozná, keď sa cena takto rozšíri na viacero detí a úžitok z nej plynie roky.

Bicykel by ste preto mali kupovať výhradne v športovom alebo výlučne cyklistickom obchode. Na čo by ste si mali dávať pozor pri kupovaní bicykla pre vášho potomka, aby ho cyklistika naozaj bavila?

Zábava a kompromis
Cyklistika je zábavný šport, ale aby sa neskončila v slzách, musí byť každý ochotný urobiť kompromis a zľaviť z nárokov a očakávaní. Tak, ako deti nemôžu chcieť, aby sa cyklistika zmenila na vysedávanie v cukrárni, ani rodič by nemal od detí očakávať heroické celodenné výkony. Cieľom je, aby sa všetci dobre bavili! Otec, deti aj mamina.

Kúpte najľahší, aký môžete

Mnoho rodičov sa nad hmotnosťou nezamýšľa, pretože detské bicykle sú malé, a tak nevyzerajú, že môžu vážiť aj 14 kíl. A teraz si predstavte, o koľko je vaše dieťa od vás ľahšie a vy odeň chcete, aby ho bavilo bicyklovať sa na niečom, čo je v porovnaní s jeho vlastnou hmotnosťou také neúmerne ťažké.

Povedzme, že bicykel veľkosti 16″ váži 10 kíl a je určený pre 5-ročné dieťa, ktoré váži 20 kíl. Dospelácky bicykel váži bežne, dajme tomu, 15 kíl a je určený pre osobu, ktorej hmotnosť je 70 kíl. Už vidíte ten rozdiel? Aby ste ten svoj proporčne vyrovnali hmotnosti detského bicykla, predstavte si teraz, že sa máte bicyklovať a mať pod sebou 35-kilový stroj!

Jazda do kopca by bola určite nezabudnuteľným zážitkom, nehovoriac o tom, ako by ste sa cítili, keby ste ho mali vyložiť na strešný nosič či vyniesť po niekoľ kých schodoch. Áno, dieťa cíti rozdiel, keď má jeho bicykel takmer 11 kíl alebo necelých 8, preto predtým, ako bicykel kúpite, spravte jednoduchý test.

Vezmite so sebou do predajne svoje dieťa, položte vybraný bicykel na zem a poproste ho nech ho zdvihne na dve kolesá a nasadne. Ak to dokáže, vezmite ho s predavačom pred obchod a po tom, čo dieťa odbicykluje pár metrov, ho poproste, nech na ňom vyjde alebo ho vyloží z cesty/parkoviska na chodník. Dokáže to samo?

výber detského bicykla exisport
Kupovanie bicykla pre dieťa akejkoľvek vekovej kategórie môže byť pomerne náročná úloha. Foto: Shutterstock.

Sebaisté ovládanie

Väčšine malých detí vyhovuje vzpriamenejší posed, takže potrebujú, aby boli riadidlá vyššie a bližšie k sedadlu. Na takýto štýl jazdy sú veľmi dobré bicykle s užšími a tvarovanými riadidlami typu BMX alebo „lastovičky“.

Keď nedokáže nájsť dieťa istotu, pretože je na bicykli natiahnuté ako žaba a ani tak nedosiahne na brzdové páčky, môže to preň byť očistec hraničiaci s frustráciou. Deti, podobne ako dospelí, potrebujú aj kľuky, ktoré sú približne jednou pätinou ich vnútornej dĺžky nohy.

Priveľmi dlhé kľuky sú bližšie k zemi, takže nimi dieťa skôr zachytí nerovnosti terénu a počas šliapania opisuje nôžkami príliš veľkú kružnicu. Výrobcovia to často riešia tak, že stredové zloženie umiestnia vyššie, dieťaťu to však neprospieva.

Prečo? Pretože deťom dávame zväčša sedadlo nižšie, ako je vhodné, aby dosiahli nohou na zem, a teda sa aj horná poloha pedála približuje k ich bedrovému kĺbu, čo zapríčiňuje, že pri otáčaní pedálmi sa na sedle nakláňa zo strany na stranu. Riešením sú kratšie kľuky.



Odpružený alebo pevný?

K odpruženým vidliciam sa na detských bicykloch stavajte skepticky. Ak nechcete investovať za bicykel s funkčnou ľahkou vzduchovou vidlicou vyše 800 eur, radšej na ňu zabudnite. Lacné odpruženie je len hmotnosť navyše a pri jazdcoch s veľmi nízkou hmotnosťou, bohužiaľ, vôbec neslúži svojmu zámeru.

V súčasnosti už malé deti však jazdia a skáču v siedmich rokoch lepšie ako mnohí tridsiatnici a pre takéto deti, ktoré sa nebicyklujú „len tak“, ale naozaj jazdia MTB disciplíny, sú na trhu celoodpružené bicykle v malých veľkostiach.

Kvalitný a funkčný celoodpružený bicykel na 20-palcových kolesách, ktorý bol v ponuke výrobcov raritou, dnes už bežne ponúkajú značky ako Commencal, Propain, Norco, Early rider… Pripravte sa však na cenu okolo dvetisíc eur a viac. Väčšie celoodpružené detské bicykle sú už celkom bežné, no funkčnosť komponentov a nízka hmotnosť bicykla by mali byť na prvom mieste. Ako sa hovorí, dobrý hardtail je lepší ako zlý full a ľahká pevná vidlica je vždy lepšia voľba ako zlá odpružená.

dieťa na bicykli
Cyklistika je zábavný šport, ale aby sa neskončila v slzách, musí byť každý ochotný urobiť kompromis a zľaviť z nárokov a očakávaní. Foto: Shutterstock.

Správna veľkosť je individuálna

Pri výbere správnej veľ kosti bicykla pre dieťa zabudnite na všetky vzorce, ktoré ste používali pri hľadaní správnej veľkosti bicykla pre dospelých. Detské bicykle sú označované číslom podľa veľkosti kolies v palcoch – 12, 16, 20, 24 a juniorské 26 a 27,5. Lenže v rámci jedného rozmeru kolies nájdete na trhu bicykle s odlišným tvarom rámu a riadidiel, s prehadzovačom či jedným prevodom alebo dokonca určené špecificky na BMX, horskú alebo cestnú cyklistiku.

Malým cyklistom preto kupujte bicykel podľa telesnej výšky, schopností, účelu využívania a nie striktne podľa veku. To, že susedov päťročný syn už jazdí na 20-palcovom bicykli bez pomocných koliesok a dokonca skáče v bikeparku a prehadzuje si rýchlosti, neznamená, že vaša dcéra je na tom rovnako.

Ju možno odrážadlo v minulosti nebavilo, na svojom 12-palcovom bicykla jazdila s balančnými kolieskami, a preto ju dať rovno na dvadsiatku nie je rozumné. Istotu skôr získa na 16-palcovom bicykli s dievčenským rámom a riadidlami v tvare U a svoje prvé metre prejde s pocitom istoty, pretože bude sedieť vzpriamene a po zabrzdení ľahko zoskočí na zem.

Staromódny prístup: „To je dobre, do toho dorastie,“ tiež nechajte minulým generáciám a nekupujte zbytočne veľké bicykle. Na bicykloch vhodnej veľ kosti si deti lepšie poradia s riadením, ovládaním bŕzd aj rozjazdom, pretože sú obratnejšie, majú riadidlá bližšie, deti na nich sedia nižšie nad zemou. Pády totiž dokážu odradiť každého, najmä dieťa. Preto sa veľký bicykel, podobne ako veľké topánky, deťom jednoducho nekupuje.

Jednoduché pravidlá výberu

Veľkosť

Nekupujte bicykel, ktorý je vášmu dieťaťu príliš veľký, pretože bude mať problém s jeho ovládaním. Malé dieťa by na bicykli malo sedieť vzpriamene, a teda riadidlá by mali byť vyššie ako sedlo.

Hmotnosť

Zdvihne ho? Bicykel, ktorý je v pomere k hmotnosti vášho dieťaťa neúmerne ťažký, mu bude príťažou, nie pre radosť.

Odpruženie

K odpruženiu rámu na detských bicykloch do 20″ sa stavajte skepticky. Lacné odpruženie je len hmotnosť navyše a neslúži svojmu zámeru.

Prevody

Veľa prevodov je pre malého cyklistu mätúcich. Jeden prevodník vpredu a maximálne 5 rýchlostí vzadu úplne vystačí až po druhý stupeň základnej školy.

Brzdy

Otestujte brzdy svojím malíčkom. Jeho sila sa zhruba rovná sile detských prstov. Ak páku nedokážete stlačiť vy, nedokáže to ani dieťa.

Viac bicyklov a cyklistického vybavenia nájdete v predajniach a na internetovej stránke exisport.com.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu