Genetička Michaela Šišková: Poznanie DNA nám dáva moc prežiť kvalitnejší život

Ako vyzerá pohľad do budúcnosti? Mohli by ste zistiť, na čo máte nadanie, aký šport vám pôjde a aké ochorenia vás ohrozujú? O jedinečnosti našich génov sa s genetičkou Michaelou Šiškovou rozprávala v podcaste Všeobecne o zdraví Petra Pupalová.
Čo zvyčajne odporúčate spolu s výsledkami testov?
V každom reporte sú opísané kroky, ako postupovať ďalej. Neodporúčame konkrétny postup, ale obrátiť sa na lekára, ktorý urobí dodatočné testy. Genetické testy nie sú diagnostické. Nezistíte z nich, že máte celiakiu, ale že máte zvýšené riziko celiakie. Ak cítite, že máte nejaký problém, je dobré zájsť za lekárom, otestovať sa a nechať si na mieru nastaviť jedálniček.
Na sociálnych sieťach som čítala, že vďaka DNA testom mnoho ľudí pochopilo svoje zdravotné problémy…
Skvelým príkladom je laktózová intolerancia. Mnohí ľudia cítia, že majú nejaké problémy s trávením, ale nevedia presne opísať aké. Keď im v teste vyjde, že majú zvýšené riziko laktózovej intolerancie, odsledujú si to a často ju dodatočné testy u lekára potvrdia. DNA testy vás vedia nasmerovať na problematickú oblasť.
Aké testy ponúkate?
Laboratórium analyzuje vždy celú genetická informáciu, 650-tisíc riadkov. Vstupný test obsahuje analýzu základných informácií, ktoré by podľa nás mal vedieť každý, a zároveň sú cenovo dostupné. V spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou cena vstupného testu klesla na úroveň 65 eur. Môžete si však dokupovať aj ďalšie predispozície, týkajúce sa napríklad mentálneho zdravia alebo onkologických ochorení. Dáta z testu si môžete „odomknúť“ aj postupne. Komplexný test obsahuje takmer všetky, vyše 110 predispozícií.

Nutričná špecialistka Nikoleta Šimonová: Pri chudnutí nie je otázka koľko, ale ako
Aj v prípade, že chceme vedieť ďalšie predispozície postupne, stačí len jedna vzorka slín?
Áno, pretože primárna sekvencia DNA, ktorú sledujeme, sa počas života nemení. Test preto absolvujete len raz a obrovský dátový súbor nám ostáva – teda ak s tým budete súhlasiť, lebo niektorí zákazníci sa chcú z našej databázy vymazať. Ale 99,9 percenta si, naopak, želá, aby sme s ich dátami ďalej pracovali. Napríklad im každý mesiac pridávame jednu vlastnosť alebo nové predispozície zadarmo.
Tým, že veda neustále napreduje, vieme aktualizovať ich výsledky, prípadne pridávať nové. V polovici júla sme pridali aj balíček zameraný na osobnosť a produktivitu – môžete tak odhaliť svoje matematické schopnosti, IQ, či ste skôr ranný alebo nočný typ. Sú to zaujímavé osobnostné črty.
AKO SA DAŤ OTESTOVAŤ? Test je veľmi jednoduchý a pohodlný. Prebieha z pohodlia domova. Objednáte si ho na webe a doručí vám ho kuriér. Obsahuje odberovú súpravu s presnými inštrukciami. Vatovú tyčinku, ktorou si odoberiete ster z vnútornej strany líca, kde sa nachádzajú bunky obsahujúce DNA. A roztok, v ktorom DNA zastabilizujete. Následne po vzorku príde kuriér. Analýza DNA trvá tri až päť týždňov. Výsledky dostanete online na zabezpečenom účte vo webovej aplikácii.
DNA testy robíte aj známym osobnostiam, s ktorými si ostatní môžu porovnávať výsledky. Využívajú to ľudia?
Mali sme možnosť analyzovať DNA slovenských vrcholových športovcov, napríklad Mateja Tótha, sestry Fialkové, hokejistu Tomáša Záborského alebo atléta Jána Volka.
Všetci títo športovci, aj mnohí ďalší, nám dali exkluzívnu možnosť porovnávať ich športové gény. Každý náš zákazník si tak môže porovnať svoj športový profil so športovým profilom vrcholového športovca. A to je nesmierne motivačné. Napríklad mne vyšla zhoda s Matejom Tóthom na 92 percent. Genetika ovplyvňuje šport až do výšky 66 percent, čo je obrovské číslo. A tak si poviete, že keď Matej Tóth dokázal získať olympijskú medailu, predsa nie ste o nič horší. Keď viem, že na to mám predispozíciu, začala som pravidelne behávať. Celý športový profil je veľmi zaujímavý a prináša odpoveď napríklad aj na to, prečo dvom chalanom, ktorí spolu cvičia vo fitku, robia presne tie isté cviky, rovnako sa stravujú, nerastú svaly rovnako.
A prečo vlastne?
Pri vytrvalostných športoch je potrebný typ svalového vlákna číslo 1, vďaka nemu zabehnete maratón, ale vo fitku vám to pôjde pomalšie. Keď ste skôr rýchlostno-silový typ, prevládajú svalové vlákna typu 2, vďaka tomu vám to vo fitku ide jednoduchšie a rýchlejšie vám rastie svalová hmota.
Zaujímavé je, že rýchlostno-silový typ dokáže „pretrénovať“ svalové vlákna typu 2 na svalové vlákna typu 1. To znamená, že ľudia s výbušnou silou dokážu v pohode zabehnúť maratón, ale vytrvalostný typ nevie zmeniť tieto svalové vlákna a „pretrénovať“ ich , preto mu to vo fitku pôjde pomalšie.
Určite ste už urobili veľa testov, čo ste zistili o Slovákoch?
Aj z DNA testov sa potvrdilo to, že v našej populácii sa veľmi často vyskytujú predispozície súvisiace s vysokým krvným tlakom a so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Okolo 30 percent Slovákov, čo je dosť veľa, si nesie predispozíciu na laktózovú intoleranciu. A v porovnaní s ľuďmi v Ázii vieme veľmi dobre tráviť alkohol.

Prečo je podľa vás dôležité venovať dostatok pozornosti personalizovanej prevencii a absolvovať pravidelné skríningy u lekárov?
Som presvedčená o tom, že DNA testy sa v budúcnosti stanú súčasťou bežného skríningu hneď, ako sa dieťa narodí. V našej DNA je zapísané obrovské množstvo údajov. Nechcem povedať, že všetko, ale veľmi veľa vecí sa od toho dokáže odvíjať. Hovorím síce o budúcnosti, ale tá budúcnosť je v podstate už tu. Napríklad v Estónsku sa vydali touto cestou.
Všetky dáta, či už zdravotné, alebo aj z iných sfér, digitalizovali a rozhodli sa, že je pre nich genetika a zdravie obyvateľov natoľko dôležité, že tými istými DNA testami, ktoré robíme aj my, otestujú celú svoju populáciu. Myslím, že minulý rok mali už vyše dvadsať percent otestovaných.
Aký to má účel?
Budú vedieť, že tých dvadsať percent ľudí má zvýšené riziko srdcovo-cievnych ochorení a budú potrebovať určité preventívne prehliadky, že pätnásť percent žien má zvýšené riziko rakoviny prsníka a bude potrebovať oveľa častejší skríning. Vďaka tomu sa im podarí rozkategorizovať ľudí a nakoniec ušetriť obrovské peniaze v zdravotnom systéme na zdravotných poisteniach.
Na druhej strane zachránia množstvo ľudských životov. DNA test by mal mať naozaj každý, tak ako je to už teraz v Estónsku. Podľa mňa je len otázkou času, kedy sa to bude diať aj u nás.
Aké populárne sú DNA testy medzi Slovákmi?
Sme na trhu len pár rokov, ale vyhodnotili sme už tisícky testov. Veľmi nás teší, že ľudia s výsledkami chodia za lekármi. Chápem, že je to ešte veľká novinka, možno že nie každý lekár to prijme, na druhej strane je veľa takých, ktorí ochotne prijímajú vedecké pokroky a s týmito výsledkami pracujú ďalej.
Moderná personalizovaná medicína nebude v budúcnosti založená na tom, koľko chorých pacientov má lekár v čakárni a vybaví za deň, ale na tom, koľko ľudí má zdravých a dokáže im predlžovať zdravie. Aby sme za lekárom nechodili s problémom, ale s tým, že chceme ostať zdraví čo najdlhšie a zistiť, čo pre to môžeme urobiť.
Celý rozhovor si môžete vypočuť v podcaste Všeobecne o zdraví na Apple Podcasts, Spotify, YouTube a na www.vszp.sk. Tento rozhovor bol publikovaný so súhlasom Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Genetička a výkonná riaditeľka DNA ERA Michaela Šišková.
Text: spracovala Alexandra Kárperová
Foto: isifa/ shutterstock.sk