Kam na túru so psom v Tatrách?
V TANAP-e sú určité obmedzenia, ale stále je mnoho krásnych miest, kam môžete vyraziť aj so svojim štvornohým kamarátom. Poďme sa na to pozrieť!
Všeobecne platí, že so psom na výlet môžete ísť len mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, so stálou prítomnosťou kamzičích čried a s výskytom veľkých šeliem a ďalších vzácnych a ohrozených druhov živočíchov. Ak nimi prechádzajú turistické chodníky, hranice týchto lokalít označujú tabule.
S domácim miláčikom je zakázané vstupovať aj na miesta vyhradené pre horolezectvo, skialpinizmus a zimnú turistiku. Konkrétne miesta turistických chodníkov so zákazom vodenia psa nájdete vo Vyhláške o Návštevnom poriadku v prílohe č. 5 a č. 6.
Tieto pravidlá slúžia na to, aby sa zabránilo stretnutiam so zverou, zabehnutiu psa či kontaktu s druhým psom, kolízii s cyklistom, behaniu mimo turistického chodníka, kúpaniu v lesných potokoch či plesách, zhadzovaniu kameňov na turistov, ako aj nedostatku tolerantnosti k turistom, ktorí možno majú strach zo psov.
Čo by ste mali vedieť o Vysokých Tatrách, ale vie to len málokto… Otestujte sa.
Tipy na výlety so psom
1. Biela voda – Šalviový prameň
žltá značka
1. Tatranské Matliare – Šalviový prameň
modrá značka
Túra sa začína na parkovisku Kežmarskej bielej vody, odkiaľ vedie žltá značka. Pokračuje cez Šalviový prameň, trasou, ktorá je označená modrou farbou. Táto túra patrí medzi menej náročné trasy v Tatrách a prechádza cez lesy a kosodrevinu.
2. Tatranská Lesná – Vodopády Studeného potoka
žltá značka
Vodopády nájdete pri vyústení Studeného potoka do Veľkej a Malej Studenej doliny. Tvoria ich Obrovský vodopád, Malý a Veľký vodopád a Dlhý vodopád. K vodopádom vedie niekoľko trás rôznej náročnosti z Tatranskej Lomnice, zo Starého Smokovca alebo z Tatranskej Lesnej. Vodopády sú vyhľadávaným turistickým miestom.
Najkrajšie sú na jar alebo počas silných dažďov. Najvyššia kaskáda má úctyhodných 13 metrov a jej mohutnosť a krása vám vyrazia dych. Na záver môžete navštíviť aj Rainerovu chatu, ktorá dnes slúži ako múzeum tatranských nosičov, náučné centrum TANAP-u a, samozrejme, ako bufet, čo na trase určite oceníte.
3. Starý Smokovec – rázcestie pod Slavkovským štítom
modrá značka
Vychádzajte zo Starého Smokovca od stanice pozemnej lanovky lesným chodníkom po Rázcestie pod Slavkovským štítom.
4. Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso
zelená značka
Trasa vedie popri stanici visutej lanovky na Skalnaté Pleso cez medzistanicu Štart. Turistika je príjemná, lebo vedie cez les mierne hore, ale v závere chodníka vás čaká veľká serpentína vľavo k medzistanici Štart. Od budovy je to strmšie a namáhavejšie. Pri Skalnatom plese sa nachádza kabínková lanovka. Nájdete tam aj Observatórium Astronomického ústavu SAV, galériu Encián i Svištiu krajinku – vonkajšie detské ihrisko, ktoré ponúka deťom zábavu na preliezkach.
5. Popradské pleso, zastávka TEˇ6 – Chata pri Popradskom plese
modrá značka, asfaltová cesta
5. Horský hotel Popradské pleso – Symbolický cintorín – Popradská poľana
žltá značka
Trasa na Popradské pleso je dostupná celoročne. Východiskový bod túry je zastávka električky TEŽ. Popradské pleso je obľúbené miesto s dvomi chatami – Chata pri Popradskom plese a Majláthova chata, ktoré ponúkajú možnosť občerstviť sa alebo ubytovať.
Popradské pleso je štvrté najväčšie v Tatrách, má hĺbku 17 metrov a rozlohu 6,88 ha. V limbovom háji neďaleko plesa sa nachádza Symbolický cintorín obetí Vysokých Tatier a vedie k nemu žltá turistická značka.
6. Štrbské Pleso – Chata pod Soliskom
modrá značka
Stredne náročná poldenná túra. Vychádza sa od Štrbského plesa 1:30 h na Chatu pod Soliskom najskôr lesným chodníkom, ktorý sa neskôr mení na kamenný s kamennými schodíkmi. Počas tury sa vám naskytnú výhľady na Furkotskú dolinu. Chata je otvorená celoročne, môžete si tu oddýchnuť a občerstviť sa.
Ďalšie zaujímavé tipy na výlety so štvornohými parťákmi vo Vysokých Tatrách nájdete na tejto webovej stránke.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.
Text a foto: Región Vysoké Tatry