Kde ochutnať najlepšie víno sveta?
História pestovania hrozna je naozaj rozmanitá. Starí Egypťania napríklad verili, že víno je darom od boha Osirisa a víno sa tam pilo už pred päťtisíc rokmi. Dnes však výrobe vína kraľujú iné kúty sveta a každý kontinent má svoju vinársku topku.
Návšteva viníc či dobré vínko k večeri je určite dobrým spôsobom na spestrenie si dovolenky. Niektoré krajiny sveta si skutočne zaslúžia, aby do nich ľudia cestovali výlučne za vínom.
Gruzínsko – kráľ ázijských vín
Gruzínci tvrdia, že nie Egypt, ale práve ich krajina je kolískou vína. Výroba sa tu podľa domácich začala už pred osemtisíc rokmi. Najstarší výraz pre víno – gvino, pochádza práve z gruzínčiny, odtiaľ sa rozšíril do sveta.
Dnes je pre Gruzíncov víno zdrojom hrdosti, denne ho vypijú pokojne aj tri litre. Najviac ho vypestujú v oblasti Kacheti. Väčšina z päťsto odrôd gruzínskeho hrozna je úplne pôvodná, čo robí z vína unikát a je dostatočným dôvodom na gurmánsku cestu do Gruzínska, nehovoriac o obdivovaní ďalších krás blízkeho a exotického Kaukazu. Spojte si návštevu gruzínskych viníc s moslimským Azerbajdžanom a najstaršou kresťanskou krajinou sveta – Arménskom.
Austrália a Nový Zéland – víno z druhého konca sveta
Na severe Južného ostrova Nového Zélandu nájdete nad hlbokými zálivmi zelené vinice Marlborough. Cestu na prírodne unikátny Nový Zéland ochutí tunajší Sauvignon Blanc, pre ktorý charakteristická jeho vôňa grapefruitu, ananásu, limetkovej kôry a čerstvo pokosenej trávy, ale aj štipľavá kyslosť. V horúcom lete dobre osvieži.
Pri ďalekej vínnej ceste odporúčame skombinovať si zájazd na Nový Zéland s Austráliou, kde sa v regióne Barossa v doline na rozľahlých úpätiach nachádza pozoruhodný rad vinárstiev. Víno Penfolds je jednou z najvýznamnejších a najstarších značiek v Austrálii (1844) a hovorí sa, že by mohlo byť ďalšou hviezdou na austrálskej vlajke.
Viac o krajinách s top vínom čítajte na bubo.sk.