Kde ochutnať najlepšie víno sveta?

17. apríla 2023
Titulka - článok o víne, BUBO.

História pestovania hrozna je naozaj rozmanitá. Starí Egypťania napríklad verili, že víno je darom od boha Osirisa a víno sa tam pilo už pred päťtisíc rokmi. Dnes však výrobe vína kraľujú iné kúty sveta a každý kontinent má svoju vinársku topku.

Juhoafrická republika – prvé víno Afriky

V Afrike siaha história najlepšieho vína do roku 1685, kedy Holanďan Simon van der Stel kúpil stovky hektárov pôdy na východnej strane Stolovej hory v Kapskom Meste a založil tu prvé vinárstvo – Groot Constantia, ktorého návštevu pri dovolenke v najkrajšom meste Afriky určite nevynechajte.

Jedinečná mikroklíma, prítomnosť Atlantiku a jeho chladivý efekt spôsobujúci pomalé dozrievanie hrozna prináša víno jedinečných kvalít, ktoré si vychutnával aj Napoleon Bonaparte. Najznámejšou a najlepšou sortou je tu Pinotage, ktorého jemnú chuť oceníte ešte viac pri pohľade zo Stolovej hory na jednu z najkrajších scenérií sveta. Návšteva týchto viníc sa dá spojiť s juhoafrickým safari či najkrajšími vodopádmi sveta – Viktóriinymi vodopádmi.

Kapské mesto, Juhoafrická republika, BUBO
Kapské Mesto sa pýši vinicami v jednom z najkrajších prostredí sveta. Foto: BUBO archív.

Argentína a Čile – americký zázrak

Jednu juhoamerickú krajinu obmýva Atlantický oceán, druhú zase Tichý. Návšteva Argentíny nie je kompletná bez nahliadnutia do mesta Mendoza a okolitých viníc, ktoré sú najvyššie položenými na svete (vo výške 1 650 m.n.m.). Spôsob výroby vína je tu ekologický, pôdu zavlažujú vodou zo snehu a ľadu nádherných Ánd a slávny Malbec pravidelne získava medaily v najlepšej svetovej konkurencii.

Vinohrady v susednom Čile sa nachádzajú v najlepších apeláciách ako Maipo, Apalta, Casablanca, Rapel, Leyda či Curico. Každé z vín je v niečom rozdielne a jedinečné. Najpopulárnejšou odrodou je Carmenére, podáva sa najmä k jemne pikantným jedlám. Otvoriť si fľašu prestížneho vína na hraniciach Argentíny a Chile v úžasnej Patagónii s výhľadom na masív Torres del Paine je zážitkom na celý život.

Argentína, Malbec, víno, BUBO.
Argentínsky Malbec čaká na ochutnávku. Foto: Katarína Líšková, BUBO.

Francúzsko – originál je len jeden

Najlepšou vínnou oblasťou Európy, a zrejme aj sveta, je Haut-Médoc v pôsobivej usadlosti Château D’Agassac v blízkosti slávneho Bordeaux. Na 43 hektároch pôdy sa pestujú tri rôzne druhy vína na troch rôznych podložiach – jemný štrk, piesočnatá pôda a ťažká ílovitá pôda. Typ pôdy sa odráža aj vo výslednej chuti vína.

Hrozno sa ručne zbiera a triedi, presunú ho do teplotne regulovaných sudov z nehrdzavejúcej ocele a na víno sa premieňa 3-4 týždne. Unikátnu chuť však naberá ďalších pätnásť mesiacov. Rozoznáte Cabernet Sauvignon od Merlotu? S profesionálnym someliérom sa to na gurmánskom zájazde do Francúzska naučíte okamžite.

Francúzsko, víno, BUBO
Pôsobivá francúzska usadlosť Château D’Agassac pri Bordeaux láka nielen vínom. Foto: David Winter, BUBO.
Výber francúzskych vín, BUBO.
Výber francúzskych vín je naozaj bohatý. Foto: David Winter, BUBO.

Viac o krajinách s top vínom čítajte na bubo.sk.


Text: BUBO
Foto: BUBO – Katarína Líšková, Robert Taraba, David Winter

2/2
Zavrieť reklamu