Ktoré antické pamiatky sa oplatí vidieť?
Antické pamiatky nenájdete iba v Grécku či Taliansku, keďže Rimania roztrúsili svoje stavby aj po Škótsku, severe Afriky či na Blízkom východe. Ktoré sú tie najkrajšie?
Antické pamiatky, teda tie so starogréckym a starorímskym základom, tvoria základ našej minulosti. Ukazujú nám, aká vyspelá bola Európa v období, keď tu vznikala prvá demokracia. Vtedajšie prekvapivo rozvinuté mestá obdivujeme dodnes.
Singapur – skvosty mesta z inej planéty
Koloseum v Ríme
Najväčšie koloseum sveta, prekrásna stavba postavená za cisára Vespasiana. Minimalistická a ohromná, aj dnes vzbudzuje úctu a zdá sa nám moderná. Ide o jediný novodobý div sveta na európskej pôde. Okrem gladiátorov tu bojovali aj lode, keďže Koloseum vedeli napustiť vodou a jeho kapacita do 80 000 divákov je skutočne obdivuhodná.
Hatra v Iraku
Hatru navštívi v porovnaní s rímskym Koloseom zlomok turistov. Nečudo, nachádza sa totiž južne od Mosulu a skrýva v sebe unikátnu zmes architektúry. Postavili ju Parti, ovplyvnili Rimania a Islamský štát ju chcel zničiť, no neuspel. Išlo o obchodné bohaté mesto, kadiaľ prúdil tovar z Blízkeho východu, Perzie, južnej Arábie či Kaukazu. Vo vnútri chrámov sú dodnes chodby vyplnené reliéfmi, torzami sôch.
Akropola v Aténach
V celom Grécku niet slávnejšej stavby ako Parthenón bohyne Atény. Dnešnú podobu získala vďaka demokratovi Periklovi v roku 438 p.n.l. Dórsky Parthenón si nepamätá vojská Peržana Xerxésa, ktorý vypálil Atény, ale pamätá si, ako gréckych a rímskych bohov postupne nahradili kríže. Dnešné výškové budovy nekazia panorámu mesta a Akropolu môžete obdivovať z každého kúta Atén. Žiaden zájazd do Grécka nemôže Akropolu obísť.
Všetky antické pamiatky môžete navštíviť na dovolenke s BUBO.