Kvíz | Spoznáte slovenské hrady a zámky podľa jednej fotky?
Na Slovensku sa nachádzajú desiatky až stovky hradov, zámkov, kaštieľov, či zrúcanín; pričom všetky z nich majú za sebou bohatú históriu. Otestujte sa a zistite, ako dobre ich poznáte!
Spoznáte slovenské hrady a zámky podľa jednej fotografie?
Otestujte sa hneď teraz!
Nad ktorým mestom stojí tento hrad? Nad:
Prvá zmienka o Ľubovnianskom hrade pochádza z roku 1311. Spolu s trinástimi spišskými mestami sa dostal do poľského zálohu začiatkom 15. storočia. Legenda hovorí, že v roku 1768 bol na Ľubovnianskom hrade väznený šľachtic, cestovateľ a neskorší kráľ Madagaskaru, Móric Beňovský. Významným majiteľom hradu, ktorý sa aj zaslúžil o jeho čiastočnú rekonštrukciu a vznik múzea bol na konci 19. a v prvej polovici 20. storočia gróf Zamoyski.
Poznáte tento kaštieľ? Ide o:
Kaštieľ bol pôvodne postavený ako poľovnícky zámoček rodiny Pálffyovcov - a to na konci 19. storočia. Neďaleko budmerického kaštieľa sa nachádzala dokonca aj bažantnica. Pri jeho stavbe sa pravdepodobne inšpirovali francúzskymi kaštieľmi a zámkami. V roku 1945 bol vykradnutý.
Poznáte túto zrúcaninu? Ide o:
Hrad sa nachádza približne 2 km od obce Blatnica a nesie rovnaký názov. Prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1300 a hral dôležitú rolu počas protihabsburských povstaní. Po povstaniach sa hrad dostal do rúk jeho pôvodným majiteľom, Révayovcom, ktorí ho obývali do konca 18. storočia. Odvtedy pustol. V roku 2008 sa do jeho obnovy pustilo združenie záchrany hradu Blatnica - Diadém.
Poznáte tento zámok? Ide o zámok:
Zámok nad mestom Hlohovec patril viac ako 200 rokov rodu Erdödy, ktorí ho aj z pôvodného hradu prestavali na barokový kaštieľ. Prešiel viacerými vlastníkmi, nejaký čas chátral, až kým ho dobrovoľníci z OZ Zámok Hlohovec spolu s mestom Hlohovec nezrekonštruovali. Pre verejnosť je otvorený od roku 2019.
Poznáte túto zrúcaninu? Ide o:
Prvá zmienka o hrade Beckov pochádza z 12. storočia, v roku 1729 ho zachvátil požiar a odvtedy chátral a nedočkal sa zásadnej obnovy a rekonštrukcie. Hrad sa nachádza nad rovnomennou obcou neďaleko Nového Mesta nad Váhom a Trenčína.
Tento hrad má prívlastok jedného zo slovenských regiónov:
S Oravským hradom sa spájajú mená ako Matúš Čák Trenčiansky, Magister Donč, či Matej Korvín. Najznámejším vlastníkom bol však uhorský palatín, Juraj Thurzo. Hrad v roku 1800 vyhorel, veľkú zásluhu na jeho oprave mal na prelome 19. a 20. storočia Jozef Pálffy. Dnes je otvorený pre verejnosť a v obci Oravský Podzámok sídli Oravské múzeum.
Poznáte tento kaštieľ? Ide o kaštieľ:
Dlhé roky patril kaštieľ v Humennom rodu Drugethovcov, neskôr ho získali Andrássyovci, ktorí ho prestavali v štýle francúzskych barokových zámkov. Dnes v ňom nachádzajú expozície Vihorlatského múzea.
Poznáte tento objekt? Ide o:
Panstvo v Bytči vlastnila v období renesancie rodina Thurzovcov. Uhorský palatín Juraj Thurzo, dal v Bytči postaviť aj tzv. Sobášny palác, ktorý bol určený na dôležité rodinné udalosti - svadby a pod., keďže mal viacero detí - sedem dcér a jedného syna. Neskôr sa dostal do vlastníctva Esterházyovcov a Popperovcov, dnes patrí Sobášny palác v Bytči medzi výstavné priestory Považského múzea.
Poznáte tento hrad? Nachádza sa:
Ešte predtým, ako tu stál hrad, tu bol cintorín a pravdepodobne aj kostol, ktorý obyvatelia mesta opevnili. Opevnenie tu pravdepodobne vzniklo ešte skôr, ako boli Kremnici udelené kráľovské mestské privilégiá (1328). V 14. storočí bol areál prestavaný na hrad, neskôr tu pribudol kostol sv. Kataríny. Od 17. storočia bol postupne hrad prispôsobovaný primárne sakrálnej funkcii. V roku 1970 bol vyhlásený na Národnú kultúrnu pamiatku.
Na romantickom zámku sa nakrúcala aj rozprávka Fantaghiro. Kde sa nachádza?
Prvá písomná zmienka o Bojnickom zámku pochádza z roku 1113. Medzi majiteľmi a správcami sa vystriedali okrem iných aj Matúš Čák Trenčiansky, Matej Korvín a Thurzovci. V roku 1643 ho dostal rod Pálffyovcov. Jeho posledný šľachtický majiteľ, Ján František Pálffy sa ho rozhodol prestavať do romantizujúcej podoby - takej, akú poznáme dnes. Inšpiroval sa pri tom francúzskymi zámkami.
Kde sa nachádza tento kaštieľ?
Na mieste kaštieľa vo Svätom Antone stál už v 15. storočí opevnený hrádok, namiesto neho tu pribudol v roku 1744 neskorobarokový kaštieľ. S objektom sa spájajú dva významé rody: Koháry a Coburg. Od 60. rokov 20. storočia slúži ako múzeum s umelecko-historickou a poľovníckou expozíciou a od roku 1985 je Národnou kultúrnou pamiatkou.
Ako sa nazýva táto zrúcanina hradu? Ide o:
Hrad oplýva mnohými legendami. V polovici 16. storočia ho do zálohy dostal rod Nádašdyovcov, do trvalého vlastníctva ho získal gróf František Nádašdy v roku 1602. Po jeho smrti ho zdedila jeho manželka Alžbeta Báthoryová, známa tiež ako Čachtická pani. Legendy hovoria, že Alžbeta v túžbe byť večne mladou zabíjala svoje mladé slúžky a dievčatá z okolia. Po súdnom procese bola v roku 1610 odsúdená na doživotný pobyt vo väzení na Čachtickom hrade, kde aj zomrela.
Nad akou obcou sa nachádza tento zámok?
Azda najznámejšími vlastníkmi zámku boli rody Erdödy a Pálffy. Práve Pállfyovci mu dali čiastočne romantizujúcu podobu, pričom do tej súčasnej podoby bol zámok zrekonštruovaný v rokoch 1949 - 1957. Dnes sa v ňom nachádza kultúrne centrum Slovenskej akadémie vied.
Kvíz pre všetkých mačkomilov. Poznáte najobľúbenejšie mačacie plemená?
Text: EF podľa www.hrady-zamky.sk
Foto: Shutterstock