Ako dobre poznáš kaštiele na Slovenku?

3. marca 2021
Kaštieľ Betliar. Foto: Shutterstock

Otestuj sa, či poznáš zaujímavosti o kaštieľoch v našom okolí.

0%

Uhádneš, kde sa nachádza tento kaštieľ?

Kaštieľ Betliar. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Kaštieľ v Betliari je najnavštevovanejším kaštieľom juhovýchodného Slovenska. Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného hradu Bebekovcov. Dal ho postaviť Štefan Andráši ako poschodový, ešte opevnený hrad so štyrmi nárožnými vežami. Kaštieľ zaplnili Andrášiovci množstvom vzácneho nábytku, umeleckých diel a zbierok.

Keďže sa v Betliari nachádza mnoho umeleckých diel a zbierok, z akého storočia pochádza najstarší obraz v kaštieli?

Kaštieľ Betliar. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Najstarší obraz v kaštieli pochádza zo 16. storočia zobrazuje Ježiška a troch kráľov. Návštevníci môžu okrem tejto výnimočnej pamiatky vidieť aj 44 miestností kaštieľa, rôzne plastiky, portréty, svadobné truhlice a pôvodný nábytok z 18. a 19. storočia.

V 17. storočí došlo k deleniu rodového majetku Andrášiovcov, čím vznikli dve vetvy rodu – staršia, so sídlom v Betliari. Uhádneš, kde sídlila mladšia vetva tohto rodu?

Kaštieľ Krásna hôrka. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Mladšia dlholúcka vetva rodu zostala na hrade Krásna Hôrka. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1333. Hrad je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou. Hrad Krásna Hôrka je žiaľ od 10. marca 2012 z dôvodu rekonštrukčných prác až do odvolania zatvorený.

Tento kaštieľ sa nachádza neďaleko Banskej Štiavnice a od roku 1985 je evidovaný ako národná kultúrna pamiatka. V ktorej obci ho nájdeme?

Kaštieľ Svätý Anton. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Kaštieľ Svätý Anton označovaný aj ako kaštieľ Antol alebo Koháriovský kaštieľ, je kaštieľ nachádzajúci sa pod lesom v obci Svätý Anton. Je to pomerne dobre zachovaný neskoro barokovo - klasicistický kaštieľ s rozsiahlym anglickým parkom sprístupnený verejnosti. V priestoroch kaštiel'a sú dnes expozície múzea. O kaštieli sa traduje, že jeho stavba symbolizovala kalendárny rok - má 4 brány (= ročné obdobia), 12 komínov (= mesiacov), 52 izieb (= týždňov) a 365 okien (= dní), dnes po prestavbe to však už nie je možné potvrdiť.

Kaštieľ vo Svätom Antone je známy aj ako poľovnícke múzeum. Každoročne sa tu preto konajú obľúbené slávnosti pod názvom...

Kaštieľ Svätý Anton. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Kaštieľ vo Svätom Antone každoročne víta svojich návštevníkov aj obľúbenými slávnosťami nazývanými ako Dni svätého Huberta. Súčasťou osláv je množstvo atraktívnych sprievodných podujatí. Už tradične sa slávnosti otvárajú Svätohubertskou omšou so slávnostným sprievodom a uloveným jeleňom a obetnými darmi, ktoré sú velebou prírody, dôstojným obradom, ktorým poľovníci ďakujú Stvoriteľovi za živú prírodu. Pre každý ročník sú pripravené nové, zaujímavé výstavy. Dni svätého Huberta sú zdrojom poučenia i zábavý pre všetkých milovníkov kultúry, prírody i poľovníctva.

Tento kaštieľ je často využívaný ako sídlo pre honosné svadby ale i kultúrne akcie. Poznáš jeho názov?

Beladice. Foto: Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Kaštieľ nechala vybudovať rodina Jesenských v roku 1820 a ihneď po dokončení sa stal prepychovým šľachtickým sídlom. Je pôsobivý aj v interiéri: zábradlie vstupného schodišťa je vyhotovené viedenským umeleckým zámočníkom J. Wagnerom a oku neuniknú ani pôsobivé vitráže v oknách pri hlavnom vstupe. V súčasnosti v priestoroch kaštieľa sídli hotel, ktorý je známy výnimočnou gastronómiou, čo ho predurčuje byť vhodným miestom pre spoločenské akcie.

V okolí kaštieľa v Beladiciach sa nachádza pôsobivý park. Z pôvodnej výzdoby kaštieľa sa niektoré prvky nezachovali, boli zničené alebo zmizli. No vďaka práci keramikov získal areál novú jedinečnú identitu a predstavujú sa v ňom súčasné svetové keramické trendy. Uhádneš, vďaka čomu?

Kaštieľ Beladice. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Prírodná galéria umeleckej keramiky je výsledkom medzinárodných workshopov, ktoré sa konali v parku v areáli kaštieľa od roku 1999. Doposiaľ sa ich zúčastnilo viac ako 50 umelcov z 22 krajín sveta. Vďaka tomu sa park pretransformoval na prírodnú galériu, ktorá je unikátna v rámci celého Slovenska. Galéria je voľne prístupná všetkým návštevníkom kaštieľa, hotela, turistom a širokej verejnosti.

Tento palác je súčasťou zámockého areálu a patrí medzi najvýznamnejšie renesančné pamiatky v strednej Európe. Jeho atraktivitu zvyšuje aj fakt, že sa v ňom v roku 1708 zdržiaval aj Juraj Jánošík. Kde sa palác nachádza?

Kaštieľ Bytča. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Sobášny palác v Bytči je súčasťou známeho zámockého areálu a patrí medzi najvýznamnejšie renesančné pamiatky v strednej Európe. Samotný areál pozostáva z renesančného kaštieľa so štvorcovým pôdorysom (od roku 1970 evidovaný ako národná kultúrna pamiatka) a Sobášneho paláca. Zaujímavosťou je, že v kaštieli sa v roku 1708 zdržiaval Juraj Jánošík, ešte však nie ako známy zbojník, ale ako člen cisárskej posádky.

Zvláštnosťou tohto kaštieľa je figurálna sgrafitová výzdoba so 150 mýtickými a historickými postavami, ktorá medzi slovenskými historickými stavbami nemá obdobu. V ktorej obci sa ukrýva?

Kaštieľ Fričovce. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Vo Fričovciach každého upúta renesančný kaštieľ, ktorý je prejavom vyvrcholenia obdobia výstavby kaštieľov na Slovensku. Bol postavený v rokoch 1623-1630. Je jedinečný svojou sgrafitovou figurálnou výzdobou, ktorá bola dokončená v roku 1630, maliarom a grafitárom Martinom Waxmanom. Práve ten vytvoril svoje dielo použitím techniky dvojfarebného sgrafita a to použitím slonovej kosti a sivočierneho uhlia. Pri pohľade na sgrafitovú výzdobu si všimnete, že umelec znázornil hlavy s porovnaním s telom postáv väčšie, aby uplatnil zásadu vertikálneho perspektívneho pohľadu diváka zdola nahor.

Dedinka, v ktorej sa tento útly kaštieľ nachádza, je úzko spätá s počiatkami slovenskej kinematografie: natáčal sa tu prvý slovenský hraný film – nemý Jánošík bratov Siakeľovcov, vďaka ktorému sa Slovensko zaradilo k prvým desiatim krajinám na svete, ktoré vyrobili dlhometrážny hraný film. V ktorej obci tento kaštieľ nájdeme?

Správne! Nesprávne!

Neveľký, neskorobarokový kaštieľ z 18. storočia patriaci rodu Prónayovcov sa ukrýva v romantickej turčianskej dedinke Blatnica.

Prónayovský kaštieľ spätosť Blatnice s domácou kinematografiou aj naďalej utužuje, nachádza sa tu totiž múzeum známeho fotografa a filmára. Aké je jeho meno?

Kúria_v_Blatnici
Správne! Nesprávne!

Karol Plicka je známy fotograf a filmár, ktorý sa taktiež nemalou mierou zaslúžil o rozvoj tuzemskej filmovej tvorby. Múzeum Karola Plicku je súčasťou Slovenského národného múzea. O Plickovi sa hovorí ako o umelcovi deviatich remesiel. Bol fotografom, etnografom, filmovým režisérom, scenáristom, dokumentaristom, kameramanom, pedagógom, ale tiež hudobným vedcom a jedným zo zakladateľov Akadémie múzických umení (FAMU) v Prahe.

Ako dobre poznáš kaštiele na Slovenku? Otestuj sa, ktoré zaujímavosti poznáš z kaštieľov v našom okolí.
Výborne!

Kaštieľ Betliar. Foto: Shutterstock

Naše kaštiele poznáš výnimočne dobre. Ak chceš, vyskúšaj si aj kvíz, či poznáš aj hrady a zámky Banskobystrického kraja.
Celkom dobré!

Kaštiele nie sú také známe ako hrady a zámky, ale poznáš ich celkom dobre. Ak chceš, vyskúšaj si aj kvíz, či poznáš aj hrady a zámky Banskobystrického kraja.
Uuups...

Kaštieľ Klátova nová ves. Foto: Shutterstock

Kaštiele nie sú také známe ako hrady a zámky, takže je ešte čo spoznávať. Ak chceš, vyskúšaj si aj kvíz, či poznáš aj hrady a zámky Banskobystrického kraja.

Text: VF
Foto: Shutterstock; Wikipedia: János Korom Dr. – originally posted to Flickr as Beladice (22); Blatnica: Pudelek (Marcin Szala); Janahuu

Vaše reakcie