Najkrajšie rieky sveta. Ktoré sú výnimočné?
Pohľad na rieku a jej okolie taktiež môže byť dobrým dôvodom na vycestovanie. Nielen flóra či fauna, ale aj unikátna kultúra a život okolo riek, sú ohromným ťahákom. Vybrali sme preto výnimočné svetové rieky, ktoré lákajú vodou i svojím okolím a sú dôležité pre život.
Ľudia sa najčastejšie kochajú výhľadmi na more či šíry oceán, podvedome ale všetci chápu, že rieka je život a pitná voda. Skutočne veľké a známe svetové rieky sú očarujúce, v mnohých náboženstvách sú uznávané ako matky či otcovia a sú veľkým obohatením každej cesty do zahraničia.
New York zadarmo? Sedem atrakcií, pri ktorých neutratíte ani dolár
La Plata
Nie každý považuje La Platu za rieku. Niektorí ju definujú skôr ako spoločné ústie riek Paraná a Uruguaj do oceánu, iní ako záliv či okrajové more. Pokiaľ ju však berieme ako rieku, je najširšou na svete s 230 km.
Rozloha rieky je 35 000 km2 a s prítokom Paraná má La Plata dĺžku 4 880 km. Unikátna je preto, že spája dve hlavné juhoamerické mestá – Buenos Aires a Montevideo, ktoré sú od seba vzdialené taktiež 230 km. Vďaka bahnu a piesku, vznikajú v sútoku riek Paraná a Uruguaj ostrovy, kde si boháči budujú svoje vily a víkendové rezidencie – najznámejším je mesto Tigre.
Colorado
Colorado je scénické a rieka má aj tie najkrajšie a najnavštevovanejšie prírodné klenoty USA – Grand Canyon a Horshoe Bend. Celkovo nájdete okolo rieky Colorado 11 národných parkov a kaňonov, napríklad aj extrémne fotogenický Antelope pri meste Page či najznámejšiu priehradu sveta Hoover Dam v blízkosti Las Vegas.
Pre Američanov je rieka Colorado ústiaca v Rocky Mountains nesmierne dôležitá, dlho bola hlavným zdrojom obživy pre juhozápad krajiny a aj dnes od nej závisí živobytie až 40 miliónov ľudí. Má dĺžku 2 330 km a pokiaľ vás zaujímalo, odkiaľ má svoj názov, ten pochádza zo španielčiny z označenia pre „farebné” červenkasté – kvôli veľkému zaťaženiu bahnom.
Leto plné zážitkov v regióne Stredné Slovensko
Eufrat a Tigris
Rieky, ktoré pozná každý, no navštívil ich málokto. Slávna Mezopotámia sa pritom nachádza práve medzi Eufratom a Tigrisom a je snom každého cestovateľa a milovníka histórie. Nebyť existencie riek, z púštnej oblasti by určite nebola kolíska civilizácie. Rieky sa stretávajú pri mestečku Al-Qurnah a spolu vyformujú rieku Šatt al-Arab. Domáci tvrdia, že tu je biblický Raj a rastie tu Strom poznania – Adamov strom.
Pri porovnaní zistíte, že Tigris je tmavší, pramení v Tauruse a má 1 950 km. Naopak, Eufrat je zelenší a svetlejší. Má 2 800 km ako najväčšia rieka Blízkeho východu.
Tento kvíz vás naučí, ako sa správať na svahu
Níl
Prameň Nílu, rieka Kagera, vyteká až z pralesnej oblasti Viktóriinho jazera ako Biely Níl a tu môžete najlepšie na svete vidieť horské gorily. Modrý Níl zase pramení v Etiópii a spolu sa stretávajú a spájajú do jednej rieky v sudánskom Chartúme.
Najdlhšiu rieku sveta, ktorá má 6 650 km, najlepšie spoznáte v Egypte, kde si viete prenajať feluku a od najjužnejšieho mesta od Abú Simbel s prekrásnymi chrámami Ramsesa II. sa preplaviť až po deltu Nílu v civilizovanej Alexandrii, kde je pochovaný Alexander Macedónsky a kde sa Kleopatra stretávala so svojimi milencami – Marcom Antoniom a Júliom Cézarom. Cestou obídete pyramídy v Gize, teda jeden z pôvodných siedmich divov sveta.
Amazonka
Ide o rieku, ktorá má najväčšie zásoby pitnej vody na svete a pred druhým Ruskom ide až o dvojnásobok (pre porovnanie je to 8 200 km3 ku 4 508 km3). Celá Európska únia má zásoby na úrovni 2 000 km3. Amazonka je najmohutnejšou riekou sveta s najväčším svetovým povodím, prietokom a vidieť ju je obrovský zážitok.
Približne 15 km nižšie po prúde od mesta Manaus ukrytého v džungli je miesto, kde rieka Amazonka vzniká spojením obrovskej tmavej rieky Río Negro a mútnej vody rieky Solimões. V rieke plávajú pirane, ryby tambaqui či pirarucu (arapaina). Piraruca, prezývaná aj „dinosauria ryba“, je jednou z najväčších sladkovodných rýb sveta a dosahuje bežne hmotnosť nad sto kg.
Viac informácií sa dozviete priamo na stránke BUBO.
Text: BUBO
Foto: BUBO – Ľuboš Fellner, Miroslava Dlhá