New York zadarmo? Sedem atrakcií, pri ktorých neutratíte ani dolár

Brooklyn Bridge, New York

Prečítajte si zoznam atrakcií a zážitkov, za ktoré v New Yorku neutratíte ani dolár.

O New Yorku sa traduje mnohé. Napríklad aj to, že prejsť peši celé mesto by vám trvalo vyše 100 dní. Alebo že návšteva mesta gigantických mrakodrapov za Atlantikom vám zruinuje váš bankový účet. Je to ale naozaj pravda? Nie, vôbec to tak nemusí byť a mnohé topy mesta si viete pozrieť úplne zadarmo.

Central Park

Obrovské množstvo zelene, jazierok, fontán, mostov, veľa príležitostí na krásne prechádzky či pikniky. To definuje Central Park ako jeden z najznámejších parkov na svete. Pouliční umelci na každom kroku, úžasná panoráma mrakodrapov, Hotel Plaza z filmovej série Sám doma. To všetko uvidíte v New Yorku pri vstupe do Central Parku, za ktorý sa neplatí.

Central Park, New York
Panoráma mrakodrapov z Central Parku. FOTO: Veronika Hulíková, BUBO.

Brooklynský most

Ikonická mostná konštrukcia spájajúca Manhattan a Brooklyn. Peši ju odporúčame prejsť počas východu slnka, kedy tu budete takmer sami a vychutnávate si zadarmo výhľady na panorámu Veľkého jablka vrátane Sochy slobody. Pod vami premávajú typické žlté taxíky či školské autobusy a vy zažívate ducha Ameriky.

Brooklyn Bridge, New York
Brooklynský most ponúka úžasné výhľady. FOTO: Michal Čičmanec, BUBO.

High Line

Nikdy ste o tejto atrakcii nepočuli? Ide o jedinečný park postavený na opustenej nadzemnej železnici uprostred Manhattanu – presnejšie deväť metrov nad ňou. Starú trať pretransformovali na promenádu, ktorú lemujú kvetinové záhony, aktuálne umelecké inštalácie, sochy a výstavy. Staré i nové časti mesta máte ako na dlani a zadarmo spoznávate miesta, ktoré tak dôverne poznáte z filmov.

High Line, New York
Prechádzka po High Line patrí medzi najvyhľadávanejšie v meste. FOTO: Monika Šeniglová, BUBO.

Staten Island Ferry

Plaviť sa okolo Sochy slobody, ktorá je ikonou USA, je snom mnohých. Málokto vie, že tento zážitok viete uloviť bez toho, aby ste siahli do svojej peňaženky. Stačí nasadnúť na Staten Island Ferry v Manhattane, ktorá vás dostane do štvrte Staten Island. Hovoríme o trajektovej službe, ktorá je k dispozícii pre všetkých cestujúcich úplne zadarmo. A čo je tiež úžasné, netreba sa časovo prispôsobovať, trajekt totiž premáva každý deň a neustále, cez rannú a večernú špičku počas každých 15 až 20 minút. Pri presune z jednej mestskej časti do druhej sa plavíte okolo Sochy slobody a vychutnávate si úžasné panoramatické výhľady z vody.

Staten Island Ferry, New York, USA
Plavbu pri Soche slobody viete absolvovať úplne zadarmo. FOTO: Monika Šeniglová, BUBO.

Grand Central Terminal

Nádherná historická železničná stanica je jednou z hlavných atrakcií mesta. Hlavná sála tejto stanice sa považuje za architektonický skvost. Aj vďaka tomu sa často objavuje v rôznych známych filmoch, napríklad aj v kreslenej verzii animáku Madagaskar. Jej návšteva stojí za to, keďže ide aj o živé centrum s obchodmi, reštauráciami a dočasnými galériami. Luxusný interiér je ďalším zážitkom zadarmo.

Grand Central Terminal, New York, USA
Grand Central to svojou krásou prerazila do viacerých filmov. FOTO: Michal Čičmanec, BUBO.
Grand Central Terminal, New York, USA
Slávna železničná stanica disponuje interiérovým luxusom. FOTO: Michal Čičmanec, BUBO.

New York Public Library

Vstup do newyorskej verejnej knižnice je úplne zadarmo. Nádherné miestnosti na čítanie a mnoho kníh na výber, to učaruje aj človeku, ktorý až tak neobľubuje čítanie. Najlepšie sa k nej dostanete od Grand Central Terminal a cestu vám ukáže Library Way – chodník slávnych citátov o literatúre a čítaní. Prípadne sa môžete usadiť v blízkom Bryant Parku, ktorý hostí rôzne podujatia, koncerty a premietania počas celého roka.

New York Public Library
Knižnica v New Yorku a Bryant Park pri sebe – pohľad zhora. FOTO: archív BUBO.

Zoo v Bronxe

Áno, aj vstup do zoo v New Yorku viete mať pre seba zadarmo. Konkrétne je tento domov zvierat medzi najväčšími a najstaršími zoo v USA. Jej veľkosť a rozmanitosť vyráža dych. Navyše je známa aj svojimi modernými a dobre navrhnutými expozíciami, ktoré poskytujú zvieratám ich prirodzené prostredie a pre návštevníkov aj vzdelávacie programy. Vstup do zoo je však zadarmo iba v stredu a lístky si treba rezervovať vopred.

Tak čo, presvedčili sme vás o tom, že aj New York sa dá spraviť lacno? Ešte viac tipov na takéto atrakcie nájdete v blogu New York zadarmo z dielne cestovnej kancelárie BUBO. Pokiaľ chcete New York spoznať inak, komplexne a s profesionálnym slovenským sprievodcom, poďte s BUBO na zájazd do USA.

Vedeli ste, že…? BUBO má najviac cestovateľských blogov na Slovensku, ktoré poskytujú užitočné rady všetkým cestovateľom. Presvedčte sa o tom na stránke bubo.sk/blog.


Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Michal Čičmanec, Monika Šeniglová, Veronika Hulíková, Shutterstock, archív BUBO

1/1
Zavrieť reklamu