Naturálne spa pre každého: Ako načerpať energiu v zimnom lese?
Les je súčasťou človeka od nepamäti. V minulosti bol naším útočiskom, zdrojom obživy a prirodzeným životným prostredím. Dnes žije celých 56 % svetovej populácie v mestách a priemerne trávi až 90 % (!) času v interiéri.
Sme odstrihnutí od prírody viac ako kedykoľvek predtým. Niet divu, že trpíme depresiami, keď sme prestali robiť to, čo nám je prirodzené – spájať sa s prírodou.
Spa pre dušu
Ak si dovolíme stráviť chvíľku v prírode bez rušivého vplyvu mobilu či počítača, telo sa uvoľní a myseľ rozjasní. Táto metóda pochádza z Japonska a volá sa Shinrin–yoku, po slovensky lesný kúpeľ. Nemusíte sa však kúpať naozaj (ak nechcete), pointou je vykúpať v atmosfére lesa svoje zmysly. Ročné obdobie pri tom nehrá rolu – lesné spa si môžete dopriať pokojne aj teraz v zime.
Viac ako obyčajná prechádzka
Lesný kúpeľ (po anglicky forest bathing,) je pojem, ktorý vznikol v Japonsku v 80. rokoch. Bol reakciou na náhly príval technológií v danom období a jeho cieľom bolo priviesť ľudí späť do lesov.
Lesný kúpeľ nie je turistika ani obyčajná prechádzka. Je to otvorenie zmyslov a spojenie sa prostredníctvom nich s prírodou – akýsi naturálny wellness pre telo, aj myseľ. Jeho hlavným zámerom je priniesť človeku duševnú pohodu a pomôcť v prevencii rôznych ochorení, ktoré sa viažu so stresom.
Aké sú jeho benefity?
Stromy vylučujú do svojho okolia biologicky aktívne látky, tzv. fytoncídy, ktoré sú priaznivé pre človeka a negatívne pre choroboplodné zárodky. Produkujú tiež terpény, voňavé esenciálne oleje, ktoré podporujú odbúravanie stresu, posilňujú imunitný systém, sú prevenciou pred vyhorením, zvyšujú koncentráciu či zlepšujú kvalitu spánku. A to je len niekoľko z mnohých pozitívnych účinkov lesa.
Veda potvrdzuje, že behať sa oplatí
Ako na lesné spa v zime?
Dobrou správou je, že nemusíte čakať do jari, aby ste si užili benefity prírodného spa, dopriať si ho môžete aj v studenom počasí. Stačí dodržať niekoľko základných pravidiel:
- Oblečte si teplé, nepremokavé oblečenie a vhodnú obuv (alebo to berte ako možnosť na suché otužovanie, ktoré má tiež svoje nespochybniteľné benefity, čo znamená, že si vezmite menej vrstiev).
- Nájdite si svoj kúsok prírody (les či park), kde sa vzdialite od ostatných ľudí a uniknete ruchu mesta.
- Vypnite mobil a všetky ostatné technologické prístroje.
- Nechajte sa viesť inštinktom. Počúvajte svoje zmysly a sledujte, kam vás zavedú.
- Neponáhľajte sa. Nemajte cieľ. Cesta sama je cieľ.
- Dovoľte prírode, aby sa s vami spojila prostredníctvom všetkých piatich zmyslov. Počúvajte vŕzganie snehu pod nohami, nasávajte chladný zimný vzduch, cíťte jemný vánok na tvári, chytajte padajúce vločky na jazyk, sledujte krásu navôkol.
- Zotrvajte tak dlho, kým sa nebudete cítiť uvoľnení, zrelaxovaní a šťastní.
Viac prírody, menej technológií
Počas lesného spa dbajte na to, aby bol váš mobilný telefón vypnutý alebo minimálne stíšený. Doprajete tak oddych telu aj mysli, popritom ušetríte dáta a znížite svoju spotrebu energií. A ako bonus vám zostane viac energie pre seba.
A presne to je hlavným zámerom iniciatívy Digitálna očista od SPP.
Na čo prihliadať pri výbere detskej lyžiarskej bundy?
Skutočná energia Vianoc
Digitálna očista od SPP je osvetou rozumného využívania digitálnych technológií, ktoré spotrebúvajú veľké množstvo elektrickej energie a produkujú nezanedbateľné množstvo CO2. Aj Vianoce si najlepšie užijeme vtedy, keď odložíme mobily a venujeme vzácnu energiu tomu, na čom naozaj záleží. To je skutočné teplo domova.
„Digitálna očista prospieva nielen životnému prostrediu, ale aj nám, ľuďom. Kvôli našim ‚sklíčkam dotykov‘, teda smartfónom, nám veľakrát uniká reálny svet okolo nás. Najmä počas sviatkov je dôležité odložiť mobily a vychutnávať si skutočnú energiu Vianoc v kruhu svojich blízkych,“ vysvetľuje zmysel Digitálnej očisty jej spoluautorka, riaditeľka odboru marketingu Ivana Zelizňáková.
Viac informácií sa dozviete na: Energia a CO₂ – SPP | Váš dodávateľ energií
Text: SPP
Foto: Shutterstock, SPP