Nepísané pravidlá behu. Riadite sa nimi aj vy?
Existuje množstvo nepísaných tréningových pravidiel, ktoré dodržiavajú profesionálni, ale aj amatérski športovci bez toho, aby hlbšie analyzovali, či majú nejaký zmysel. Ale sú tieto pravidlá skutočne užitočné? Pozreli sme sa im na zúbok.
4. pravidlo ~ 35 kilometrov pred maratónom stačí
Nie
Vo väčšine tréningových plánov na maratón figurujú behy s dĺžkou maximálne 35 kilometrov. Pre pretekárskych nováčikov preto býva posledných 7 kilometrov veľkou neznámou. To, samozrejme, predstavuje psychický aj fyziologický problém, pretože pri veľkom celkovom zaťažení vám sily vystačia len na 35 kilometrov.
TIP: Ak je vaším cieľom maratón dokončiť, potom si štyri týždne pred pretekmi vyskúšajte, aké to je, zdolať celú vzdialenosť. Bežte pomaly, s dlhšími oddychovými úsekmi strávenými chôdzou, aby ste sa nepreťažili. Ak sa chcete dostať pod štyri hodiny, potom si namiesto 35 kilometrov zabehnutých naraz naplánujte dva 21-kilometrové behy za deň, ráno a večer.
5. pravidlo ~ Kto netrénuje, stratí výkonnosť
Áno, ale…
Keď sú bežci zranení a nemôžu behať, sadnú väčšinou na bicykel, aby si udržali formu. Keď sa uzdravia, môžu opäť behať bez toho, aby stratili čokoľvek zo svojej anaeróbnej kondície. Háčik je v tom, že ustavičné udržiavanie formy preťažuje telo a bežcom hrozí opätovné zranenie.
Pomocou alternatívneho tréningu síce získate silu hnacieho motora – vaše srdce a kardiovaskulárny systém budú fit, ale po vynútenej pauze pre zranenie bude napchaný do malého auta, pretože svaly, šľachy a kostra si musia na beh opätovne zvyknúť.
TIP: Opatrný návrat k behu je po zranení nevyhnutný. Aby ste sa na to zmysluplne pripravili, mali by ste počas pauzy vynaložiť na anaeróbnu športovú záťaž iba polovičnú námahu oproti tomu, ako ste to robili pred zranením. Čas, ktorý takto ušetríte, radšej využite na dobehnutie svalových deficitov.
Ako sa vrátiť k behu po zranení? Tomu sa venujeme v tomto článku.
Poznáte štyri základné cviky bežeckej abecedy?
6. pravidlo ~ Čím štíhlejší, tým rýchlejší
Nie
Super štíhle telo je niečo ako marketingová značka ambicióznych bežcov. Veď prečo by mal človek so sebou vliecť svalstvo, ktoré nepotrebuje? Čo sa však často v prípade tohto pravidla ignoruje, je fakt, že stabilná vrchná polovica tela – a obzvlášť stabilná stredná časť – podporujú ekonomiku behu. Čím menej energie potrebuje trup na stabilizáciu, tým viac jej ostane k dispozícii pre svalstvo na nohách.
TIP: Dvakrát za týždeň zaraďte do svojho cvičebného programu silový tréning, ktorý bude zahŕňať cviky celého tela. Pri hornej polovici tela sa koncentrujte predovšetkým na brucho a chrbát.