Nevera a klamstvo vo vzťahu

30. januára 2024
Muž so ženou v posteli

Klame ten, kto hovorí, že nikdy neklame. Všetci sa niekedy uchýlime ku klamstvu, k nepravde alebo výhovorke. Keď však ide o naše vzťahy, najmä ten partnerský, chceme, aby boli pravé.

Túžime po intímnych vzťahoch bez pretvárky a klamstiev, aby sme sa s partnerom cítili bezpečne, verili si navzájom a mohli sa spoľahnúť jeden na druhého. Snáď nikto nejde do vzťahu s tým, že bude svojho partnera klamať alebo podvádzať, napriek tomu stúpajúci počet rozvodov a ľudí, ktorých trápia partnerské problémy, poukazuje na to, že sa nevyhneme ani klamstvu či podvádzaniu, aj keď vieme, že to náš vzťah môže naštrbiť alebo zničiť.

Prečo vo vzťahoch klameme a ako mať lepšie vzťahy, na to sme sa spýtali psychologičky a profesionálnej koučky Silvie Langermann.

Je nevera hlavným dôvodom, ktorý ničí vzťahy?

Klamstvo aj nevera sú väčšinou následkom toho, že vzťah nefunguje, nie príčinou. Štatisticky je najčastejšou príčinou rozvodov na Slovensku rozdielnosť pováh, názorov a záujmov manželov. Teda to, že si nerozumiete s človekom, s ktorým ste si kedysi rozumeli tak, že ste sa rozhodli prežiť s ním celý život.

V prieskume spred troch rokov Slováci uvádzali ako najčastejší dôvod nevery, že sa so svojím partnerom citovo odcudzili a chýba im jeho pozornosť. Sotva by ste si vzali za manžela niekoho, koho povaha, názory a záujmy sa nezhodujú s vašimi.

Citové odcudzenie alebo nedorozumenia ale neprišli zo dňa na deň. Je to výsledok toho, že sa jeden o druhého prestanete zaujímať, alebo na vzťahu prestanete pracovať. Môže vám v ňom niečo chýbať a neviete, ako si to s partnerom vyrozprávať. Ak ste vo vzťahu spokojní a máte naplnené všetky potreby, nemáte dôvod partnera zavádzať, ani si hľadať iného.

Ani vo vzťahu sa niekedy nevyhneme klamstvu. Prečo to robíme, keď vieme, že ho to môže ohroziť?

Presne preto, prečo klameme aj v iných veciach – chceme vyzerať lepšie, nechceme toho druhého raniť, chceme utajiť niečo, na čo nie sme hrdí. Pomôže, keď si uvedomíme, že pre všetko, čo robíme, máme dôvod. Aj pre klamstvá.

Keď poviete, že sa vám páči kabelka na narodeniny, je to rovnaké klamstvo, ako keď zatajíte, že ste boli s bývalým priateľom na káve. Dôvod môžete mať rovnaký – kabelka ani expriateľ nie sú pre vás dôležité a viete, že pravda by partnera ranila. No zatiaľ čo kabelka, ktorá ostane visieť v skrini, váš vzťah nezničí, tajné stretnutie s expriateľom môže znamenať potenciálne väčšie ohrozenie.

Predstavte si, že by takto partner oklamal vás. Nechceli by ste radšej vedieť pravdu?

Malé klamstvá teda neublížia?

A prečo potrebujete partnerovi klamať o malých veciach? Naozaj mu nechcete ublížiť, alebo sa snažíte pred ním vyzerať dobre? Vždy je lepšie zostať úprimní, aj zdanlivo neškodné klamstvo sa môže časom vypomstiť.

Ak je váš priateľ športovec a chce, aby ste s ním chodili na cyklotúry, no vy bicykel nemusíte, mali by ste mu to povedať. Ak sa dlhodobo budete tlačiť do niečoho, čo vám nie je po chuti, jedného dňa toho budete mať dosť a partner bude prekvapený, ako ste sa zmenili.

Možno si práve spoločnú záľubu v cyklistike povýšil na jednu z vecí, ktoré vás spájajú. Keby vedel od začiatku pravdu, mohli ste nájsť niečo iné, čo máte spoločné. Alebo by ste hneď na začiatku zistili, že jeho potreba bicyklovať sa každý víkend sa nezlučuje s vašimi potrebami.

Mali by sme hovoriť pravdu o všetkom?

Je dôležité byť úprimný a hovoriť si pravdu o podstatných veciach. Keď chcete mať fungujúci vzťah, mali by ste vedieť, ako taký vzťah – podľa vás– vyzerá. Čo od partnera potrebujete, ako chcete, aby ste spoločne fungovali, aké máte hodnoty, ako chcete žiť a aké miesto vo vašom živote bude mať váš partner.

Až keď to zistíte, dokážete reálne posúdiť, či si navzájom vyhovujete. Život s partnerom, ktorý má úplne iné hodnoty, očakávania, alebo chce iné veci ako vy, vyzerá dobre len v románoch. V každodennej realite potrebujeme vzťah postavený na tom, čo máme spoločné, práve preto, aby sme dokázali zvládnuť to, v čom sme odlišní.

žiarlivá žena kontroluje mužov telefón
Klamstvo aj nevera sú väčšinou následkom toho, že vzťah nefunguje, nie príčinou. Foto: Shutterstock.

V čom by sme mali mať s partnerom jasno?

Základom každého vzťahu je úprimná a otvorená komunikácia, aby sme si dokázali vyjasniť, čo treba a nemuseli sme sa uchyľovať ku klamstvu. Zároveň si tak vytvárame jedinečnú blízkosť a dôvernosť. Takto vzťah vyživujeme a nehrozí, že vychladne.

Ak chceme komunikovať úprimne a otvorene, musíme partnerovi povedať, čo od vzťahu očakávame a zaujímať sa o to, čo od neho očakáva on. Ale ako mu môžete povedať, ako si to predstavujete, keď neviete, čo chcete?

Mnohé páry, ktoré ku mne prídu na vzťahový koučing, zistia, že nemajú vyjasnené základné veci – čo od partnera potrebujú, čím je pre nich partner jedinečný, čo osobne robia pre svoj vzťah, ako obaja prežívajú, aké majú spoločné ciele. Keď si nevyjasnia tieto základné veci, môže to ich vzťah zničiť. Ale ak vedia, ako má ich vzťah vyzerať, môže sa tým veľa vyriešiť.

1/2
Zavrieť reklamu