Päť úrovní, na ktorých najčastejšie zlyhávajú medziľudské vzťahy

11. januára 2023
Zaľúbená dvojica.

Máte kamarátku, ktorej vzťahy nevychádzajú? Alebo takú, ktorá sa trápi v nefunkčnom partnerstve, či na druhé pohlavie rovno zanevrela? Možno aj vás niečo trápi (alebo ste vy tá nešťastná kamarátka). Na to, čo kazí naše vzťahy a prečo v nich zlyhávame, sme sa pozreli s profesionálnou koučkou Silviou Langermann.

Vzťahy nás vedia poriadne potrápiť. Len sa pozrite na najväčšie umelecké diela, či sú to knihy, obrazy, piesne alebo filmy – motívom väčšiny z nich je nešťastná láska. Každý, kto zažil útrapy z lásky, môže potvrdiť, že je lepšie o nich čítať, ako ich na vlastnej koži prežívať. Čo nám teda najčastejšie naše vzťahy kazí?

1. Nie sme v rovnováhe

Pre spokojný život potrebujeme, aby boli v rovnováhe tri najdôležitejšie zložky: vzťah k sebe, naplnenie – teda naša práca, poslanie, skrátka činnosť, ktorá nás baví a vidíme v nej zmysel a vzťahy. Vtedy máme dosť energie na tvorenie, dosahovanie úspechu, prípadne na to, aby sme mohli pomôcť iným.

Veľmi dôležité je tiež, aby sme vedeli, čo chceme. Neraz totiž skôr vieme, čo vo vzťahu nechceme. Ale ak vieme, ako si ho predstavujeme, potom preň môžeme niečo urobiť.

2. Očakávame

Anna už štyri roky čaká, kedy ju partner požiada o ruku. Ich dcéra má rok, ona by chcela ďalšie dieťa, ale chce sa najprv zaňho vydať. Každá debata o svadbe sa končí jeho konštatovaním, že manželstvo je len papier. Pre Annu je ale dôležité, nie preto, že sa to patrí, je to vyjadrenie, že patria k sebe a sú rodina. Nechce ho do svadby tlačiť, preto je škoda, že si to nevyjasnili skôr. Takto hrozí, že to bude „ich témou“ ešte dlhé roky.

Žena a muž sedia na gauči a nerozprávajú sa.
Každá nevyjasnená „téma“ nahlodáva vzťah. Otázkou je: Prečo si to nevieme povedať? Foto: Shutterstock.

Často máme veľké očakávania od partnera, od jeho správania, prejavov pozornosti či lásky a rešpektu. Nie vždy však vieme, čo presne chceme. Napríklad chcete mať s partnerom deti. Aj on ich chce, všetko vyzerá fajn. No ujasnili ste si, ako to bude, ako to bude, keď naozaj prídu? Kto bude s nimi doma, kto zostane v práci? Čo budete mať na starosti vy a čo on?

Kedy budete mať čas na seba a ako ho budete tráviť? Kedy a koľko času chcete mať pre seba? A povedali ste partnerovi, že je pre vás dôležitá svadba? Alebo očakávate, že bude z práce domov chodiť skôr, vezme deti na krúžok, na víkend ich občas odložíte k babke a že mu „trkne“ požiadať vás o ruku?

To, ako to chcete VY, nie je pre toho druhého samozrejmé. Že vás predsa pozná dosť na to, aby to vedel? To neobstojí. Môže si len domýšľať, preto je dôležité povedať si, ako to chcete. Inak si neviete vzájomne dať to, čo potrebujete a váš vzťah sa môže skončiť.

Každá nevyjasnená „téma“ nahlodáva vzťah, či sú to peniaze, bývanie, výchova, neprijatie od svokry alebo voľný čas, prípadne kamaráti. Otázkou ostáva: Prečo si to nevieme povedať?

1/3
Zavrieť reklamu