Osviežujúce tajchy v okolí Banskej Štiavnice. Čo o nich viete?
Hľadáte osvieženie v prírode? V okolí Banskej Štiavnice nájdete množstvo tajchov, v ktorých je čistá voda a sú obklopené prírodou. Spoznajte ich lepšie.
Koľko tajchov bolo pôvodne vybudovaných v okolí Banskej Štiavnice?
60 tajchov, ktoré boli poprepájané medzi sebou, dodávalo energiu pre baníctvo, ktoré v okolí Banskej Štiavnice kedysi veľmi prosperovalo.
Koľko tajchov zostalo zachovaných dodnes?
Zachovalo sa 24 tajchov, ktoré dnes už harmonicky zapadajú do okolitej prírody. Dajú sa využiť na kúpanie, člnkovanie, rybolov a v zime na korčuľovanie.
Ktorý tajch je najbližšie od centra Banskej Štiavnice, a zároveň patrí k tým najstarším tajchom?
Veľký vodárenský a Malý Vodárenský tajch s tyrkysovou vodou sa nachádzajú iba 15 minút peši z námestia sv. Trojice. Vodárenské tajchy patria podľa písomných záznamov k najstarším tajchom v Štiavnických vrchoch. Prvý sa spomína už od roku 1500 a od roku 1551 už dvojica tajchov. Ďalšie staré tajchy v okolí vznikali až v nasledujúcom storočí.
Čím boli tajchy napĺňané?
V okolí tajchov nie je žiadny výdatný vodný tok. Preto bol vymyslený systém, ako zbierať dažďovú vodu pomocou desiatok kilometrov jarkov.
Ktorý tajch je naväčší a patrí medzi tie najnavštevovanejšie?
Počúvadlianske jazero patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie tajchy. Je tým najväčším tajchom, miesto ako stvorené pre rodinné výlety. Od Počúvadla sa začína turistická trasa na vrch Sitno. Túra trvá asi 1 a pol hodiny a z vrchu je nádherný výhľad na okolie.
Kedysi však bol iný tajch tým najväčším v revíri. Kvôli bezpečnosti a hrádzi je teraz rozdelený na dve jazerá. Je to romantické miesto na kúpanie. Ako sa volá?
Richňavská nádrž bola najväčšia v revíri, ale kvôli netesnosti hrádze bola rozdelená na dve nádrže. Je to krásne miesto na rekreáciu.
V roku 1850 nariadila Viedenská vláda zriadenie kúpalísk pre „zabezpečenie zdravia a čistoty baníckeho ľudu“. Pri tomto obľúbenom tajchu boli postavené šatne a stanovený poriadok, podľa ktorého sa doobeda kúpali ženy a poobede muži. Ktorý tajch to bol?
Pravidlá kúpania boli stanovené dokumentom „Porádek na kúpania v Klingerstolnianskem tajchu“. Klinger je stále obľúbeným miestom na kúpanie, aj keď voda nie je príliš teplá. Z mesta vedie k tajchu romantický chodník lesom, je to obľúbené miesto prechádzok.
Ktorý tajch je najvyššie položeným tajchom?
Ottergrund leží vo výške 801 m. n. m. Nie je veľmi veľký, ale je jedným z najfotogenickejších tajchov, pretože za ním vidieť kalváriu a často sa tu pasú kone. Leží na nenáročnom turistickom chodníku Milana Kapustu, ktorý po traverze nad mestom a po baníckej žile Márie Terézie spája tajchy Červenú studňu a Klinger.
Tajch Rozgrund, ktorý leží pri ceste zo Štiavnice do Vyhní, sa využíva na:
Voda je tu veľmi čistá a je v najprísnejšom pásme ochrany ako zdroj pitnej vody. Preto je v tomto tajchu zakázané kúpanie aj lov rýb. Zaujímavosťou je, že Rozgrund držal svetové prvenstvo v strmosti hrádze až 111 rokov.
Pri lyžiarskom stredisku Salamandra leží:
Horný Hodrušský tajch existuje aspoň 400 rokov. Voda z neho poháňala stále viac banských zariadení. Neskôr pribudol aj Dolný hodrušský tajch. Po pretrhnutí hrádze a haváriách sa hrádza vyvyšovala. V súčasnosti k obnove tajchu prišlo až v súvislosti s výstavbou lyžiarskeho rezortu. Opäť sa v plnej kráse zaskvelo pôvodné (z roku 1834) precízne vyloženie hrádze kameňom.
Mesto Banská Štiavnica bola známa najmä pre ťažbu:
Banská Štiavnica bola známa najmä ťažbou striebra. Historické mesto Banská Štiavnica a technické pamiatky jeho okolia sú zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Vedeli ste o týchto 10 tipoch, ako ušetriť peniaze počas turistiky v zime?
Text: MS
Foto: MS, Shutterstock, Miro Pochyba