V srdci Štiavnických vrchov. Cyklistika okolo Banskej Štiavnice

Na bicykli okolo Banskej Štiavnice. Foto: Martin Sarvaš

Kedysi významná banícka oblasť, dnes miesto s nádhernou prírodou a širokými možnosťami pre cyklistov.

Na Slovensku je nesporne množstvo unikátnych miest, prírodných pamiatok či iných zaujímavostí, ale Banská Štiavnica je niečím výnimočná. Svojou unikátnosťou sa zapíše do duší každého z nás individuálnym spôsobom, a to sa nedá popísať, to treba zažiť.

Nás najviac zaujali tajchy a tajomno banskej histórie či života v tejto oblasti pred stovkami rokov, na fragmenty ktorého tu narazíte na každom kroku.

Mesto Štiavnica je zase ideálne miesto na dovolenku pre umelecké a romantické duše, kaviarenských pôžitkárov či obdivovateľov histórie. My sme si ako štart výletu zvolili Hotel Salamandra z jednoduchého dôvodu – dokáže pokryť všetky potreby cyklistov.

Cyklotrasy hneď za hotelom

Do Štiavnických vrchov sme vyrážali z Piešťan a naším cieľom bola Hodruša – Hámre, kde sme sa ubytovali v Hoteli Salamandra. V izbách bolo všetko dokonale prichystané, pekný výhľad na Horné hodrušské jazero a ešte taká drobnosť, ktorá nás naozaj potešila, boli ekologické toaletné potreby v kúpeľni.

Flowtrail Helligon trail je vhodný aj pre začiatočníkov. Foto: Martin Sarvaš
Flowtrail Helligon trail je vhodný aj pre začiatočníkov. Foto: Martin Sarvaš

V areáli rezortu je požičovňa bicyklov aj pumptrack, kde sa môžete baviť, a ktorý prispieva k budovaniu technických zručností potrebných pre jazdu v lese a na flow traile. Okrem toho zlepšuje schopnosť udržiavať rovnováhu, celkovú kondíciu a zároveň posilňuje sebadôveru jazdca.

Hneď za hotelom sa začína aj cyklotrasa, ktorá vedie po žltej značke až do sedla Červená studňa. Na úvodných troch kilometroch sme nastúpali 200 metrov, takže sme sa hneď na začiatku poriadne zapotili.

Od Červenej studne pokračuje pekná cyklotrasa po hrebeni, no my sme sa na rázcestí rozhodli, že zídeme do Banskej Štiavnice a dáme si nejaké to občerstvenie. V Štiavnici sme na bicykloch prešli hlavnú ulicu a zastavili sme sa na jedno.

Večerný výlet ponad mesto

Na bicykloch sme pokračovali výšľapom cez mesto a po asfaltke skratkou popri vodnej nádrži Klinger až do dedinky Horná Roveň, v ktorej sme odbočili späť na hrebeň. Pred zjazdom k hotelu sme ešte naplánovali obchádzku po červenej do sedla Pleso a následne sme sa napojili na zelenú, ktorá obchádza Ostrý vrch a vracia sa naspäť nad Hodrušu. Celá táto obchádzka je krásna trasa, vedie po hrebeni, takže pri šliapaní sa veľmi nenarobíte a keďže sa už pomaly stmievalo, sprevádzali nás krásne výhľady na Štiavnické vrchy pri západe slnka.

Jazdu sme zakončili už takmer za tmy zjazdom po traile Helligon, ktorý vychádza priamo pri hoteli Salamadra. Tesne pred deviatou sme ešte stihli večeru, na bare sme si dali dobré craftové pivo a išli sme spať.

Rýchla lanovka a zábava na Helligone

Na druhý deň sme chceli naplno využiť skvelú možnosť, že hneď vedľa hotela Salamandra je kopec, ktorý v zime funguje ako lyžiarske stredisko a má aj lanovku, ktorá je v lete k dispozícii pre bikerov. Ráno sme si dali v hoteli výdatné raňajky, na recepcii sme si vybavili celodenné lístky na lanovku, nachystali sme sa a vyrazili.

Lanovkou sa spred hotela vyveziete na kopec, kde začína príjemný flowtrail Helligon trail vhodný aj pre začiatočníkov alebo môžete vyraziť na cyklovýlet do Banskej Štiavnice.

Už pri prvej jazde lanovkou sme boli celkom užasnutí z toho, ako rýchlo ide. Bicykle visia na lanovke za sedlovku, takže sa treba uistiť, že ju máte dostatočne dotiahnutú v ráme, aby sa náhodou nestalo, že vám bicykel po ceste vypadne.

Lanovka sa končí medzi vrchmi Tanád a Malý Tanád a na kopci je momentálne k dispozícii jedna trať – Helligon. Ide o veľmi príjemný flowtrail, ktorý je plný dobre vyšejpovaných odklopených zákrut, veľkých i malých, je na ňom aj zopár vĺn, na ktorých sa dá čo-to poskákať alebo ich môžete len prejsť, presne tak, ako ste si natrénovali na pumptracku.

Helligon trail je vhodný aj pre úplných začiatočníkov, ktorí si na ňom môžu veľmi dobre vycibriť základné technické zručnosti a najmä správnu techniku jazdenia cez zákruty. Na 1,4 km dlhom traile s prevýšením 184 metrov sa nenachádzajú žiadne záludnosti či náročné technické pasáže.

Pre skúsenejších jazdcov a milovníkov endura môže byť Helligon ľahký, avšak keď to poriadne pustíte dole trailom, dá sa na ňom poriadne vyblázniť. Kopec, na ktorom je Helligon vykopaný, má obrovský potenciál aj pre ďalšie trate. Otočili sme tu teda zopár jázd, nafotili a išli sme na neskorý obed. Vyviezli sme sa hore lanovkou a tou istou cestou, ktorou sme predošlý deň šliapali hore, sme zišli do Banskej Štiavnice. Mali sme chuť na burger, a tak sme skončili v reštaurácii Coburg, ktorá mala dobré hodnotenia. Oprávnene.

V kaviarni Stará škola v Banskej Štiavnici. Foto: Martin Sarvaš
V kaviarni Stará škola v Banskej Štiavnici. Foto: Martin Sarvaš

Po jedle sme sa zastavili ešte na káve a keďže všetci traja obľubujeme kvalitnú kávu, jediná voľba v Štiavnici je Stará škola. Káva nás po jedle postavila na nohy a šliapli sme do pedálov.

Osvieženie v tajchu a vedomostný kvíz

Po ceste naspäť sme sa zastavili pri vodnej nádrži Klinger, pretože sme zbadali kúpajúcich sa ľudí a najmä človeka, ktorý sa zo stromu zhupol na lane do vody. Keďže bolo poriadne teplo, neváhali sme a zopárkrát si skočil salto do vody.

Zastávka pri vodnej nádrži Klinger. Foto: Martin Sarvaš
Zastávka pri vodnej nádrži Klinger. Foto: Martin Sarvaš

Pri koncovej stanici lanovky sme sa vybrali ešte po hrebeni nafotiť zopár záberov a vyšliapali sme aj na Malý Tanád, z ktorého je krásny výhľad na všetky strany aj s popisnou tabuľou a názvami všetkých vrcholov, na ktoré sa pozeráte. Pred zotmením sme si dali ešte niekoľko jázd na Helligone, skončili sme tesne pred šiestou a aj keď lanovka ešte ťahala, radšej sme si tú poslednú jazdu nedali. Pretože posledná jazda sa nedáva.

Nešli sme však hneď do hotela, ale na pumptrack, ktorý je hneď vedľa hotela Salamandra. Unavení po celom dni sme si ešte v cyklistickom oblečení sadli vonku na terasu a zapili pekný deň dobrým pivom. Veľmi nečakane nás pri pive oslovili animátori z hotela, či sa nechceme zapojiť do vedomostného kvízu. Chvíľu sme váhali, ale veď sranda musí byť, a tak sme sa na to dali. Výsledok vám radšej neprezradíme, aj keď sme nedopadli najhoršie, mysleli sme si, že naše tri hlavy dokopy budú o niečo múdrejšie. Úlohu zabaviť nás to však v každom prípade splnilo úplne do bodky.

Relax všade kam sa pozriete

Osprchovali sme sa a na večeri sme zo švédskych stolov vybrakovali všetko, čo sa dalo. Chceli sme stihnúť aj wellness, tak sme sa poponáhľali a išli sme rýchlo do sauny. Vypotili sme sa, ochladili a v relaxačnej miestnosti sme zničení ešte polhodinu ležali.

Spať sa nám napriek celodennej fyzickej aktivite ešte nechcelo, a tak sme sa dohodli, že pôjdeme do Štiavnice. Milá slečna na recepcii nám ochotne zavolala taxík a o pár minút sme už sedeli na pive v Banskej Štiavnici, takže príjemnejšie sme náš výlet už ani nemohli zakončiť.

Banská Štiavnica. Foto: Martin Sarvaš
Banská Štiavnica. Foto: Martin Sarvaš

Za dva dni sme toho nabicyklovali síce dosť veľa, ale ani zďaleka sme nevyčerpali možnosti tohto regiónu či služby Resortu Salamandra. Hostia majú k dispozícii bazén, vírivky, sauny a relaxačnú miestnosť. Pred hotelom je Hodrušský tajch s čistou vodou i peknou kamenistou plážou, kde okrem kúpania ponúka hotel dokonca možnosť aquazorbingu, člnkovania či paddleboardingu, na čo majú v hoteli všetko príslušenstvo na zapožičanie. Pre cyklistov je zasa k dispozícii požičovňa a servis bicyklov, kde vám požičajú bicykle i prilby.

Zaujímavosti v okolí

Štiavnické vrchy ponúkajú omnoho viac ako iba miesto na športové aktivity či relax pri tajchoch. Táto oblasť bola v minulosti totiž významným baníckym regiónom, v ktorom sa ťažili vzácne kovy.

Baňa Starovšechsvätých v Hodruši

Nachádza sa iba tri kilometre od hotela Salamandra. Ťažilo sa tam zlato a striebro. Baňa Starovšechsvätých je považovaná za jednu veľkú učebnicu. Pekne tu vidno, kde pracovali pred stáročiami a kde len nedávno (a ako sa križovali).

Takmer si to nedokážeme predstaviť, ale baňu v roku 1751 navštívil aj František Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie. O pár rokov neskôr sem prišli aj ich synovia – Jozef II. a Leopold. Toto miesto bolo „pokladnicou“ Rakúsko-Uhorska a aj preto je v rámci širšieho celku na zozname UNESCO.

Sladovňa

V neďalekej dedinke Vyhne sa nachádza aj Sladovňa, v ktorej vraj začali mnísi variť pivo už v roku 1473. Keď mnísi založili pivovar, nemohli tušiť, že ich odkaz pretrvá vyše 540 rokov. Na začiatku ocenili najmä kvalitu vody Štiavnických vrchov. Pivo varili nielen pre seba, ale aj pre obchodníkov prechádzajúcich cez Banskú Štiavnicu do údolia Hrona. Rozvoj oblasti sa zakladal na baníctve, spracovaní rúd a železiarstve, no produkcia piva bola ich neoddeliteľnou súčasťou.

Podzemný kameňolom

Banská Štiavnica, to nie sú len kilometre banských štôlní, tajchy a dômyselné zariadenia. V miestnej časti Kysihýbel sa nachádza podzemný kameňolom zaradený do zoznamu pamiatok UNESCO. Prezýva sa aj Diery alebo Barlangy. Z vonkajšej strany vyzerá ako previsnutá skalná stena otvorená v šírke 50 metrov, na výšku má 5 až 10 metrov. Vydobytý podzemný priestor má dĺžku 50 metrov, na jeho konci je malé jazierko. Dobývanou horninou bol hruboporfyrický andezit s výrastlicami plagioklasu a amfibolu, ktorý vykazuje znaky autoklastickej brekciácie.

Námestie svätej trojice

Hlavné námestie sa sformovalo začiatkom 16. storočia a tvorí jadro mesta. Významnú úlohu pri jeho stavbe zohrali budova radnice a kostol sv. Kataríny.

V Banskej Štiavnici. Foto: Martin Sarvaš
V Banskej Štiavnici. Foto: Martin Sarvaš

Po stranách námestia sú honosné paláce, ktoré patrili bohatým mešťanom a banským podnikateľom. V jeho dolnej časti dominuje elegantné barokové súsošie svätej Trojice s Immaculatou a svätcami – ochrancami pred morovou epidémiou (preto aj Morový stĺp).

Dom maríny – epicentrum lásky

Epicentrum Lásky je na námestí v Banskej Štiavnici v Dome Maríny. Práve tu žila takmer celý život žila Marína − najväčšia múza slovenskej ľúbostnej poézie, ktorej je venovaná aj rovnomenná báseň. Srdcom Domu je Archív Lások pripravený navždy uschovať a ochrániť až 100-tisíc príbehov lásky. Zážitková expozícia je venovaná najdlhšej ľúbostnej básni na svete, ktorú napísal v roku 1846 Andrej Sládkovič. Marína sníva svoj večný sen v rodinnej hrobke na evanjelickom cintoríne za Klopačkou. Tu jej bol odhalený aj pamätný náhrobný kameň.

SALAMANDRA Resort

V srdci Štiavnických vrchov sa nachádza Salamandra Resort, ktorý je v zime lyžiarskym strediskom, no v lete sa mení na ideálnu lokalitu na cykloturistiku.

Salamandra Resort.
Salamandra Resort.

Kombinácia nádhernej prírody a dlhých cyklotrás so zaujímavou históriou tohto regiónu dáva dokopy skvelé miesto na jednodňové výlety i dlhšie dovolenky. Okrem toho je na kopci hneď vedľa hotela lanovka a trail Helligon, na ktorom sa dá skvele vytrénovať technika, no zabavia sa na ňom aj zruční jazdci.

Všetky dôležité informácie o službách Resortu Salamandra nájdete na webe www.salamandra.sk.

Text a foto: Martin Sarvaš

Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 4/2020

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia
sportmedia sportmedia