10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o vode

3. apríla 2017
Vodu radšej pite zo skla ako z plastových fliaš. Foto: Shutterstock

Orientujete sa vo vínach a nestratíte sa v žiadnej spoločnosti? Čo však viete o vode, ktorú pijete najčastejšie?

1. Aj voda sa hodí k jedlu

To, že ťažšie červené víno z talianskeho regiónu Chianti sa hodí viac k pokrmom zo stredomorských kôrovcov ako Rizling, vedia skoro všetci. Skutočnosť, že aj minerálna voda je s jedlom vo väčšej či menšej harmónii, je úplne nová.

K predjedlu sa napríklad hodí jemná voda, ktorá neprekryje fajnové arómy a stimuluje chuťové kanáliky (Evian). K výdatným jedlám sa zas hodí voda, ktorá má vysoký obsah minerálov (Staatl. Fachingen).

2. Minerálka má obsahovať minerálne látky

Aké množstvo a ktoré minerály voda obsahuje sa uvádza na etikete. Tú si v pokoji preštudujte, pretože minimálny obsah od 1 000 miligramov minerálnych látok na liter bol predpísaný iba do roku 1980. A tak sa môže stať, že (lacné) vody z diskontu neobsahujú sodík, kalcium či magnézium a ani hydrogén karbonát.

3. V lete ju oceníte

Práve počas letných dní môžete minerálkou rýchlo doplniť úbytok minerálnych látok, ktoré z nášho tela odchádzajú potom, a tak predísť strate výkonnosti. Podľa názoru expertov sa na to hodí najlepšie minerálna voda s obsahom kalcia a magnézia v pomere 2 : 1.

4. Aké je ideálne zloženie pre športovcov?

Kto veľa športuje, mal by dávať pozor na to, aby voda mala vysoký obsah magnézia (pre svaly) a kalcia (posilnenie kostí a zvýšené spaľovanie tukov). Na to, aby ste predišli svalovici, pite vodu vychladenú na 15 °C, čo potvrdil aj výskum, ktorý realizovali vedci na University of Ulster v Spojenom kráľovstve.

5. Vitalita vs. kyslík

Voda s obsahom kyslíka sa vraj stará o vyššiu vitalitu športovcov. Či je vyššia vitalita spojená s vyšším obsahom kyslíka, sa zatiaľ vedcom nepodarilo preukázať. Ochrancovia spotrebiteľov používanie tejto športovej vody spochybňujú. Za zvýšenie výkonnosti podľa ich názoru môžu skôr pridané sacharidy (cukry).

6. Pite vodu z vodovodu!

Ako potvrdil ostatný výskum, naša pitná voda z vodovodného kohútika má veľmi dobrú kvalitu. Pre koho je voda z vodovodu príliš fádna, ten si ju môže upraviť na sódu. Predtým, ako obohatíte vašu vodu o bublinky, ju skúste vložiť do chladničky. Vychladená prijíma pridávané CO2 omnoho lepšie.

7. Pozor na škodlivé látky

Ako preukázali výskumy, niektoré minerálne vody obsahujú aj škodlivé látky. Napríklad zárodky infekčných chorôb alebo pesticídy. V niektorých prípadoch sa zistil dokonca vysoký obsah uránu, ktorý poškodzuje obličky.

Pokiaľ ide o obsah arzénu a olova, existujú normatívne hodnoty predpísané ministerstvom zdravotníctva iba pre dojčenské vody. Mali by byť maximálne 10 mikrogramov, prípadne 2 mikrogramy na liter.

8. Neškodný PET?

Dve tretiny pitej vody pochádzajú z plastikových fliaš. Či sú umelé látky, ako PET (termoplastický polyester), skutočne neškodné, je otázne. Nenechávajte stáť plastikovú fľašu na slnku. Horúčavy urýchľujú uvoľňovanie acetaldehydu, ktorý spôsobuje rakovinu. Lepšie sú vratné plastové fľaše, ktoré obsahujú blokátory acetaldehydu.

Vodu radšej pite zo skla ako z plastových fliaš. Foto: Shutterstock
Vodu radšej pite zo skla ako z plastových fliaš. Foto: Shutterstock

9. Pre koho nie sú vhodné bublinky

Ste často podráždení, máte stres alebo trpíte nespavosťou? Potom by ste mali piť viac neperlivej vody. Má upokojujúci účinok predovšetkým pri zvýšenom obsahu magnézia. Minerály neuvoľňujú len svaly, ale aj nervový systém a dopomáhajú k lepšiemu spánku.

10. Zachovajte si zdravý rozum

Vo vyhlásených baroch s vodou nájdete rozličné celebrity. Či je dažďová voda z Tasmánie Cloud Juice s 9 750 kvapkami (25 €/l), alebo najdrahšia voda na svete Bling H2O (123 €/l) hodná svojej ceny, posúďte sami.

Tekutiny a minerály

Tekutiny a minerály vás udržia v pohode. Po športe nezabudnite prijať dostatočné množstvo tekutín a minerálov, ktoré sa vyplavili z tela potom. Najlepšie na to poslúži minerálna voda s vyváženým obsahom minerálov a nižším obsahom sodíka.

Stavte na vodu bohatú na prírodný horčík, ten vám urobí veľkú službu. Podporuje regeneráciu svalov a pomáha predchádzať svalovým kŕčom. Magnézium pomáha okrem toho upokojovať nervový systém a stresové hormóny.Horčík sa do organizmu veľmi dobre vstrebáva z vody. Siahnite preto pri športe aj počas voľna po Magnesii, prírodnej minerálnej vode bohatej na horčík. Udrží vás v pohode, hydratuje a dodá potrebné minerály. V ponuke je v 1,5-litrovom alebo v praktickom pollitrovom balení.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu