Po stopách kultúry v Žilinskom kraji

16. júla 2022

V Žilinskom kraji nájdete množstvo významných kultúrnych pamiatok a historických skvostov. Ale aby ste sa v tom všetkom nestratili, teraz vám ukážeme „poklady“ len jedného z piatich regiónov – rázovitých Kysúc.

Kysucké múzeum bolo založené v roku 1972 a už polstoročie uchováva kultúrne dedičstvo tohto regiónu. Priamo tu môžete nahliadnuť do vývoja prírody a spoločnosti, vedy a techniky, kultúry a umenia od prvých stôp osídlenia na tomto území až po súčasnosť. Kysucké múzeum má v súčasnosti päť expozícií. Z rozmanitej ponuky si vyberiete presne to, čo je vášmu srdcu najbližšie.

Spoznávanie histórie, života našich predkov a kultúry je jedinečný spôsob trávenia voľného času obohatený o rozšírenie poznatkov a vedomostí.

Expozícia: Múzeum Čadca

Kysucké múzeum sa radí k najmladším na Slovensku. Má bohatý a rozsiahly zbierkový fond s kolekciami ľudového umenia a zbierky z oblasti všedného dňa, od historických po súčasnosť. K hlavným činnostiam múzea patria zhromažďovanie, ochrana a odborné spracovanie zbierkového fondu, vedecko-výskumné práce, expozičná, výstavná, edičná, publikačná a kultúrno-výchovná činnosť. Prezentuje krátkodobé výstavy, ktoré sa zaoberajú rozmanitými témami v neustále sa meniacom svete.

Letné kalendárium výstav

  • do 29. augusta – Zem miesto pre život | Noční lovci, sovy
  • do 28. októbra – Na ľudovú nôtu
  • do 13. novembra – Ornament
Jedna z expozícií v Kysuckom múzeu. Foto: Kysucké múzeum.

Expozícia: Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke

Národopisná expozícia v prírode prezentuje kopaničiarsky spôsob osídlenia, ktorý bol charakteristický pre kysucký región. Hlavným dôvodom vybudovania Múzea kysuckej dediny bola záchrana vzácnych objektov ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré boli zatopené pri výstavbe vodného diela Nová Bystrica. V skanzene sú zachované pôvodné stavby – sezónne obydlia pastierov, ktorým sa hovorí cholvárky.

Expozícia v tichom prostredí rozľahlého areálu vás očarí krásnou okolitou prírodou. V múzeu sú počas letnej sezóny každú nedeľu pripravené kultúrne podujatia s bohatým programom.

Letné kalendárium výstav

  • 25. jún – Vojana, vojana na svätého Jána
  • 26. jún – Bylinkári a bylinkárky v skanzene
  • 3. júl – Chovateľský deň
  • 10. júl – Deň kroja
  • 24. júl – Ovčiarska nedeľa
  • 31. júl – Deň sv. Floriána
  • 7. august – Prázdninový deň
  • 14. august – Včelárska nedeľa
  • 20. – 21. august – Jánošík Ondráš folk fest
  • 28. august – Deň železnice
Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke vás očarí krásnou okolitou prírodou. Foto: Kysucké múzeum.

Historická lesná úvraťová železnica

Historická lesná úvraťová železnica tvorí dôležitú súčasť Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici – vo Vychylovke. Ide o zachovanú a funkčne obnovenú časť bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice, ktorá vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc vybudovaných v rokoch 1915 až 1918, kysuckej – z Oščadnice do Chmúry a oravskej – z Lokce do Erdútky. Súčasťou vozového parku sú historické parné a motorové rušne a vozne. Železnica premáva počas sezónnej prevádzky od mája až do októbra.

Historická lesná úvraťová železnica premáva počas sezónnej prevádzky od mája až do októbra. Foto: Kysucké múzeum.

Expozícia: Kaštieľ Radoľa

Kaštieľ Radoľa je jedna z mála renesančných pamiatok zo 16. storočia a zároveň jediné zachované šľachtické sídlo na Kysuciach. Kaštieľ postavili Suňogovci, majitelia Budatínskeho panstva, do ktorého Radoľa patrila aj s časťou Kysúc.

Od roku 1983 tu má svoje expozície a výstavné siene Kysucké múzeum. Môžete sa pozrieť hneď na tri stále výstavy: Meštianske bývanie na Kysuciach prezentuje dejiny bývania v dvoch najstarších kysuckých mestách – v Kysuckom Novom Meste a Čadci. Dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek prezentuje výstava Svet dávnych predkov a 695 rokov – Cesta dejinami je výstava k 695.výročiu udelenia mestských výsad Kysuckému Novému Mestu.

Letné kalendárium výstav

  • do 16. októbra – Hlávka do krásy odetá
  • od 28. mája do 5. júla – Záhadný svet mušlí
  • od 10. júla do 2. novembra – Trstenská keramika
  • 5. júla – Radoľský jarmok
Kaštieľ Radoľa je jediné zachované šľachtické sídlo na Kysuciach. Foto: Kysucké múzeum.

Expozícia: Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou

Návštevníci si môžu pozrieť dve stále expozície: Kysucká odysea – od pravekých ľudí po astronautov a Cesta do stredu Zeme. Veľké lákadlá sú replika mamuta v životnej veľkosti či expozícia amerického astronauta s kysuckými koreňmi Eugena Andrewa Cernana, posledného človeka, ktorý sa dostal na Mesiac. Momentálne je sprístupnená aj výstava Socialistické Kysuce alebo Takto sme žili.

Letné kalendárium výstav

Socialistické Kysuce alebo Takto sme žili

Jedným z lákadiel Vlastivedného múzea v Krásne nad Kysucou je expozícia amerického astronauta s kysuckými koreňmi Eugena Andrewa Cernana. Foto: Kysucké múzeum.

Bližšie informácie o jednotlivých expozíciách Kysuckého múzea a ich otváracích hodinách nájdete na webovej stránke www.kysuckemuzeum.sk.

Článok je uverejnený s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.


Text: RELAX
Foto: Kysucké múzeum

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu