Prečo priberáme? Lebo málo jeme
Emócie vplývajú na naše zdravie, kvalitu života, aj na to, ako vyzeráme. Pri chudnutí sú dôležité nielen pohyb a strava, ale aj to, v akom stave je naša myseľ.
Ja, naopak, svojich klientov skôr prejedám. Keď im ukážem jedálniček na redukciu hmotnosti, často od nich počujem: Veronika, to ste naozaj mysleli vážne?! Veď tu mám rizota na dva taniere! To všetko mám zjesť? Áno, je to v množstve, metabolizmus potrebuje energiu na to, aby efektívne fungoval. Vtedy dochádza aj k spaľovaniu nežiaduceho tuku.
Ako môžu stres alebo úzkosť spôsobovať priberanie?
Existujú dva typy stresu. Bežný, rutinný (či stihnete zaviezť dieťa do školy, termíny v práci…) a existenčný (strach zo straty zamestnania, bývania, o zdravie…). Zo svojej praxe viem, že bežný stres ľudia pomerne často zajedajú. Väčšie dávky cukru a tuku majú pre hormonálny systém endorfínový charakter – kortizol nahromadený zo stresu kompenzujú endorfínmi z jedla. Nie je to najvhodnejšie, ale sčasti to môže pomôcť. Na krátku dobu.
To je to emocionálne prejedanie sa?
Áno, ale keď sa ocitnete vo veľkom existenčnom strese, nie ste schopní prijímať živiny. Vtedy máte zarobené na veľmi veľké zdravotné problémy. Zacyklíte sa vo svojom trápení a prijímate len úplné minimum živín. A až keď na vás idú mdloby, „uchýlite“ sa k nejakému jedlu. Samozrejme, aj tu platí, že každý človek môže v rovnakej situácii reagovať inak.
A ako môže za priberanie nedostatok spánku?
Najkvalitnejšia, regeneračná časť spánku je do dvanástej. A je tu aj druhá polovica problému. Ak si posledné jedlo načasujete o siedmej večer, ale spať idete až po polnoci, buď začnete večer vyjedať chladničku a prijmete zbytočne veľa kalórií, alebo sa, naopak, budete snažiť už nič nejesť, čo je zase problém, lebo telu nedodáte energiu celých šesť hodín. Ideálne je nakrájať si mrkvu, dať si sójové lusky, pomelo alebo niečo, čo môžete len tak zobkať. Ale nemali by ste hladovať.
Ak spíte šesť až sedem hodín, vstanete dolámaní a unavení. Správne by ste mali vyspatí vyskočiť z postele bez toho, aby vám zazvonil budík. Ak si podvedome zafixujete čas, kedy pôjdete do postele, telo po štyroch až piatich dňoch automaticky vyhodnotí, kedy je pre vás prirodzené vstávať. Ak sa chcete zobudiť plní energie, dôležité je aj to, čo máte na večeru.
Ak siahnete po veľkom množstve sacharidov, ktoré nedokážte počas noci využiť, ráno budete mať opuchnuté prsty aj členky na nohách, viečka, prípadne aj celú tvár a budete sa cítiť unavení. Ak vás nečaká večerný tréning, na večeru si naložte viac zeleniny, vajíčka, alebo si dajte zeleninovú polievku.
Keď si večer zacvičíme alebo pôjdeme zabehať, čo si ešte môžeme dovoliť zjesť?
Dôležité je, aby ste „zjedli“ energetickú hodnotu, ktorú ste napríklad vybehali. Ak ste len klusali, spálili ste okolo 300 až 400 kalórií, čo je už celkom dosť, pretože správne by ste mali normálne prijať okolo 300 až 400 kalórií na večeru pre bazálny metabolizmus.
Po tréningu preto budete mať citeľne väčší hlad, a je to úplne v poriadku. Prípustné je vtedy aj malé množstvo ovocia (jabĺčko alebo sezónne plody – čučoriedky, maliny s rastlinným jogurtom a chia semiačkami), čo si môžete pridať po polievke či praženici. V poriadku je aj rybacia nátierka s ľahším bielkovinovým chlebíkom so zeleninou.
Niektorí si idú zacvičiť, aby si potom mohli dať pohár vína…
Víno môže padnúť aj na úžitok, ale nemalo by to byť každý deň. Povedzme si úprimne, nie je v poriadku, keď si nalejete po tréningu, najmä ak sa snažíte o redukciu alebo zmenu životného štýlu. Raz za týždeň si doprajte víno s resveratrolom. Je to antioxidant, ktorý pôsobí proti kôrnateniu ciev, infarktu a podporuje srdcovocievny systém. Nachádza sa prevažne v kvalitných červených vínach z oblasti Bordeaux.
Jedna lekárka raz povedala, že ak sa niečo dedí, tak sú to zlé stravovacie návyky a lenivosť, ale nie obezita. Súhlasíte?
Pravdou je, že informáciu o počte tukových buniek máte uloženú v DNA rovnako, ako napríklad farbu očí alebo vlasov, preto každý vyzerá inak. Stravovacími návykmi ich dokážete maximálne zväčšiť, alebo naopak, ich veľkosť držať na minime. Preto má každý z nás definované svoje hmotnostné minimum a maximum. Je to nefér.
Spomínam si, že som pomáhala redukovať hmotnosť veľmi obéznemu človeku, ktorý mal 250 kilogramov a extrémne veľa – až 300 tukových buniek. Celý život sa musí obmedzovať, aby svoje tukové bunky nedosýtil do maximálnej veľkosti, pretože, obrazne povedané, by mohol nabrať až tristo kilogramov.
Približne dva milióny Slovákov majú nadváhu a asi 600-tisíc ich je obéznych. Podľa údajov Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa na obezitu vlani liečilo približne 4-tisíc ľudí.