Rizikové cestovanie autom. Ako prežiť cesty na letné dovolenky?

18. júna 2023
Žena dorazil autom na dovolenku - do cieľovej destinácie.

Obrňte sa trpezlivosťou a naučte sa vyrovnať s najväčšími nástrahami.

Spolujazdec áno, ale…

Na druhej strane psychológovia upozorňujú, že jazda vo dvojici je ideálna na dlhé trasy. Nehrozí, že šofér zaspí, najmä ak vodičovi robí spoločnosť žena. Pravidlo, že povie za deň aspoň trikrát viac slov ako muž, totiž platí aj pri jazde autom.

Samostatnú kapitolu v pozícii spolujazdcov tvoria matky a svokry. Najmä tie, ktoré nemajú vodičský preukaz alebo si ho urobili ako osemnásťročné, ale v živote nešoférovali, preto si pri letnej autoturistike naozaj nezaškodí pripomenúť zopár rád odborníkov, akokoľvek sa zdajú byť „ošúchané“ a banálne:

  1. Vyhraďte si na cestu skutočne dostatok času, aby ste neboli v strese, kedy dorazíte do cieľa.
  2. Počas šoférovania si púšťajte relaxačnú hudbu a nenútene konverzujte alebo koncentrovane mlčte.
  3. Buďte ohľaduplní voči iným účastníkom cestnej premávky, neblokujte ich príliš pomalou jazdou a neriskujte pri predbiehaní.
  4. Nenechajte sa vyprovokovať k neuváženým jazdným „akrobaciám“, vyhýbajte sa očným kontaktom s ostatnými vodičmi, neopätujte ani výhražné gestá.
  5. Rátajte s možnou kolónou a aspoň spolujazdcov ušetrite od prežívania toho, čo sa vo vás deje.
  6. Ak robíte spoločnosť unavenému a vystresovanému vodičovi, najmä ak má za sebou celoročný pracovný stres a nie práve najpríjemnejšie preddovolenkové balenie, buďte ohľaduplní. Je ako sud pušného prachu a k jeho výbuchu stačí len iskrička „dobre mysleného“ navigátorského podnetu.

Lekári schvaľujú klimatizáciu

Zreteľné oteplenie ovzdušia v lete vyúsťuje do neznesiteľných horúčav, ktoré znižujú aj komfort v aute. Dnes už nepomáhajú otvorené okná, prievan ani ventilátory, preto sa netreba brániť klimatizácii, ktorá vzduch nielen ochladí, ale zníži aj jeho vlhkosť a prefiltruje ho, čo ocenia najmä alergici.

Problém, ktorý môže nastať, vyplýva z nesprávneho nastavenia teploty a prúdenia vzduchu. Prílišný chladmôže spôsobiť negatívnu reakciu organizmu v podobe chorôb z prechladnutia aj bolestí kĺbov ramien, kolien a lakťov. Klimatizáciu v automobiloch pri správnom používaní odporúčajú aj lekári. Svoje dôvody opierajú o rôzne vyšetrenia vodičov.

Z nich napríklad vyplýva, že už teploty okolo 35 stupňov Celzia vo vnútri vozidla majú výrazne negatívny vplyv na reakcie vodiča. Po deväťdesiatich minútach jazdy sa reakčný čas zhoršuje o 65 percent, čo je stav porovnateľný s účinkom, ktorý vyvolá 0,5 promile alkoholu v krvi. Srdcová frekvencia sa mení na rozpätie 94 až 125 úderov za minútu (šoférova norma počas jazdy je 72 až 85), čo spôsobuje nepokoj, trasenie rúk, zhoršenie dýchania a koncentrácie na konštruktívne riešenie problémov počas cesty.

Príjemne klimatizované prostredie vo vnútri auta má blahodarný vplyv na psychiku vodiča a znižuje riziko stresu. Lekári odporúčajú opatrné nastavovanie teploty – napríklad pri teplote okolia 30 stupňov Celzia by v interiéri mala byť teplota 22 až 25 stupňov, aby teplotný rozdiel pri vystupovaní z auta nebol taký veľký.

2/3
Zavrieť reklamu