Rizikové cestovanie autom. Ako prežiť cesty na letné dovolenky?
Obrňte sa trpezlivosťou a naučte sa vyrovnať s najväčšími nástrahami.
Letné mesiace trávime často ako turisti – v aute s rodinou, partnerom či partnerkou alebo priateľmi. V období, pre ktoré sú typické prudké búrky a z roka na rok aj vyššie teploty, čerpá väčšina z nás dovolenku, čo prináša určité špecifiká aj za volantom. Počas šoférovania si vtedy musíme dávať extrémny pozor.
Letná dovolenka v kúpeľoch? Skúste Kúpele Dudince
Cestná zúrivosť
V čase medzi júnom a septembrom sa po európskych cestách dáva do pohybu až dvesto miliónov áut! Vodiči nejazdia vždy optimálne a nie všetky autá sú v dobrom technickom stave, no skutočne výrazný stres predstavuje jazda v kolónach a zápchach, ktoré sa hýbu pomaly. Psychológovia sa síce predháňajú v tipoch, ako automobilovú tlačenicu a nekontrolovateľné pokusy o predbiehanie prežiť vo fyzickom a psychickom zdraví, ale ak si vodiči nenechajú poradiť, nedá sa im ani pomôcť.
Často sa u nich vyskytuje jav, ktorý je známy ako „cestná zúrivosť“. Mimoriadna agresivita šoférov je dôvodom vzniku nebezpečných situácií – náhodných i zámerných zrážok, zlomyseľných ťuknutí, nadávok, ba sem-tam aj fyzických útokov.
Nenechajte sa vytočiť
Situáciu môžu zhoršovať, a to aj za pomerne normálnych okolností, spolujazdci. Auto je totiž miestom, kde hádky vypuknú oveľa častejšie ako kdekoľvek inde. Podľa dopravných psychológov partnerská zvada hrozí už počas prvých dvadsiatich kilometrov!
Obvykle ide o malichernosti, ktoré sa v uzavretom priestore auta, z ktorého niet úniku, menia na skutočné „slony“. Vodič pod vplyvom emócií reaguje, akoby vypil dve až tri dvanásťstupňové pivá. Britskí psychológovia vypracovali prehľad, k akým hádkam dochádza v aute najčastejšie:
Vyznáte sa v prírodnej kozmetike? Poznáte týchto 10 základných ingrediencií?
1. TICHÝ VZDOR
Spolujazdec, a je úplne jedno či sa jedná o muža alebo ženu, má hlavu otočenú k bočnému okienku a jazdu sprevádza rozličnými výrazmi ako: „Ach jaj, uf, bože,“ vzdychá, híka, „syčí“ alebo pomľaskáva a cmuká ako v noci na chrápajúceho.
2. UŠTIPAČNÉ POZNÁMKY
Medzi také patria neustále komentáre typu: „A teraz na čo čakáme? Kam sa tak ponáhľame? To auto nemá len tri rýchlosti, vieš o tom?“
3. VÁŠNIVÁ DEBATA
Zvyčajne sa riešia problémy, ktoré oboch dlhodobo trápia. Napríklad pri jazde na rozpálenej diaľnici v stotridsaťkilometrovej rýchlosti hovorí žena svojmu manželovi: „Dúfam, že tvoja matka u nás tento rok nebude tráviť Vianoce…“ Poisťovne vo Veľkej Británii robili prieskum medzi vodičmi, ako často za volantom zažívajú spomínané alebo iné spory. Dospeli k záveru, že viac ako dva a pol milióna nehôd a dopravných priestupkov bolo v ostatných troch rokoch spôsobených práve tým, že sa ľudia v aute hádali alebo riešili nejaké problémy.
Tretina opýtaných vodičov uviedla, že po hádke šoférujú nepozorne a takmer dvadsať percent priznalo, že v spomínaných prípadoch silnejšie šliapu na plyn a majú tendenciu vybíjať si zlosť na ostatných autách či vodičoch.