Severné Taliansko: jazero Como s romantickými výhľadmi

23. septembra 2021

Jedno z najkrajších talianskych jazier je skvele vidieť z okolitých hôr, a pokiaľ ho chcete spoznať lepšie, preleťte nad ním v hydropláne.

Veľmi často, obzvlášť s príchodom leta, Milánčania radi utekajú z mesta, Tridsať kilometrov severne od metropoly začínajú Alpy lemované radou štíhlych jazier, ktorých brehy sú posiate záhradami a vilkami, ktoré tu po stáročia stavali majetní Milánčania a neskôr celebrity. Jazero Como je z veľkých jazier Milánu najbližšie. Na mape vyzerá ako obrátené písmeno Y a jeho ramená sa subtílne krútia a ponúkajú množstvo vyhliadkových miest ako pre šoférov prechádzajúcich po úzkych pobrežných cestách, tak pre kapitána klasického motorového člnu Riva, ktorý tu krúži.

Tam, kde sa dve ramená jazera stýkajú, sa nachádza mesto Bellagio. Jeho meno možno „ukradlo“ vyhlásené kasíno v Las Vegas, ale tu nič krikľavé nenájdete: len dôstojné domy pri jazere s kaviarničkami.

Bellagio pri jazere Como. Foto: Shutterstock

Na južnom okraji mesta má maliar a sochár Abele Vadacca svoj ateliér v zhluku dláždených ulíc. Vnútri mieša azúrový pigment s vaječným žĺtkom a niekoľkými kvapkami vínneho octu, aby vytvoril farbu na lekciu al fresco pod šírym nebom, ktorú vedie. Malé množstvo rozotrie medzi prstami, aby skontroloval konzistenciu, a spokojne zdvihne stojan, paletu a ďalšie nástroje, aby ich umiestnil na neďaleké nábrežie.

„Jazero žiari mnohými farbami, ktoré sa neustále menia,“ hovorí Abele a začína maľovať scénu. „Keď je slnko v určitej polohe, má sklenený efekt. Zdá sa, že obloha a voda splynuli v jedno – je to neuveriteľné.“

Pohmkáva si starú ľudovú pesničku a pridávajú sa k nemu dvaja muži chytajúci ryby blízko na kamennom móle. Melódia slabne a naše oči sledujú, ako nám nad hlavou prelieta hydroplán. Abele nám prezrádza, že tiež takým lietadlom lieta. Jeho základňa leží hodinu odtiaľto, na juhozápadnom cípe jazera.

Talianska architektúra pru jazere Como a bohaté vily s terasami. Foto: Shutterstock

Mal mesto Como sa stretáva s jazerom s rovnakým menom pri láskavej promenáde, ktorá vedie okolo viliek s jasmínom pnúcim sa po zábradlí z tepaného železa. Za priestorom veslárskeho a jachtárskeho klubu je hangár z vlnitého plechu s dvoma pontónami, ktoré vedú na jazero.

Aero Club Como bol založený v roku 1930 a je teraz takmer jedinou leteckou školou v Európe, kde sa piloti môžu učiť na hydroplánoch a kde si prelietnu aj všetci zvedavci. Cesare Baj je jedným z dlholetých členov klubu a dnes sa pripravuje na klasickú Cessnu 305 „BirdDog“. Aj keď je toto lietadlo pôvodom americké, klub dáva najavo svoju hrdosť na talianske letecké dedičstvo: na stenách sú vyobrazené elegantné červené pretekárske modely Macchi a v zadnej časti hangáru je Caproni z roku 1935, najstarší prevozuschopný hydroplán na svete.

Pohľad na mestečko Varenna. Foto: Shutterstock

„Lietanie hydroplánom nám pripomína príbehy pilotov 20. a 30. rokov, ktorí cestovali po celom svete,“ hovorí Cesare. „Taliansko bolo jedným z miest, kde sa vodné letectvo rozvíjalo. Postavili sme lietadlo, ktoré drží rýchlostný rekord hydroplánu 708 km/h – my Taliani proste milujeme všetko rýchle, či už sú to lietadlá alebo autá.“

Stroj vpláva na vodu a Cesare preberá riadenie. Lietadlo vyráža, naberá rýchlosť a odlepí sa od zvlneného povrchu. Prelietame nad Villou del Balbianello, ktorá sa objavila aj vo filme Casino Royale a v druhom diely Star Wars.

Villa Del Balbianello (1787) sa objavila aj v známych filmoch. Foto: Shutterstock

O pol hodinu neskôr sme späť na súši a Cesare nám ponúka svoj pohľad na to, čím je jazero Como také výnimočné: „Líši sa od susedných jazier svojím zvláštnym tvarom. Pri ostatných máte väčšinou výhľad na celé jazero. Tu je to romantickejšie tým, že sa vám z rôznych miest naskytne celkom iný výhľad.“

Zdroj: Lonely Planet
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu