Sivý zákal: Za zhoršujúcim sa zrakom môže byť ochorenie, ktoré si v jeho počiatkoch nemusíte vôbec všimnúť

17. decembra 2024
krásna žena

Sivý zákal je stav, pri ktorom sa šošovka oka postupne zahmlieva, čo obmedzuje prenikanie svetla na sietnicu. Tento jav vedie k zhoršeniu kvality zraku a poklesu jeho ostrosti.

Zhoršovanie videnia je u každého človeka individuálne a obvykle sa prejavuje postupne v priebehu mesiacov alebo rokov. Tento proces si často nemusíme ani uvedomiť, až kým sa naše videnie výrazne nezhorší.  

Najčastejšie príznaky 

Sivý zákal je špecifický tým, že si jeho príznaky nemusíme úvodné mesiace až roky vôbec uvedomovať. Aby ste ho vedeli rozpoznať už v začiatkoch, je dobré poznať možné príznaky tohto ochorenia. Ak si niektoré z nasledujúcich príznakov všimnete u seba alebo u svojich blízkych, venujte im zvýšenú pozornosť. 

  1. ZAHMLENÉ VIDENIE. Máte pocit, akoby ste sa pozerali cez záclonu alebo igelit. 
  2. ZHORŠENÉ VIDENIE ZA ŠERA A V NOCI. Sivý zákal môže spočiatku spôsobiť ťažkosti najmä pri videní za zhoršených svetelných podmienok. 
  3. ZVÝŠENÁ CITLIVOSŤ NA SVETLO. Svetlo sa môže zdať príliš jasné a nepríjemné. Môžete vnímať kruhy alebo odrazy okolo svetiel. 
  4. POTREBA INTENZÍVNEJŠIEHO SVETLA PRI ČÍTANÍ. Sivý zákal znižuje priehľadnosť šošovky. To spôsobuje, že na sietnicu dopadá menej svetla a človek s takýmto problémom má pri čítaní potrebu použiť silnejšie osvetlenie. 
  5. ZMENY VO VNÍMANÍ FARIEB. Farby sa zdajú matnejšie, menej výrazné alebo môžu „žltnúť“. 
  6. ČASTÁ POTREBA ZMENY OKULIAROV. V určitom štádiu sivého zákalu pacientovi nepomáhajú zlepšiť jeho videnie už ani okuliare.  

    Ak ste spozorovali niektorý z vyššie uvedených príznakov alebo pociťujete zmeny vo svojom videní, odporúčame kontaktovať očného lekára. Očná klinika UVEA má viac ako 10-ročné skúsenosti s liečbou sivého zákalu a jeho operácia je dnes už v podstate rutinným zákrokom. 

    pohľad do zrkadla

    Ohrozené skupiny 

    Sivý zákal postihuje najčastejšie starších ľudí. Riziko vzniku sivého zákalu sa s vekom zvyšuje. Po 65. roku života trpí týmto ochorením približne každý druhý človek. Súvisí to s tým, že s pribúdajúcim vekom prechádza ľudské telo vrátane očí prirodzenými procesmi starnutia. Bielkovinové vlákna v oku sa s pribúdajúcim vekom stávajú hustejšími a menej pružnými, čo vedie k postupnému zakaľovaniu a vzniku senilného sivého zákalu. Ďalšími rizikovými skupinami či faktormi sú:  

    • ZÁPALY OKA – Sivý zákal sa vo zvýšenej miere vyskytuje u pacientov s chronickým vnútroočným zápalovým ochorením, a to vplyvom samotného zápalového procesu, ako aj liekov používaných na jeho liečbu. 
    • ÚRAZY OKA – Mechanické poškodenie šošovky, napríklad pri údere do oka, môže spôsobiť zakalenie šošovky. 
    • CUKROVKA – Ľudia s cukrovkou majú výrazne vyššie riziko vzniku sivého zákalu. Je to pre špecifické zmeny v metabolizme glukózy, ktoré môžu negatívne ovplyvniť šošovku oka. 
    • LIEKY – Užívanie niektorých kortikosteroidov, antidepresív či napríklad diuretík zvyšujú riziko vzniku sivého zákalu. 
    • FAJČENIE – Pôsobí na organizmus stresujúco, môže poškodiť bunky či napríklad zhoršiť krvný obeh. Všetky vymenované faktory môžu podporiť vznik sivého zákalu. 
    • OBEZITA – Je spojená s možnými metabolickými poruchami, so zvýšenými zápalovými faktormi v tele či s vysokým krvným tlakom. 
    • DEDIČNÉ PREDPOKLADY – Genetické faktory a dedičnosť môžu ovplyvniť predispozíciu k vzniku sivého zákalu. Najmä ak sa v rodinnej anamnéze nachádza história sivého zákalu. 

    Možnosti liečby 

    V súčasnosti neexistujú na liečbu sivého zákalu lieky. Jedinou možnosťou liečby a obnovy videnia je operácia. Tá dnes patrí medzi jeden z najčastejšie vykonávaných zákrokov v očnej chirurgii, čo prináša množstvo poznatkov a skúseností s touto operáciou. Zákrok spočíva vo výmene zakalenej šošovky za umelú šošovku, ktorá prinavráti pacientovi ostré videnie. Operácia je vďaka podaniu anestézie formou kvapiek bezbolestná a zákrok trvá približne 15 až 20 minút.

    Po operácii nie je nutná hospitalizácia, takže môžete odísť hneď domov. Dobrou správou tiež je, že operácia býva v mnohých prípadoch plne hradená zdravotnou poisťovňou. Ak vám lekár diagnostikuje alebo odporučí operáciu sivého zákalu, môžete sa obrátiť na odborníkov z očnej kliniky UVEA. Radi sa o váš zrak bezpečne postaráme.  

    sivý zákal

    Čo prináša operácia sivého zákalu?

    1. Obnovu ostrého videnia a kontrastu farieb. Vďaka výmene zakalenej šošovky za novú, číru vnútroočnú šošovku, ktorá prinavráti ostré a čisté videnie. 
    2. Možnosť úplne sa zbaviť okuliarov. Jednou z možností je implantovať multifokálnu šošovku, ktorá úplne odstráni potrebu nosenia okuliarov. Pacient tak vidí na všetky vzdialenosti ostro, bez nutnosti nosenia okuliarov. 
    3. Zlepšené videnie hneď po operácii. Prvé pozitívne zmeny spozorujete už na druhý deň po operácii. Videnie sa úplne vyostrí približne do 1 mesiaca od operácie. 

    Druhy šošoviek 

    Prípadná operácia sivého zákalu by sa mala zvažovať na základe kvalitného predoperačného vyšetrenia  Súčasťou tohto vyšetrenia sú všetky potrebné prístrojové merania. Lekár tak zistí anamnézu a očakávania pacienta od samotnej operácie. Na základe toho vám môže odporučiť aj konkrétny typ umelej vnútroočnej šošovky, ktorá sa implantuje po odstránení sivého zákalu do oka. Na výber sú: 

    • MONOFOKÁLNA ŠOŠOVKA: kompenzuje videnie do diaľky alebo do blízka. Do opačnej vzdialenosti pacientovi ostávajú okuliare. 
    • MULTIFOKÁLNA ŠOŠOVKA: kompenzuje videnie do diaľky aj do blízka súčasne. Zbavíte sa tak úplne okuliarov. 
    • „EDOF“ ŠOŠOVKA: vďaka rozšírenej hĺbke ostrosti kompenzuje videnie do diaľky a na tzv. sociálnu vzdialenosť (približne 90 cm). Pacientovi ostávajú na čítanie okuliare. 
    • TÓRICKÁ ŠOŠOVKA: Okrem videnia do diaľky alebo do blízka kompenzuje vyššie rohovkové zakrivenie u pacientov trpiacich astigmatizmom. V tórickom variante sa vyrábajú monofokálne aj multifokálne šošovky. 

    Špeciálna starostlivosť navyše

    Základná operácia sivého zákalu je plne hradená zdravotnou poisťovňou. V očnej klinike UVEA si môžu pacienti v prípade záujmu priplatiť za špeciálnu starostlivosť formou výberu operačného balíčka. Výhody jednotlivých balíčkov vám podrobnejšie predstaví koordinátorka v konzultačnej miestnosti pri plánovaní operácie.  

    Viac informácií sa dozviete na webovej stránke očnej kliniky UVEA.


    Text: redakcia, UVEA očná klinika  
    Foto: isifa/Shutterstock 

    1/1
    Zavrieť reklamu