Škola volá! Ako tomu prispôsobiť detskú izbu?
Školský rok sa rýchlo blíži a mnohí rodičia využívajú prázdniny ako ideálny čas na zmeny v kráľovstve svojich detí. Ako by mala vyzerať správna izba pre školákov?
Či už sa chystáte zariaďovať izbu pre čerstvého školáka, alebo chcete urobiť radosť ľahkou zmenou svojím dospievajúcim potomkom, inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi.
Čierna a biela v interiéri
Pokiaľ ste svojim deťom v minulosti zariadili izbu v nadčasovom štýle, aby v priebehu ich rastu a dospievania neboli nutné žiadne veľké prestavby, čaká vás celkom ľahká práca. A ak nie, potom vedzte, že kľúčom k tomu je predovšetkým univerzálny nábytok v jednoduchom dizajne, ktorý môže „rásť“ s dieťaťom. O osobité ladenie a vhodné detaily pre daný vek sa postarajú textílie a ďalšie doplnky aj dekorácie.
Alfa a omega pre štúdium
Kľúčovými prvkami pri nástupe do školy sú písací stôl a ergonomická stolička. Aké parametre by mali spĺňať?
Mimoriadnu pozornosť si zaslúži predovšetkým výber pracovnej stoličky. Tá by mala byť výškovo nastaviteľná tak, aby si dieťa mohlo vždy, keď vyrastie, upraviť správny pomer medzi sedákom a doskou pracovného stola. Len tak bude sedieť rovno, nebude sa hrbiť a bude mať dostatok pohodlia na prácu. Praktické je, keď má stolička aj podrúčky polohovateľnú, alebo aspoň pružnú opierku. Sieťované prevedenie navyše bráni poteniu chrbta.
Pracovný stôl má poskytovať dostatok miesta na prácu, ale aj na ukladanie zošitov, učebníc, písacích potrieb a ďalších pomôcok. Pokiaľ úložný priestor nemá, môžete ho alternatívne doplniť úzkym regálom alebo pojazdným kontajnerom.
Čo sa týka dizajnu, je dobré staviť práve na jednoduchosť a univerzálnosť, pretože individuálne preferencie dieťaťa sa rýchlo menia. Oplatí sa staviť na béžovú, bielu, šedú aj prírodný drevodekor.
Miesto pre relax
Rovnako ako k životu školáka patrí učenie, mal by zahŕňať aj oddych. Najmä tínedžeri ocenia závesné kreslá či pohodlné sedacie vaky, alebo aspoň dostatočne priestrannú posteľ chránenú dekou. Umožní svojmu majiteľovi relaxovať pri počúvaní hudby alebo rozhovoroch s priateľmi.
Tip na záver: Už nejaký čas sa vie, že dlhé sedenie nám veľmi škodí. Nenúťte preto dieťa, aby sa učilo a písalo úlohy v kuse. Naopak ho motivujte, aby sa každú chvíľu ponaťahovalo a pripravte mu na to v izbe alebo inde v interiéri vhodné prostredie, napríklad malú telocvičňu. V prípade domu so záhradou ho na chvíľu „vyžeňte“ von, a to aj v zime. Pobyt a hlavne pohyb na čerstvom vzduchu je zdravý, posilňuje imunitu, zlepšuje koncentráciu aj kvalitu spánku.
Text a foto: Möbelix